Přináším vám to nej.. z netu a mailíků :o)

Zajímavosti

Obědy v říši divů: Deset netradičních restaurací

22. dubna 2018 v 17:04 | jask*
Posnídat z rakve nebo ze záchodové mísy, oběd si nechat naservírovat od robota a k večeři se pomocí jeřábu vznést nad město. Nejzajímavější restaurace světa mají jedno společné: K dobrému jídlu nabízejí i vskutku netradiční zážitky, které si jejich stálí hosté nemohou vynachválit.


Infarktové pochutiny

Pokud jste na dietě, do restaurace Heart Attack Grill v americkém Las Vegas rozhodně nechoďte. Na kalorie se tam totiž nehledí. Naopak - čím víc toho sníte, tím lépe. V imaginárním nemocničním zařízení navíc provokativně oděné servírky coby "sestřičky" přijímají objednávky neboli "recepty" od zákazníků - "pacientů". Nabídka "léčby" zahrnuje mimo jiné osminásobný hamburger téměř z kila hovězího masa. Heart Attack Grill zkrátka není pro žádné troškaře. A přestože byl název zamýšlen jako vtip, několik srdečních příhod, a dokonce i úmrtí zákazníků už restaurace bohužel zaznamenala…


Posezení v oblacích

Pokud vás děsí výšky, měli byste návštěvu tohoto podniku vynechat - lahodný oběd či večeři si v něm totiž budete vychutnávat zhruba 50 metrů nad zemí. Koncept mobilních restaurací Dinner in the Sky pochází z Belgie a základ tvoří jeřáb, který vynáší plošinu s jídelními stoly, židlemi i s personálem - zkrátka se vším potřebným k dobré hostině maximálně pro 22 lidí. "Večeře v nebi" si již získaly popularitu ve více než 40 zemích světa.V domečku z pohádky

Restaurace s přiléhavým názvem Rock neboli "skála" připomíná pohádkový domeček v moři. Výjimečný podnik na východě Zanzibaru, kde se prý nacházejí jedny z nejkrásnějších pláží světa, však neláká jen kuchyní připravovanou z darů moře a tamního proslulého koření. Za odlivu se totiž na místo dostanete suchou nohou, ale v době přílivu budete muset využít služeb převozníka. A nezapomeňte si stůl rezervovat předem - podnik pojme jen pár hostů.


Jak chutná v poutech

Majitel čínské sítě Devil Island Restaurants prý své podniky vybudoval se záměrem ukázat zákazníkům, jak drsný může být život za mřížemi, a odradit je od zločinů. Těžko říct, zda se mu to daří, jeho restaurace jsou každopádně velmi autentické a oblíbené. U vstupu přidělí dozorce každému návštěvníkovi vězeňské číslo, následně ho vyfo tí, sejme mu otisky prstů a v poutech jej odvede ke stolu. Mezi servírovanými pochutinami nechybějí laskominy s vězeňskou tematikou, včetně chleba ve tvaru rakve. Každý stůl navíc obklopují mříže a obsluha nosí černobílé uniformy.


S nohama ve vodopádu

Spojení exotické krajiny, vodopádů s křišťálovou vodou a vynikajícího jídla nabízí filipínská restaurace Labasin Waterfall v San Pablo City. Autentickou místní kuchyni si můžete vychutnat u bambusových stolů, s chodidly ponořenými do průzračného vodopádu, který v tamním vlhkém klimatu funguje jako unikátní přírodní klimatizace. Zážitek vám jistě nezkazí ani fakt, že se ve skutečnosti jedná o přepad z přehrady Labasin, vybudované v rámci dnes již nefunkční vodní elektrárny.


Z ptačí perspektivy

Proletět se s umělými křídly je dnes již poměrně běžné, ale co takhle posnídat v ptačím hnízdě? Podobný zážitek nabízí restaurace Bird's Nest v thajském resortu Soneva Kirl Eco: Nejprve se necháte i se svým doprovodem vynést v "hnízdě" do výšky několika metrů a pak už můžete obdivovat okolní krajinu, případně smeknout před číšníkem připoutaným na laně, který vám bude hostinu obratně servírovat.


