Přináším vám to nej.. z netu a mailíků :o)

Zdraví

Vavřín

16. února 2017 v 12:33 | jask*



Na zdraví

15. února 2017 v 15:22 | jask*



Léčivé stromy

28. listopadu 2016 v 10:37 | jask*

Plakát

27. listopadu 2016 v 22:13 | jask*

Jez, pij a bud rád na světe!

19. října 2016 v 16:03 | jask*
Této ženě je 51 let. Jmenuje se Nigella Lawson ... je známa svými TV pořady o vaření. Nigella jí maso, máslo, čokoládu a zákusky…., a všechno to splachuje vínem!



Také této ženě je 51 let. Jmenuje se McKeith a je známa svými TV pořady o zdraví, obhajuje holistický přístup k výživě a zdraví, podporu cvičení, vegetariánskou stravu, bio ovoce a zeleninu. Doporučuje Detox Diety, výplachy tlustého střeva a doplňky výživy.



Hmmm....

Kolika let se dožiji?

23. února 2015 v 13:54 | jask*
Zkuste tento test a zjistíte jak jste na tom vy ...

Fenomén zvaný chilli

23. února 2015 v 13:10 | jask*

9 povolených hříchů

14. května 2014 v 14:38 | kafe.cz
Čokoláda. Alkohol. Steaky. Káva. Stres. Symboly nezdravého životního stylu možná nejsou tak nezdravé, jak si myslíte. Objevila jsem pro vás 9 hříchů naší životosprávy, které mají velmi příznivé vedlejší účinky.

Ve víně je nejen pravda


...ale také velmi silné antioxidanty, kterými můžete účinně bojovat proti stárnutí (což samozřejmě neznamená, že bychom měli bojovat v měřítku jedna láhev denně). Vědci už dlouho vědí, že některá červená vína, zejména ta, co se pěstují na jihozápadě Francie, jsou přímo elixírem delšího a zdravějšího života. Obsahují totiž vysokou hladinu procyanidinů, látek, které zabraňují kornatění cév a jsou prevencí srdečních chorob.

Nestresujte se kvůli stresu


Pokud nás stres úplně neovládne, může fungovat jako skvělý doping, který vás nastartuje a dovede k vyšším výkonům. Při "dobrém" stresu dostane náš organismus dávku adrenalinu a kortizolu, které nás vybudí k akci. Projevuje se například jako tréma, kterou pociťují herci, než podají na jevišti své nejlepší výkony. Stresové hormony způsobují, že jsme bystřejší, rychlejší, intenzivněji prožíváme okamžik teď a tady.

Žvýkejte


Ano, existují pravdy, které vám zubař nikdy nepřizná. Jako například fakt, že žvýkání žvýkaček bez cukru skutečně pomáhá předcházet zubnímu kazu. Obsahují totiž xylitol, náhražku cukru, která vyhání ošklivé bakterie a zlepší chemické prostředí ve vašich ústech.

Nebojte se masa


Maso - zejména pak to červené - má u ctitelů zdravé životosprávy špatnou pověst. Může prý za obezitu, zvýšený cholesterol i rakovinu tlustého střeva. Nyní ale odborníci tvrdí, že steak si můžeme dopřát bez pocitu viny. Část hovězího tuku totiž patří mezi mono-nenasycené mastné kyseliny, což znamená, že pomáhá snižovat hladinu cholesterolu podobně jako olivový olej nebo avokádo. Měli bychom vyhledávat zejména hovězí maso z kusů chovaných pod širým nebem a krmených trávou.

Mlsejte čokoládu


I když mléčná čokoláda by to u většiny z nás asi vyhrála coby spolehlivý dobíječ baterek, ta tmavá vítězí u specialistů na výživu, protože je přímo nabitá antioxidanty. Oba druhy pak v našem mozku uvolňují endorfiny a serotonin, takže působí jako antidepresivum.

Odhoďte slunečník


Neblahé účinky přehnaného slunění jsou dobře známé: pigmentové skvrny, předčasné stárnutí pleti, kožní nádory. To by nás však nemělo vést k tomu, že bychom se pobytu na slunci začali vyhýbat úplně. Sluneční paprsky našemu tělu totiž pomáhají produkovat vitamin D, jehož nedostatek způsobuje osteoporózu. Nedostatek slunečního svitu může vyvolat také "depresi".

Pijte kávu


Káva může za vysoký tlak - tak zní další klišé strážců zdravého životního stylu. Podle Waltera Willetta, profesora lékařství z Harvardské univerzity, však její pití snižuje pravděpodobnost, že skončíte v nemocnici s ledvinovými nebo žlučníkovými kameny. Kromě toho působí také jako mírné antidepresivum. Neměli bychom ale pít víc než tři šálky denně, jinak bychom mohli ublížit svému žaludku.

Lenošte


Neproduktivní civění "do blba" nemusí být zdaleka tak neproduktivní, jak na první pohled vypadá. Právě během denního snění totiž někdy dostáváme ty nejlepší nápady. Své o tom ví například Patrick Scullin, zakladatel úspěšné reklamní agentury: "Nejlepší nápady dostávám tehdy, když se snažím na ně nemyslet. Chcete-li, aby vás políbila múza, nastudujte si problém a potom ho pusťte z hlavy," radí. "Nechte své myšlenky jen tak těkat a popusťte uzdu fantazii. Nápady se brzy dostaví."

Hrajte počítačové hry


Ptáte se, co proboha může být zdravého na počítačových hrách, při kterých jen sedíte s očima upřenýma na monitor a mrzačíte si ruku, ve které svíráte myš? Zkuste ty interaktivní, při kterých nesedíte, nýbrž můžete v obýváku propotit tričko. Díky bezdrátovému dálkovému ovladači, popřípadě podložce si na ní můžete zahrát virtuální tenis, golf, bowling, nebo třeba zacvičit si jógu. Těmto hrátkám prý propadla dokonce i britská královna.