Se žralokem za oknem

Podnik Ithaa v oblasti Alif Dhaal Atoll na Maledivách své zákazníky rázem přenese do podmořského světa, a to nejen díky servírovaným pokrmům. Restaurace pro 14 zákazníků se totiž nachází pět metrů pod hladinou a její průhledný strop nabízí panoramatický výhled. Dobrá zpráva zní, že podobný podnik zanedlouho vznikne také v Evropě. Restaurace Under, jejíž výstavba se plánuje na rok 2018, má vyrůst na jihu Norska a bude sloužit zároveň jako výzkumné středisko mořského prostředí.


Delikatesy ze záchodové mísy

Ani v restauračním provozu se vynalézavosti meze nekladou, jak dokládá proslulý tchajwanský podnik Marton Theme ve městě Tchaj-pej. Delikatesy si tam můžete vychutnat doslova ze záchodové mísy: Ať už se jedná o tvar židlí, nebo o design stolků či misek. V interiéru není nouze ani o pisoáry nebo o role toaletních papírů na zdech a večeři pak můžete završit například dezertem ve tvaru exkrementu. Zákazníci prý "záchodové" jídlo doslova milují - přítomnost toalet podle nich dodává konzumaci pokrmů zvláštní rozměr.


Na drink s androidem

Žádný milovník netradičních kulinářských zážitků by neměl vynechat Tokio. Například ve Vampire Cafe se jídlo podává z rakví a v rybím podniku Zauo si můžete oběd vlastnoručně ulovit v přilehlém bazénku. Snad nejpopulárnější a turisty nejvyhledávanější je ovšem restaurace robotů: Povečeříte ve společnosti nejmodernějších strojů a vše se odehraje v pestrobarevné záři neonových světel. Zkrátka to nejšílenější z Japonska na jednom místě…


Nahý oběd

Nově otevřená restaurace O'naturel je určena lidem, kteří si chtějí vychutnat lanýže, foie gras a další speciality tradiční francouzské kuchyně. Vedle jídla a pití ale restaurace nabízí i další specialitu - je totiž určena výhradně naháčům. Po vstupu do restaurace vás personál požádá abyste si své oblečení uložili v šatně a poté se v rouše Adamově či Evině můžete vydat ke stolům. Provozovatelé slibují "bistronomický zážitek", tedy kvalitní jídla připravená špičkovými kuchaři za přijatelné ceny. Základní menu v O'naturel pořídíte za přijatelných 39 euro (990 korun), večeře včetně desertu pak vyjde o 10 euro dráž. V nabídce pochopitelně nechybí ani jídla pro vegetariány a vegany.

Když chodník pod nohama obživne

22. dubna 2018 v 13:02 | jask*
Obvykle slouží k pobavení, mohou ale vzdělávat, a dokonce pomáhat bezpečnosti v dopravě. Řeč je o 3D pouličním graffiti. Mezi největší mistry v tomto oboru patří Kurt Wenner, Leon Keer, Manfred Stader, Julian Beever, Eduardo Rolero a Edgar Mueller. Podívejte se na výběr těch nejlepších pouličních 3D malůvek.

Když sex není slast: Bizarnosti pavoučích námluv aneb kopulace na dálku

22. dubna 2018 v 11:02 | jask*
Vědci objevili u pavouků novou sexuální techniku, kterou nazvali "kopulace na dálku". Sameček při ní zanechá svůj pohlavní orgán v těle samičky a uprchne dříve, než ho samička sežere. Pohlavní orgán pavoučího samečka pak ještě sám pracuje a přenáší do těla samičky spermie.


Ačkoli se na první pohled může toto jednání zdát nerozumné, pavoukům se vyplatí. První výhodou je fakt, že samička se nemůže spářit s jiným samcem, čímž je zajištěn žádoucí přenos genů na další generaci. Do jejího těla se navíc dostane z odlomeného pohlavního orgánu více spermií než při normálním oplodnění a v neposlední řadě si sameček zachrání život. Je sice nadále sterilní, ale svůj úkol splnil a kupodivu získal na čilosti a bojovnosti.