Odborník šokuje - 16 největších dietních mýtů a lží

13. listopadu 2013 v 16:08 | jask*
Německý dietolog Detlef Pape (54) sestavil v souvislosti s dietami a hubnutím seznam 16 největších vžitých omylů a lží…

1. Z tuku se tloustne. Ne! Maso (až 0,5 kg denně) a tuk (80 až 120 g denně) jsou naprosto v pořádku.
2. Když budu jíst méně, zhubnu. Ne! Kdo jí méně, ztrácí svaly, které jsou spalovačem tuků. Omezíte-li radikálně příjem kalorií, začne si vaše tělo paradoxně dělat větší tukové zásoby na »horší časy«.
3. Ovoce je dobré na hubnutí. Ne! Nikdy nejezte ovoce večer! Fruktóza aktivuje inzulin a zastaví noční spalování tuků. Navíc - ovoce je kalorické. Třeba jeden velký banán má v sobě 192 kalorií, to je jako 12 kostek cukru. A jablečný džus má dokonce víc kalorií než coca-cola!
4. Sůl zvyšuje krevní tlak. Ne! Studie ukázaly, že ani velké množství soli (15 až 20 g denně)nezpůsobuje vyšší krevní tlak. Sůl se ukládá v kostech a pokožce. Máte-li ale nadváhu, měli byste příjem soli opravdu omezit.
5. Cukr způsobuje cukrovku. Ne! Tělo bezpodmínečně potřebuje 100 až 200 g cukru denně. Jednak pro mozek a jednak jako zdroj energie pro ledviny, krevní destičky, játra a svalové tkáně. Navíc se díky němu bílkoviny z potravy v těle rozkládají na teplo.
6. Po hranolkách se tloustne. Ne! Vázáním bramborového škrobu na tuky způsobují hranolky mnohem méně inzulínových reakcí než např. celozrnný chléb.
7. Kečup škodí dětem. Ne! Vysoká koncentrace červeného barviva lycopinu dokonale chrání buňky v těle, mnohem lépe než třeba jablko.
8. Po ovocném jogurtu se hubne. Ne! Směs živočišných bílkovin a cukru nutí tělo spotřebovávat inzulín a usazovat tuky.
9. Zelenina chrání před rakovinou. Ne! Studie vědců z celé Evropy blahodárný vliv zeleniny neprokázala.
10. Vejce zvyšují hladinu cholesterolu. Ne! Přebytečný cholesterol z potravy je střevy vyloučen z těla.
11. Čokoláda je nezdravá. Ne! Správná čokoláda obsahuje rostlinný tuk, kakaový olej, často i zdravý ořechový tuk a 30 až 40 g cukru, který se ale do krve dostává díky svému vázání na tuky velmi pomalu.
12. Po produktech »light«se hubne. Ne! Často je u nich jen snížen přídavek tuků. Energetická hodnota ale zůstává kvůli přirozenému složení stále vysoká.
13. Sýry jsou zdravé. Ne! Většina druhů sýrů obsahuje mnohem více tuků než leckterý salám.
14. Kdo nesnídá, snáze shodí kila. Ne! Tělo bez snídaně nedosáhne ideální teploty (37 °C), aby látkovou výměnou spálilo dostatečné množství tuků. Lidé, kteří nesnídají, jsou náchylnější k nadváze.
15. Čím víc budu sportovat,tím budu hubenější. Ne! Vybírejte si jen sport, při kterém se spalují tuky, a nikoli cukry. Cukry se spalují v případě intenzivního výdeje energie. Aby se spalovaly tuky, je nutné udržovat delší dobu nižší pohybovou frekvenci. Sportovní tempo, při kterém se spalují tuky, je takové, při kterém jste schopni ještě mluvit.
16. Po páté hodině se nejí. Ne! Odborníci doporučují jíst poslední jídlo 2 hodiny před tím, než jdete spát.

"Spotý" vás přenese na kilometry daleko

30. října 2013 v 14:50 | jask*
Zaběhej si nebo zajeď na rotopedu.... dostaneš se i tam, kde se běžně nepodíváš....

Jak donutit ženy cvičit :•)

23. dubna 2013 v 18:32 | jask*
Nejhorší je donutit se cvičit. Proto přikládám nápad ... inspirovat se tímto videem :◘)

10 důvodů, proč nepít tvrdej

13. prosince 2012 v 13:38 | prochlapa.cz
Alkohol provází lidstvo stejně dlouho jako pes. Možná dokonce i déle. A stejně jako psy jsme ho postupně vyšlechtili - vznikli tak i zabijáci, na které je třeba si dát pozor.

10 důvodů, proč nechlastat tvrdej


1) Tvrdý alkohol vám způsobí okno. A nebude to jen tak nějaké okno, bude to přímo výkladní skříň.

2) Výrazně vám ztvrdnou játra. Pivo i víno jsou v tomto směru daleko milosrdnější, jejich popíjením si vlastně prodloužíte život i o několik desítek let.

3) Poměrně často se stává, že po tvrdém alkoholu ztratíte základní hygienické návyky. Pro vaše okolí to může být smutný pohled.

4) Pokud jste pracovně velice vytížený muž, budete mít druhý den po tahu s tvrdým alkoholem velký problém. Čeká vás naprostá pracovní nepoužitelnost. Bude to boj o holé přežití.

5) Raději si nepřipíjejte s bezdomovci na lavičkách, i když vám budou nabízet. Mohlo by se stát, že oslepnete dřív, než přijdete domů.

10-duvodu-proc-nechlastat-tvrdej

6) Kdo si myslí, že po tvrdém tvrdne úplně všechno, tak se velice se mýlí. Mozek i vaše mužnost to odnesou měknutím.

7) Pamatujte si, že i žena je lepší než tvrdý alkohol. Také stojí hodně, ale obvykle vám po ní ráno nebývá zle.

8) Kdo z vás si myslí, že je po tvrdém alkoholu filozof, měl by se natočit na video. Budou to asi dost šokující záběry.

9) Pravděpodobně s vámi přestane spát žena. Váš dech, kterým ji budete okouzlovat, je k nerozeznání od mrtvolného zápachu. A s chcíplotinou ona spát nebude.

10) Uvědomte si, jaký proces musí asi probíhat ve vašich útrobách, když některé druhy tvrdého alkoholu jsou schopné nastartovat motor...

Bonus pro rodiče čekající radostnou událost

31. října 2012 v 10:43 | jask*
Ultrazvukové vyšetření patři mezi nejdůležitější vyšetření v průběhu těhotenství. Moderní počítače nám již nějakou dobu umožňují vytvářet spatřit plod na tak zvaném 4D ultrazvuku. O co se jedná?



Jednou z nejmodernějších diagnostických metod v těhotenství je 3D ultrazvuk. Své miminko díky této metodě můžete vidět na 3D fotce (která na první pohled působí trochu strašidelně, ale pro budoucí rodiče je jedinečnou vzpomínkou). Jde ale o diagnostickou metodu, díky níž mohou lékaři odhalit to, co pomocí klasického ultrazvuku nezjistí?

Již nějakou dobu můžete také získat 4D video děťátka. To vypadá třeba takhle...



Jaký je rozdíl mezi 3D a 4D ultrazvukem?

3D ultrazvuk jsou fotografie, 4D ultrazvuk je video. Dělá se to při jednom vyšetření.

Jak toto vyšetření probíhá?

Jako klasický ultrazvuk přes bříško.

A z lékařského hlediska, pozná lékař na tomto ultrazvuku víc než při běžném ultrazvuku?

Nepozná, toto vyšetření je komerční, památeční pro rodiče. Lékaři jako diagnostická metoda stačí 2D ultrazvuk, který je u nás tak kvalitní, že si lidé mnohdy myslí, že už je to 3D.

Kolik vyšetření 3D a 4D ultrazvukem stojí a jak dlouho trvá?

1.200 korun. Trvá 10 až 15 minut.

Takže po vyšetření, jestli tomu dobře rozumím, budoucí rodiče získají asi desetiminutové video...

Ano, dostanou dévédéčko s videem a několika 3D fotografiemi.

Desatero přikázání Odlehčeme zeměkouli!

24. října 2012 v 9:50 | žena-in
Žít zdravě, netloustnout, mít dobrou kondici a cítit se prostě v pohodě. To všechno lze, stačí jen dodržovat desatero přikázání. A sem tam si klidně můžeme zahřešit. Proč ne, vždyť o tom je život.


healthy


 1. Nebudeš hladovět. Jíst se musí, a to od rána do večera. Ne ovšem v jednom kuse! Snídani, oběd, večeři a dvě svačiny jsou ale jídla, která byste nikdy neměli ošidit. Je to totiž jednoduché jako facka - kdo nemá hlad, nemusí tolik jíst, a tedy se nemusí trápit s faldíky.
 2. Na výmluvy zapomeneš.Máte tolik práce, že se ani nestačíte pořádně najíst? Ale jděte! Nemůže být přece takový problém dopřát si alespoň jedno dobré jídlo denně. Když však říkáme dobré, myslíme tím zdravé - třeba libové maso, ryby, zeleninu a ovoce. Zajistíte tak organismu něco málo potřebných živin, nebudete se cítit unaveni a také vaše imunita bude lepší.
 3. Jíst jen u stolu smíš.Stánkům s rychlým občerstvením se vyhněte. Nenabízejí tam příbor a nemáte tam svou židli. Chcete-li si udržet linii a klidné nervy, potřebujete na jídlo dostatek času. Nejde přece jen o to naplnit si žaludek, ale vyživit tělo a ještě si užít chutě a vůně.
 4. Nepodlehneš často starým zvykům. Typicky česká kuchyně je vepřové, knedlík, zelí, vše dobře zalité omastkem. A řízek smažený na sádle s hranolky z fritovacího hrnce… "Počkat, vždyť ty přece k naší národní kuchyni nepatří," říkáte možná právě teď. Vidíte! Neohánějte se tradicemi. Na nich zase nic tak špatného není. Francouzky také jedí tučné sýry a nejsou tak obézní jako Češky. Proč? Dalo by se říci, že jsou osvícenější. Vědí, že mastné škodí krvi i srdci. A tak si taková jídla dají opravdu jen výjimečně. Vařit se přece dá i jinak, s dobrými rostlinnými tuky nebo vůbec bez nich.
 5. V pohybu žít se sluší. Že neradi cvičíte? Ale vždyť na vás nikdo nechce žádné vrcholové výkony. Stačí třicet minut třikrát v týdnu nebo - ať je po vašem - chodit co nejvíce pěšky a o víkendu si přidejte nějakou aktivitu navíc (kolo, cvičení, nordic walking, výlet atd.). V týdnu můžete zařadit i chůzi v aerobním trenažéru VacuShape s podtlakovou kabinou. Naučíte-li se to, budete mít dobrou pojistku, že vás za deset let nebudou bolet záda při každém pohybu a vaše bříško bude stále pěkně pevné a ploché.
 6. Ovoce vždy nakoupíš.Dejte si jedno předsevzetí: Vždy, když půjdete nakupovat, dáte do košíku nějaké ovoce. Obsahuje totiž spoustu vitaminů, které potřebujete, abyste měli dostatek energie, elánu a nebyli nemocná z každého bacilu, který prolétne kolem. A navíc porce ovoce každý den vás chrání před rakovinou. "Vybírejte spíše sezonní a teritoriální ovoce. V zimě jsou jablka, hrušky, ale také kyselé zelí, zdrojem vitamínu C," radí Michal Jeník, výživový poradce Kondice Pro a OdlehčemeZemekouli.cz.
 7. Nepoddáš se stereotypu. Hladká pleť bez pupínků, zářivé vlasy a kvalitní nehty. To vše můžete mít, aniž byste utráceli za drahou kosmetiku a nejrůznější reklamou nabízenou přípravky. Stačí jen pestře jíst. Ničemu se nevyhýbejte, ale plánujte. Ve vašem jídelníčku by se měly objevovat především zelenina, ovoce, luštěniny, celozrnné výrobky ale také libové maso. A pamatujte si, že vaše tělo lépe a rychleji zpracuje vše, co létá a plave, tedy drůbež a ryby (vybírejte si od malých výrobců a když to půjde, tak bio) a méně to, co stojí, tj. hovězí a vepřové. Pestrost je jedním z důležitých bodů zdravé výživy a zdraví vůbec.
 8. Rozumně jíst musíš. Jste často unaveni a ráno se vám nechce vstávat? Hledejte příčinu v tom, co a kdy jíte. Celý den se odbýváte a večer si uděláte hody! Není pak divu, že se cítíte, jako přejetí parním válcem Trávicí systém chtěl odpočívat, ale celou noc místo toho musel pracovat. A další orgány potřebují energii na očistu vašeho těla a ona jim chybí. Zkuste tedy experiment: ráno se dobře nasnídejte a večer si dejte už jen něco lehkého - třeba salát, rybu se zeleninou, lehký sýr s kvalitní šunkou a opět se zeleninou.
 9. Pro hřích zatracen nebudeš. Bez čokolády byste nemohli žít? Na tom ale není nic strašného. "Tedy pokud si jí dáte jen pár čtverečků nebo ještě lépe si koupíte hořkou čokoládu se 75 nebo více procenty kakaa a opět si dáte jen dva čtverečky, které necháte v puse dlouze rozmělnit. Takhle si svou sladkost sem tam dopřát můžete. Ostatně - víte, že čokoláda je dobrá nejen na nervy, ale i pro srdce, ale právě jen ta kvalitní hořká?" podotýká Michal Jeník.
 10. Nikdy neztloustneš. Nebýt obézní přináší spoustu výhod. Můžete nosit moderní oblečení a také se nemusíte tolik bát infarktu. Máte-li tedy pocit, že jsou vám kalhoty trochu těsnější než dříve, týden zapisujte, co jíte. A pak své zápisky porovnejte s jídelníčkem zdravého životního stylu.