Vědci předpokládají, že sexuální chování druhu N. malabarensis se objevuje i u jiných druhů pavouků. Tato skupina živočichů má ve svém repertoáru více podivných praktik spojených s pářením - například snovačka Hasseltova vyžaduje, aby se jí partner dvořil po dobu 100 minut, jinak také skončí v jejím břiše.

Kdy přijde zkáza z kosmu?

22. dubna 2018 v 8:49 | 100+1
Kolizi s velkým asteroidem vědci zatím vylučují. Přesto se potenciálně smrtících objektů pohybují v okolí Země tisíce.


Ve hře o přežití lidstva zůstává řada faktorů, které nemůžeme ovlivnit vůbec. Patří k nim i kolize s vesmírným tělesem. Naposledy si "kosmická náhoda" se Zemí zahrála před 66 miliony lety, kdy poloostrov Yucatan zasáhla planetka Chicxulub. Dopad objektu o průměru 10 000 km tehdy vyvrhl do vzduchu 200 000 km³ horniny a vedl k vyhynutí dinosaurů. Badatelé se shodují, že by těleso srovnatelných rozměrů dokázalo smést z povrchu zemského i náš druh.

Kolize by samozřejmě okamžitě zdevastovala místo nárazu a následně by po celém světě propukala mohutná zemětřesení i vlny tsunami. Modely navíc ukázaly, že již náraz kilometrového objektu by do ovzduší vyvrhl množství popela, které by zastínilo slunce i na několik měsíců. Toxické saze, celkové ochlazení a pokles srážek by pak zcela zdecimovaly zemědělství, což by dílo zkázy dokonalo.

Asteroid srovnatelný se "zabijákem dinosaurů" naštěstí naši planetu zasáhne pouze jednou za 100 milionů let. Kromě toho nebezpečné vesmírné objekty bedlivě sleduje i NASA. V současné době jich sice známe asi 15 tisíc, žádný z nich se však nenachází na kolizní dráze.

Neúprosný konec

I když se různým scénářům zániku lidského druhu možná vyhneme, kosmická katastrofa Zemi v budoucnu zničí s naprostou jistotou. Pomalu expandující Slunce bude totiž sálat čím dál silněji a zhruba za 1,1 miliardy let "vysaje" ze zemského povrchu veškerou vodu. O další 3,5 miliardy let později roztaví i horniny a planeta se stane zcela neobyvatelnou. Za následujících 500 milionů roků pohltí stálice Merkur i Venuši a její okraj dosáhne až k Zemi. Těžko soudit, zda budou naši vzdálení potomci pozorovat děsivé divadlo z odlehlých koutů vesmíru.

Nosíte prsten na tomto prstě? Značí to vysoký intelekt!

16. dubna 2018 v 14:44 | jask*
Jak poznáte, že je někdo sezdaný? Podíváte se na jeho ruku! Ten malinký blyštivý předmět vám toho tolik říká. Stačí jen naslouchat. Prsten totiž není jen pouhým doplňkem. Je to také signál odhalující světu kvanta informací. Vaše závazky, úspěchy a hodnoty. Tedy, pokud je umíte interpretovat. Proč by probůh někdo nosil prsten na malíčku? To i mnoho dalšího o nošení prstenů vás naučíme na řádcích níže! Vezmeme to pěkně prst po prstu.

Související obrázek


Palec (síla vůle, Mars)

Na nošení prstenů palce prostě nejsou stavěné. Je to velmi nepohodlné, nepraktické a zároveň velmi nápadné. Možná právě proto je však okolím slušivý prstýnek na palci vnímán jako projev odvahy a snahy odlišit se. Tím však zajímavé informaci o palcích nekončí. Nejbaculatější z prstů je historicky spjatý s charakterem. Tehdy platilo, že křivý palec věstí křivou povahu člověka. Nošením prstenu na palci tak můžete působit hodnověrněji. Spolehlivě tím totiž zabráníte, aby si lidé nerovného tvaru vašeho prstu všimli. Na závěr doplníme jedno praktické doporučení. Vzhledem k velikosti palce je důležité ozdobit ho spíše většími, macatými prsteny z chirurgické oceli či podobných kovů.

Malíček (sbližování, Merkur)

Prst spjatý s římským bohem obchodu Merkurem. Nošení prstenu na malíčku tradičně značí vysoký intelekt nositele. Zejména pak v Kanadě. Zdejší vystudovaní inženýři nosí tradiční "Železný prsten" právě na malíčku. Ztělesňuje pýchu a pokoru této ctěné profese. Tedy, to vám alespoň budou tvrdit jeho nositelé. Prsteny jsou (stejně jako na palci) na tomto prstě velmi dobře vidět. Pokud chcete hlasitě vyjádřit svoji příslušnost k nějakému spolku či rodině, lepší místo na své ruce nenajdete. Nejčastěji nosí lidé rodinné prstýnky na malíčku v Itálii.

Prsteníček (city, Apollo)

Tady asi všichni tušíte, že to bude něco s láskou, že? V západní civilizace je nošení snubních prstenů na levém prsteníčku symbolem romance, citů a vášně. Ve zbytku světa to tak ale být nutně nemusí. Při cestě do Asie můžete nošením prstenu na prsteníčku vyjádřiv svoji otevřenost a kreativitu. Ale také lásku k Měsíci! U tohoto prstu musíte holt být se symbolikou poněkud obezřetnější a vždy dbát na tradice země a kultury, ve které se nacházíte.

Ukazovák (vůdcovství, Jupiter)

Nošení prstenu na ukazováku značí již po staletí jen jediné. Moc. Dokonce i samotný pán temnot Sauron měl svůj Jeden prsten právě na ukazováku). Na tomto prostě nosily svá rodinná dědictví také králové, princátka a knížata. Vedle snubních prstenů s diamantemse jedná o druhé nejlepší místo k umístění ozdobných kamínků kolosálních rozměrů. Čím větší kamínek, tím více moci z něj do okolí sálá. Význam spjatý s mocí přesahuje i do duchovní rodiny. Ukazovák totiž vyjadřuje lidskou jednotu s Bohem (skvěle to ilustruje třeba Michelangelův obraz "Stvoření Adama". Jedná se o ideální prst pro nošení rodinných dědictví či prstenů spjatých se osobními úspěchy (to platí zejména pro USA).

Prostředník (balanc, Saturn)

Prsten na prostředním prstu ruky znamená (poněkud nepřekvapivě) balanc. Nošením prstenu na prostředníku vyjadřujete, že si v pracovním i osobním životě užíváte naprosté rovnováhy. Není to však zadarmo. Prstýnek na prostředníku často lidem zabraňuje ve volním pohybu okolních prstů. Z praktických důvodů tak doporučujeme na tomto prstu nosit pouze jednoduché a ploché prsteny z oceli nebo podobných, dobře zpracovatelných materiálů. Skvěle k tomuto účelu poslouží například prsten z titanu, wolframu či tistenu.

Související obrázek

Vysoká technologie Číny

3. dubna 2018 v 16:28 | jask*
Na kradení technologií má čínská vláda obří systém. Říká tomu "přesun". Podle některých analytiků byla průmyslová špionáž důležitým předpokladem hospodářského rozvoje země v posledních desetiletích. Věnuje se jí údajně celá řada týmů a organizací v zemi.


Tyto týmy začaly v Číně pracovat v roce 2001.V Číně funguje takových "předváděcích" center 202, ale skutečný počet může být vyšší. Číňané mají neskutečný hlad po informacích, díky nimž si chtějí zajistit a udržet první místo - ve všem.

Brookesia micra – nejmenší chameleon světa

31. března 2018 v 14:16 | jask*
Dlouhá léta žil v afrických lesích nepozorován. Schovával se jak před predátory, tak před lidmi. Nejmenší chameleon na světě, Brookesia micra, byl objeven spolu s dalšími třemi příbuznými na začátku roku 2012.