Hříchy:

Pro většinu z nás je nejkritičtější večer. Jsme unaveni a máme všeho víc než dost. Toužíme mít všechno za sebou, v klidu si sednout, najíst se a odpočívat. A to nás svádí k mnoha chybám, které se brzy na našem těle nějak projeví - špatnou pletí, vyčerpáním, nervozitou a někdy také kily navíc.
 • Jídlo chvíli před spaním
Snažte se večeřet co nejčasněji. Ideální je jíst 3 až 4 hodiny před spaním. Tělo má pak ještě několik hodin času na to, aby se s potravou vypořádalo dřív, než půjdete spát. Mozek bude moci "vypnout" a zpracovávat informace. Druhý den vstanete veselí a zvládnete lépe pracovní úkoly a případné konflikty.
 • Chipsy, oříšky a další laskominy
Oříšky si občas dejte, nikoli ale večer, jen ráno ke snídani nebo dopolední svačině. U televize se stejně dobře dá chroupat nakrájená paprika, kedluben Vitaminy, minerály a vláknina navíc vám neublíží, slané a tučné dobroty však zanesou vaše žíly tukem a nečistotami. Výsledkem mohou být v budoucnu žaludeční potíže a také zvýšený cholesterol.
 • K večeři pokaždé nějaké pečivo
"A proč ne?" říkáte si. "Jím jen tmavé a celozrnné, to má hodně vlákniny a určitě po něm nepřiberu!" Máte v podstatě pravdu, tedy nesníte-li toho pečiva půl kila denně a je-li to pečivo, které je vhodné.
 • K pohodě patří alkohol
Nalít si sklenku bývá opravdu příjemným zakončením dne. Ovšem měli byste vypít jen tu jednu a ne pravidelně. Nejenže dodáváte tělu množství energie, kterou už většinou nestačí zpracovat, a tak si ji uloží v podobě tuku, ale také riskujete vrásky, lámavé nehty a matné roztřepané vlasy. Alkohol totiž odvodňuje organismus. Různé jedy, které jste přes den vdechli nebo snědli s potravou, nejsou odplaveny a usazují se v krvi, což se brzy projeví na vašem zevnějšku.
 • Pravidelné ponocování
Když zůstanete sem tam vzhůru přes půlnoc, nic se neděje. Budete-li to však dělat den co den, ničíte se. Spánek má totiž své pravidelné různě dlouhé fáze, o které ho nesmíte příliš často ošidit. Zkusíte-li to, začnete být podráždění, nesoustředění a bude mít sklony k tomu jíst samé nezdravé věci. A to se vám zase oklikou vrátí v podobě šedivé nezdravé barvy pleti, váčků pod očima či bolestí žaludku či hlavy.

Žijeme v rytmu biologických hodin

14. srpna 2012 v 20:11 | Kafe.cz
V přírodě se vše cyklicky opakuje. A stejné je to i s naším tělem, ve kterém jsou "zakódovány" biologické rytmy. Pro naše zdraví je prospěšné se na ně naladit a žít v jejich rytmu.

Biorytmy 1

Čínská medicína od věků pracuje s tzv. orgánovými hodinami, které ukazují, kdy který orgán našeho těla pracuje a kdy odpočívá. I z lékařských studií vyplývá, že např. žlučníkové záchvaty jsou nejčastější v noci a srdeční infarkty kolem poledne. Naše energie ráno stoupá a vrcholí kolem 9. hodiny, další vrchol je mezi 15. a 16. hodinou. Také duševní aktivita vykazuje vrchol mezi 10.-12. hodinou a pak mezi 15.-16. hodinou. Nejaktivnější býváme kolem 11. hodiny. Na to, co si potřebujeme zapamatovat na krátký čas, jsou nejvýhodnější dopolední hodiny, pro dlouhodobou paměť hodiny odpolední.

23.00 - 1.00 hod.
Je to období, kdy jsme citlivější na bolest, "probouzí" se žlučník, který začíná pracovat. Lidé, kteří mají s tímto orgánem potíže, nemohou v tuto dobu usnout, mají lehké spaní nebo se často budí. Nyní mozek vysílá signály pokožce hlavy, a stimuluje tak růst vlasů. Kolem půlnoci se naše tělo snaží nabrat novou energii během klidu - spánku.