Tento plaz je aktivní především ve dne a žije u země, v noci se pak může vyšplhat na vyvýšená místa. Co ovšem pro brokesii znamená obrovská výška, to pro člověka nutnost kleknout si na kolena.

A jak je možné, že tito drobečci svým vzrůstem nepřesahují milimetry a v klidu se vám vejdou na špičku prstu? Je to dáno více faktory, mezi hlavní ale pravděpodobně patří místo výskytu. Společný tým amerických a německých vědců chameleona objevil na malém ostrově u afrického Madagaskaru - Nosa Hara. Tento endemický druh tak neměl velký prostor pro rozšíření, díky čemuž nenarostl do rozměrů jako například chameleon obrovský, který má běžně přes 70 centimetrů.

Brookesia micra je v současnosti považována za jednoho z nejmenších obratlovců vůbec. Miniaturní chameleon tak znovu překonal očekávání vědců. Otázka, zda je tu ještě potenciál pro menší druhy, je však stále otevřená, protože zatím vždy došlo k nějakému překvapivému objevu.

Šéf Amazonu staví nesmrtelné hodiny: Tikat mají nejméně příštích 10 000 let

31. března 2018 v 13:25 | jask*
V texaské hoře vznikají hodiny, které budou tikat následujících deset tisíc let - a každé milénium na sebe upozorní odbíjením.

Hodiny budou umístěné ve skále a vysoké budou zhruba 152 metrů, přičemž pohánět je mají termální cykly Země.


Šéf společnosti Amazon Jeff Bezos drží od loňského října titul nejbohatšího muže světa a své jmění se nebojí investovat ani do výstředností: Nově například odhalil koncept "nesmrtelných hodin", které vznikají uvnitř nejmenované hory na západě Texasu.

Projekt v přepočtu za 865 milionů korun má předpokládanou životnost deset tisíc let - velká ručička se pohne jednou za rok, malá po sto letech. Termín dokončení zatím není jasný. Poté však budou prý volně přístupné veřejnosti. Pokud budou někteří lidé na místě ve správný čas, budou moci slyšet i jak hodiny odbíjejí, tedy jednou za tisíc let.

Cílem je přimět obyvatele planety k uvažování nad dlouhodobými následky vlastních rozhodnutí. Hodiny mají budoucím generacím připomínat, jakou cestu jsme coby lidstvo ušli.


Test

24. září 2017 v 17:49 | jask*

Téměř 50 letou ženu lidé považují za přítelkyni jejího syna

14. září 2017 v 16:15 | jask*
Liu Yelin je již 49 let, nicméně zdá se, stáří se ji vůbec nedotklo. Vypadá totiž jako mlaďoučká modelka a lidé, kteří ji potkávají si často myslí, že je přítelkyně jejího dvaadvacetiletého syna. Když se cizí lidé dozvídají její skutečný věk, ohromeně se ptají, jak je její tajemství. A podle Liu je to celkem jednoduché: důležité je pravidelné cvičení. Chceš-li vypadat dobře, je třeba se pořádně zapotit.

mother-looks-younger-liu-yelin-china-6

Astronomické hodinky zobrazují pohyb planet

2. září 2017 v 17:58 | jask*
Něco takového jsme ještě neviděli. Náramkové hodinky Midnight Planetarium jsou zázrakem techniky, designu a uměleckého řemesla. Kromě zobrazení času hodinky přesně zobrazují také pohyb šesti planet naší sluneční soustavy. Proč nejsou jejich součástí také Uran a Neptun? Než by se otočily okolo, trvalo by to příliš dlouho. Uranu 84 a Neptunu dokonce neuvěřitelných 164 roků.

Každá z těchto 6 planet je zastoupena polodrahokamy, které podle barev reprezentují planety. Například tyrkysová - Země, červený jaspis - Mars nebo modrý achát - Jupiter.

Cena hodinek je 245.000 dolarů, takže žádná levná záležitost.