1.00 - 3.00 hod.
Čas odpočinku, útlumu, mozek se málo okysličuje, proto musíme být pozornější, pokud pracujeme nebo řídíme auto. Aktivují se játra, tělo se čistí, proto se nedoporučuje jíst ani pít, pracuje naše chemická továrna. Nyní je v "práci" hormon vasopressin, který reguluje zadržování vody v našem organismu, abychom nemuseli přerušit spánek a jít na toaletu.

3.00 - 5.00 hod.
Doba, kdy jsou v činnosti plíce, proto se mohou budit lidé, kteří mají s plicním systémem problémy. Mohou to být astmatici, silní kuřáci cigaret, ale i lidé, kteří onemocněli respiračními chorobami (angína, záněty cest dýchacích atd.). Je to také čas, kdy můžeme silněji trpět různými obavami a úzkostmi, což se promítá i do naší psychiky.


5.00 - 7.00 hod.
Nyní je nejaktivnější naše tlusté střevo, proto je to vhodná doba na probuzení a vyprázdnění střev. Náš krevní tlak se začíná zvyšovat, zrychluje se srdeční tep a tělo se připravuje na vstup do nového dne. Jestliže vstáváme mezi 6.-7. hodinou, jsme čilejší, než když stáváme později. Probuzení a vstávání by nemělo být rychlé, ve stresu. V tuto dobu je také vhodné pít hodně tekutin - nejlepší je čaj nebo jiné teplé nápoje, nic studeného.

7.00 - 9.00 hod.
Ideální čas na ranní cvičení, sprchování (teplou, nikoliv studenou vodou). Do obrátek se dostává žaludek, přijímá živiny, je vhodná doba na snídani a také léky a potravinové doplňky, vitaminy atd., protože náš trávicí trakt pracuje naplno. Nyní se rozbíhá psychická aktivita, proto je dobré si na 9. hodinu ranní domluvit důležité schůzky a jednání.

9.00 - 11.00 hod.
Nyní mozek vykazuje nejvyšší aktivitu, proto je to doba vhodná pro pohovory, zkoušky, konkurzy atd. Jsme v té nejlepší formě. V těle je nyní v permanenci nejvíce slinivka a slezina, tak si můžeme dopřát ovoce a sladkosti, které podpoří energii. Duševní aktivita je na vrcholu kolem 11. hodiny, lehce zvládáme i náročné pracovní úkoly, naše psychika vydrží větší zátěž.

11.00 - 13.00 hod.
Srdce pracuje na plné obrátky, není vhodné zatěžovat tělo větším množstvím potravy, raději se vyhneme opulentním obědům, povzbuzujícím nápojům, jako je káva a alkohol. Nastává celkový útlum, nejvhodnější je odpočinek, pauza, procházka na čerstvém vzduchu. Naše tělo přeřazuje na nižší stupeň, pociťuje únavu a potřebuje klidnou chvilku. Tělo nyní vylučuje tekutiny, proto můžeme častěji chodit na toaletu.

13.00 - 15.00 hod.
Nyní pracuje naplno tenké střevo, probíhá trávení, proto cítíme úbytek energie. Potřebujeme se uvolnit, jsme unavení a někdy se nám chce i spát. Jsme nepozorní, takže můžeme dělat chyby - v této době podle statistik dochází k nejvíce úrazům, měli bychom si dopřát siestu.

15.00 - 17.00 hod.
Energie se začíná zvyšovat, aktivita a pracovní tempo stoupají. Nyní je nejlepší čas studovat, protože je zapojena naše dlouhodobá paměť. V těle je nejaktivnější močový měchýř, proto je to doba vhodná pro větší přísun tekutin. I náš trávicí systém je připravený přijmout vydatnější porce jídla. Organismus pracuje naplno, můžeme sportovat, cvičit, uklízet, je čas na manuální činnost.

17.00 - 19.00 hod.
Jsme aktivní, psychicky i fyzicky, vrchol nastává kolem 18. hodiny, pak zase aktivita klesá. Nyní jsou v permanenci ledviny, snaží se vyloučit škodliviny z těla, neměli bychom pít kávu a alkohol, ale spíše vodu a zelený čaj. Kolem 19. hodiny je vhodný čas na večeři. Ale méně je více, raději si dáme salát, netučné jogurty, libové maso, vynecháme slané a kořeněné pochutiny. Nastává útlum duševní aktivity, jsme pasivní.

19.00 - 21.00 hod.
Nyní jsme velmi vnímaví, je tu čas pro duši. Vhodná doba pro návštěvy, kulturní zážitky, poslech hudby atd. Toužíme po komunikaci s přáteli, partnery, rodinou. V činnosti je nyní osrdečník - "obal srdce". Působení léků je nyní vyšší, zvláště antibiotik a také přípravků na revmatické potíže. Kolem 21. hodiny se opět "vzpamatuje" paměť, tak se můžeme dát do studia.

21.00 - 23.00
Smysly jsou aktivní, můžeme si užívat, kolem 21. hodiny je čas dopřát si skleničku, jaterní enzymy odbourávají snadněji alkohol. Po 22. hodině nastává útlum a hlásí se spánek. Podle čínské medicíny je to doba činnosti "tří zářičů", tělo se připravuje na spánek, neměli bychom jíst ani jinak podporovat svoji energii. Kolem 23. hodiny je nejvyšší hodnota hormonu melatoninu, dobře usínáme a regenerujeme.

13 x plus a mínus o pohybu

27. července 2012 v 10:40 | žena-in
Každý si představujeme své volno jinak. Někdo ho tráví dřinou ve fitnessu, jiné zase pěkně v pohodičce v křesílku u televize. Oba extrémy jsou ale škodlivé. Přiměřený pohyb patří ke zdravému životnímu stylu - o tom není sporu a potvrdily to už výsledky mnoha studií a výzkumů.



Otázka je jen toho, co lze označit oním slovem přiměřený. Zkusme se tedy nyní podívat na některé klady a zápory, které přináší fyzická aktivita a o nichž hovoří odborníci z projektu Odlehčeme zeměkouli!®.

1.

+ Pohyb pomáhá proti špatné náladě a stresu. Stačí dvacet minut cvičení a produkce hormonů endorfinů a serotoninu, jejichž nedostatek způsobuje například deprese, úzkosti či agresivitu, stoupá. Pozitivní účinky posiluje cvičení v přírodě.
 • Cvičíme špatně. Nestřídáme různé druhy sportů, neupřednostňujeme aerobní pohyb a nedbáme na to, když nás po cvičení nepřiměřeně bolí klouby a svaly. Zatímco se bolestí zubů, chodíme ke stomatologovi běžně, ke sportovnímu lékaři nebo ke zkušenému trenérovi zajde jen málokdo. Špatným cvičení si způsobujeme chronické potíže pohybového aparátu.

2.

+ Pohyb je osvědčeným prostředkem proti nespavosti. Odpolední nebo podvečerní sportování navozuje kvalitní a hlubší noční spánek. Ráno se probouzíme odpočatější a lépe se soustředíme na práci.
 • Cvičíme-li až po večeři a méně než 4 hodiny před ulehnutím, cítíme se celkově zchváceni a zpravidla špatně usínáme. V noci se nám pak mohou znát černé sny, spánek je mělký a ráno se cítíme, jako kdyby nás někdo zmlátil.

3.

+ Pohyb zlepšuje a zkvalitňuje sex. Celý organismus včetně pohlavních orgánů se lépe prokrvuje. Navíc pravidelné cvičení dodá tělu atraktivní vzhled a pro opačné pohlaví se stáváme přitažlivějšími.
 • Cvičíme-li pozdě večer nebo intenzivněji, než je třeba, nemáme na sex už chuť ani potřebnou energii.

4.

+ Pohyb snižuje riziko srdečně - cévních onemocnění. Snižuje v krvi hladinu škodlivého cholesterolu (LDL) a triglyceridů. Naopak zvyšuje množství zdraví prospěšného cholesterolu (HDL). Tím výrazně přispívá k prevenci kardiovaskulárních onemocnění vedoucích k infarktu či mozkové mrtvici. Pomáhá navíc předcházet vysokému krevnímu tlaku a také je užitečný při jeho léčbě
 • Při volbě druhu sportu a jeho intenzitě by měly hrát roly nejen vlohy, ale také věk a zdraví. Nepřiměřená fyzická zátěž v nevhodném prostředí (např. parné léto) může vést ke zdravotním problémům.

5.

+ Pohyb je dobrou prevencí proti osteoporóze. Nedostatek fyzické aktivity se brzy projeví na stavbě kostry, zvláště necvičíme-li od mládí. Ta je pak dříve a více ohrožena "řídnutím kostí", a tedy i jejich zvýšenou lámavostí. Sport však pomáhá udržovat pružnost svalů a ohebnost kloubů.
 • Při některých sportovních aktivitách jsou neúměrně namáhána kolena. Nejde jen o mužské sporty jako fotbal či skating. Týká se to i joggingu, aerobiku, volejbalu a dalších sportů, při nichž jsou často používány skoky. Kolena trpí i při posilování.

6.

+ Pohyb pomáhá předcházet potížím s páteří a bolestmi hlavy. Důvod je jednoduchý. Ohebná páteř se nikde neblokuje a neutiskuje žádné nervy.
 • Špatně vedené cviky páteř nadměrně namáhají. Výsledkem mohou být bolesti a někdy i nutnost dlouhodobé léčby.

7.

+ Pohyb je spojen i s nižším výskytem rakoviny tlustého střeva, prsu a prostaty. Vysvětlení? Krev je lépe okysličena a tzv. vyháněči volných radikálů, které mají na rozvoji karcinomu podstatný vliv, mohou lépe pracovat.
 • I silní kuřáci by měli na cigaretu bezprostředně po fyzickém výkonu zapomenout. Organismus škodliviny mnohem intenzivnější vnímá.

8.

+ Pohyb vyžaduje trpělivost a pravidelnost. Patříme-li mezi ty, kteří dosud svou fyzickou kondici zanedbávali, nesnažme se lámat rekordy. Úplně stačí asi 30 minut dvakrát až třikrát do týdne. Zvyšovat zátěž bychom měli postupně.
 • Chceme moc najednou. Pokud druhý den po tréninku cítíme ve svalech napětí, je to v pořádku. Přijde-li však bolest, měly bychom jí brát jako varování. Neubereme-li na intenzitě, musíme počítat se svalovými spasmy (nepatřičné stažení vláken), později třeba s poškozením svalů, vazů nebo kloubů. S nimi bude stoupat i riziko úrazů.

9.

+ Pohyb má být různorodý a pestrý. Obecně se říká, že nepřirozenějším sportem je chůze a nejšetrnějším plavání. Nejlepší ovšem je, když sportovních rekreačních aktivit provádíme více a vzájemně je propojujeme. Turistika, cyklistika, plavání, lyžování v rekreační podobě - taková kombinace se určitě projeví pozitivně na celkové kondici a správném rozvoji pohybového aparátu.
 • Jednostranná zátěž je vždy špatná. Vždy vede k vytváření svalové nerovnováhy, popřípadě i k poškození některých vazů, úponů či svalů.

10.

+ Pohyb se musí "rozjíždět". Na každou intenzivní zátěž by tělo mělo být připravenou rozcvičkou. Ta prohřeje, ale hlavně protáhne svaly. Většinou stačí 10 minut.
 • Nevíte-li si se cvičením rady, nezkoušejte, co to prostě udělá. Je dokonce lepší nehýbat se vůbec, než si systematicky ničit tělo špatnou technikou. Lepší je nechat si poradit sportovního lékaře či nějakého trenéra (např. ve fitness centru nebo v diskusním fóru našeho projektu).

11.

+ Pohyb formuje tělo. Různorodá fyzická aktivita - cvičení, pěší procházky, plavání apod. trénuje rovnoměrně všechny svaly a udržuje přiměřenou hmotnost. Je to ten nejsprávnější způsob fyzické aktivity.
 • Při boji s nadváhou musíme začínat pomalu. Kdo si myslí, že s dvaceti kilogramy nadváhy může začít s tvrdou fyzickou aktivitou, mýlí se. Nejen, že utrpí naše psychika, protože nepřipravené tělo nic nevydrží, navíc si ale můžeme velmi uškodit. Nadváha nám totiž brání vykonávat pohyby správně - výsledkem jsou pak alespoň poškozené klouby.

12.

+ Pohyb může být společenskou událostí. Je totiž dokázáno, že to co děláme s chutí, má větší smysl. Například při aerobiku můžeme zároveň posilovat kontakty s mnoha dalšími lidmi. Má tedy pozitivní vliv nejen na fyzickou kondici, ale na psychickou stránku osobnosti.
 • Ženy věnující se pouze aerobiku často bolí záda. Viníkem je rychlé tempo cvičení, ale také často opakované výskoky. Skelet prostě to množství nárazů nevydrží.

13.

+ Pohyb by se měl řídit pulsem - tedy počtem úderů srdce za minutu. Každý má trochu jinou frekvenci, při které se začne tělo zbavovat svých tukových zásob. Lze se orientovat například podle následujícího návodu. Maximální tepová frekvence je 220, od tohoto čísla tedy odečtěte svůj věk a máte to. Nejlépe pálíte tuky při 55 - 65 procenty své maximální tepové frekvence. Starší osoby by měly cvičit při 40-55 % své max. tepové frekvence. 65-75 % se doporučuje pro ty, kdo chtějí zvýšit svou vytrvalost a kondici. 75-90 % maximální tepové frekvence je vyhrazeno pouze trénovaným jedincům.
 • Vyšší tep, více tuků pryč! To je opravdu nesmysl. Jak jsem si již řekli, vždy bychom měli "jet" jen na tři čtvrtě plynu.

Jak by měla relaxovat jednotlivá znamení

9. května 2012 v 0:13 | kafe.cz
Umění odpočívat je základním předpokladem našeho zdraví. Organismus potřebuje regeneraci a už i vědecké kruhy uznávají to, co ví alternativní medicína dávno. Pohoda naší duše a mysli hraje v oblasti zdravotních problémů největší roli! Ovšem každý člověk je jedinečný a potřebuje jinou formu odpočinku. A jak na tom jsou jednotlivá znamení zvěrokruhu?

Beran

Berani mají hodně energie a hned tak je něco neunaví. Jejich forma relaxace a odpočinku je většinou skrz různé aktivity. Silná ohnivá energie se potřebuje realizovat, proto se Beran na gauči nevydrží dlouhou válet. Přesto by si měli uvědomit, že i tělo potřebuje zregenerovat unavené svaly!

Býk

Býk potřebuje hlavně stabilní prostředí a klid. Proto po náročných výkonech, kterých je schopen, vyhledává relaxaci, která mu umožňuje hodit starosti za hlavu a užívat si klidu a pohody. Dobít baterky ale může také procházkami v přírodě nebo pobytem na zahradě.

Blíženci

Blíženci obvykle ani chvíli neposedí a jejich hlavním cílem je vyhnout se jakékoli monotónní aktivitě. Proto si nejlépe odpočinou tak, že svoji bujarou mysl a často i tělo zaměstnají něčím, co je bude bavit a těšit. Nebaví je dlouho se povalovat bez nějaké činnosti.

Rak

Raci jsou velmi citově založení, a díky tomu hůř snáší stresové situace. Proto je pro ně odpočinek extrémně důležitý. Dobře se budou cítit v domácím prostředí, kde prostřídají lenošení s péčí o byt a domácnost. Pro jejich pohodu je důležitá také harmonická atmosféra a spokojenost členů rodiny.

Lev

Lvi touží po společnosti, proto je relaxace formou zábavy s přáteli určitě uspokojí. Zároveň ale dokážou pořádně lenošit, a pokud se tak rozhodnou, do práce je jen tak snadno nedostanete. Kombinace kontaktů s přáteli a fyzického odpočinku je tedy pro ně ideální.

Panna

Toto znamení má rádo čistotu a hledí na detaily. Proto se bude nejlépe cítit tam, kde je uklizeno. Teprve pak si dokáže pořádně odpočinout. Přesto se během odpočinku bude zabývat různými analýzami a přemýšlením. Někdy by jim prospělo prostě úplně "vypnout".

Váhy

Váhy si nejlépe odpočinou při návštěvě přátel. Uspokojí je i estetické zážitky, mezi které patří různá kulturní vystoupení a výstavy. Toto vzdušné znamení preferuje, aby se v jejich životě něco příjemného "dělo". Zároveň ale touží po harmonii, proto se musí vyhýbat konfliktům.

Štír

Hloubavý Štír si dokáže dobře odpočinout při odhalování čehokoli tajemného. Dobrý kriminální film, knížka se zápletkou nebo zabývání se tématy mezi životem a smrtí jsou dobrou volbou. Relaxaci může přinášet i sexuální život, protože Štírovi naplňuje touhu po silném prožitku.

Střelec

Ohnivé znamení Střelce tráví svůj čas aktivitami zaměřenými na několik oblastí. Cestování spojené s poznáváním jiných kultur je přesně to, co jeho mysl odkloní od běžných povinností. Další Střelci si nejvíce odpočinou péčí o zvířata nebo také filozofickými diskusemi s přáteli.

Kozoroh

Kozoroh je pracovitý a vytrvalý. Najdeme mezi nimi hodně workoholiků. Proto je pro ně velmi důležité, aby si v životě našli něco, co jim bude mimo práci dělat radost a jejich život obohatí. Jen tak si jejich duše, mysl i tělo odpočinou!

Vodnář

Na problémy zapomenou jen tehdy, pokud se aspoň dočasně zbaví všech omezení a jejich mysl se bude cítit zcela svobodná. Vodnář se ve volném čase bude rád zabývat všemi inovacemi a objevy, které ho zajímají. Pobyt s přáteli je další formou jeho relaxace.

Ryby

Ryby potřebují mít dostatek volného času pro prožívání svého vnitřního světa. Je tedy jasné, že lidé v tomto znamení vyžadují aspoň chvíli sami pro sebe. Aby se cítili uvolněně a neměli špatný pocit během mimopracovního života, je pro ně důležité prostředí plné pochopení a souznění.

Proč jsme unaveni ?

6. června 2011 v 20:09 | jask*

Biorytmus našeho těla

1. dubna 2011 v 8:52 | ŽENA-IN.cz
Žijeme v době pohybu a rychlosti. Za stejnou dobu musíme stihnout stále více věcí. Jenomže naše vnitřní hodiny tikají pořád stejně. V rytmu střídání dne a noci.

Skřivani versus sovy




Nedávný přechod na letní čas dělá problémy značné řadě lidí. Obzvláště, jedná-li se člověka, který je zvyklý podávat nejvyšší výkon odpoledne a večer, tedy ožívá až před setměním, je zvyklý chodit spát pozdě v noci, zato ráno si rád pospí. Takový člověk doslova trpí při vstávání za tmy nebo za rozbřesku. Těmto lidem říkáme - sovy.

Druhou skupinu tvoří - skřivani. Lidé, kteří chodí spát, jak se říká, se slepicemi, protože večer jsou velmi brzy unaveni. Vstávají totiž ještě za svítání a jejich nejlepší výkonnost je podána právě po ránu a dopoledne. Také jejich biorytmus je blíže k přírodě. Tito lidé jsou méně přizpůsobiví a citliví vůči nepravidelnostem.

Den je rozdělený na tři části

Po každém vrcholu denní aktivity přichází asi čtyřicetiminutový hluboký útlum, během něhož se zpomaluje činnost srdce i krevní oběh. Také ostatní části těla si vynucují odpočinek, neboť během dne je zatížena každá část našeho organizmu, který je připraven začít nový den zhruba šestou hodinou ranní.

6.-8. hodina ranní

Bezprostředně po probuzení nám stoupá krevní tlak. Krevní destičky mají tendenci se shlukovat, což zvyšuje riziko sraženin v cévách. Na vrcholu činnosti je tlusté střevo, je proto vhodné se pravidelně v tuto dobu vyprazdňovat. Tělo by mělo být v teple. Studená ranní sprcha se nedoporučuje.

8.-10. hodina ranní

Na vrcholu aktivity je žaludek, v tuto dobu je proto ideální jíst nejvíce z celého dne. Lidé typu skřivan mívají kolem osmé hodiny ranní také největší požitek ze sexu. Kolem deváté hodiny jsme nejméně citliví na bolest, proto je dobré se na tento čas objednat například k zubaři. V ranních hodinách funguje nejlépe krátkodobá paměť.

10.-12. hodina

Kolem jedenácte hodiny nastává dopolední výkonnostní vrchol. Člověk dosahuje nejvyššího bodu bdělosti, je nabitý energií a schopný podávat nejlepší duševní výkony. Na tuto dobu je vhodné si naplánovat různé pohovory a vážná rozhodnutí.

12.-14. hodina

Nastává mírný útlum. Výkonnost se snižuje až o 25 %. A nezáleží na tom, zda člověk obědval, či nikoliv. Tato doba se hodí pro jednoduché automatické práce, a nebo krátké zdřímnutí.

14.-16. hodina

Zažíváme druhý duševní vrchol. Mimořádně výkonná je dlouhodobá paměť. Je také příhodná doba dopřát si vydatné jídlo. Naše chuťové, sluchové a čichové smysly jsou až do podvečerních hodin mimořádně vnímavé.

16. - 18. hodina

Doba vhodná pro sportování a udržování tělesné kondice. Podle některých studií nastává kolem páté hodiny vhodná doba pro konzumaci alkoholu. Například sklenka whisky po ránu způsobí až sedmkrát vyšší hladinu alkoholu v krvi, než když ji vypijeme v podvečer.

18.-20. hodina

Vrcholí činnost ledvin, proto je dobré se zdržet všeho, co jim škodí. Ať už jsou to tuky, cukry, sůl či káva. Je vhodné vydatně pít. Stoupá krevní tlak. Člověk je náladový. Tempo těla se začíná pomalu uklidňovat.

20.-22. hodina

Jsme citlivější na ostré světlo a hluk. Tělo se připravuje na spánek. "Skřivani" už uléhají. Ne nadarmo se říká, že co se naspí do půlnoci, jde na krásu, neboť tato doba vyhovuje regeneraci pokožky.

22.-2. hodina ranní

"Sovy" si v tuto dobu nejvíce užívají sexu. Jinak období spánku je pak nejdelším obdobím útlumu, během něhož se snižuje tělesná teplota, ale také krevní tlak a tepová frekvence. Krev se hromadí v končetinách.
Přestože v té době většina orgánů odpočívá, mezi půlnocí a třetí hodinou ranní mají napilno žlučník a játra, takže lidé, kteří mají potíže s těmito orgány, se často budí. Po jedné hodině ranní je mozek z celého dne nejméně okysličován a dochází k jeho velkému útlumu. Proto se rozhodně nedoporučuje například v těchto hodinách řídit automobil.

2.-4. hodina ranní

Býváme nejméně bdělí, nejhůře se nám myslí a reaguje. Intenzivně pracují plíce, proto se v tu dobu budí kuřáci, astmatici a nemocní se záněty horních cest dýchacích. Člověk pociťuje v těchto hodinách největší pocit strachu úzkosti, pokud je vzhůru i zdánlivým maličkostem přikládá velký význam.

4.-6. hodina ranní

Přibližně hodinu před procitnutím se tělo zahřívá na další den. Celý proces začíná vyplavením hormonů hypofýzy přes hormony kůry nadledvinek, které uvolní katelochaminy, které nás povzbudí do nového dne.

spánek

Biorytmus našeho těla funguje jako natažený budík, který potřebuje řád a pravidelný rytmus, jinak selhává. Záleží pak na nás, jak dlouho pošlape. Nepřetahujme ho. Přirozená pomalost - nebo chcete-li pomalý tikot ručiček - je přirozený jev, který bychom si čas od času dopřát měli.

BALZAM.cz

5. února 2011 v 22:59 | jask*

 
 

Reklama