Než byla tato věcička vyrobena, trvalo to celé tři roky. Autory jsou pánové Van Cleef & Arpels ve spolupráci s Christiaanom van der Klaauw.

Nejstarší dochovaný film pochází z roku 1888! Už jste ho viděli?

2. září 2017 v 17:48 | jask*
Kratičký snímek nazvaný Roundhay Garden Scene (Scéna ze zahrady v Roundhay) jehož autorem je jistý Louis Aimé Augustin Le Prince a obsadil do něj syna a tchýni měl původně delší stopáž, ale zachovaly se pouze dvě sekundy. Dokonce i ony pouhé dvě vteřiny však stačily k zápisu do Guinessovy knihy rekordů kde je snímek uveden jako nejstarší dochovaný film.

Nyní můžete létat po celém světě díky aplikaci Google Earth VR

9. června 2017 v 18:17 | jask*
Google vloni spustil aplikaci Google Earth VR. Jedná se o další verzi jejich slavné aplikace Google Earth. Je navržena pro majitele HTC Vive (brýle pro virtuální realitu) a najdete ji ve Steam Store. Google Earth VR umožňuje všem uživatelům létat po celém světě prostřednictvím virtuální reality - skákat mezi mrakodrapy v New Yorku, vrhat se do Grand Canyonu nebo se procházet po Himalájích. Čeština zatím bohužel není podporována. Ve videu níže se můžete podívat na ukázku.

V salónu proměnili bezdomovce ve šmrncovního hipstera

25. března 2017 v 17:15 | jask*
Neuvěřitelnou proměnu prodělal bezdomovec José Antonio z mallorské Palmy. Majitel tamního kadeřnického salónu nabídnul muži zdarma úpravu vizáže - ostříhal ho, nabarvil mu vlasy, zkrátil vousy a moderně oblékl.


Když José Antonio došel do salónu La Salvajería, měl dlouhé šedé vlasy a neudržovaný plnovous.

Odcházel jako šmrncovní hipster, o kterém by si asi nikdo netroufnul říct, že strávil posledních 25 života na ulici. Proměna to byla tak razantní, že vehnala muži slzy do očí.

Celý proces proměny zachytil filmař José Maria Royo. Podle agentury Reuters bylo video natočeno už před dvěma lety, ale na internet ho tvůrce nahrál až 14. března. V ten den totiž salón La Salvajería slavil třetí výročí od svého otevření.

Želva, která spolykala přes 900 mincí

25. března 2017 v 16:56 | jask*
V Thajsku uhynula želva, jíž nedávno veterináři odstranili z těla přes 900 mincí, které během let spolykala.


Kareta obrovská, která dostala přezdívku Omsin, což v thajštině znamená spořicí prasátko, žila v nádrži ve městě Čchonburí. Lidé do vody házeli dlouhá léta mince, protože si mysleli, že jim to přinese štěstí.

Želva si ale mince zaměnila za potravu a polykala je. Mince, kterých měla v žaludku skoro pět kilo, jí ale způsobily vážné zdravotní potíže a na začátku března byla operována.

Po operaci se jí ale zauzlovala střeva, což bránilo proudění krve a vedlo až k akutní infekci následované otravou krve, napsala agentura Reuters. >Veterináři teď plánují pitvu, aby se o dozvěděli více informací a v budoucnu mohli podobné případy řešit úspěšněji.

Žena je jako z pohádky bratří Grimmů, má přes dva metry dlouhé vlasy

25. března 2017 v 16:41 | jask*
Po dokonalých loknách touží aspoň jednou v životě snad každá žena. Alia Nasroyaová ale s tímhle svým přáním překonala všechny zažité představy. Její vlasy měří přes 230 centimetrů a splývají až na zem.

Alia má vlasy dlouhé přes 230 centimetrů.

Alia bydlí v lotyšském hlavním městě Riga a péčí o své vlasy tráví celé dny. Vysušit je po koupání trvá celé hodiny, poté je také musí dlouho a pečlivě rozčesávat. Její neuvěřitelná hříva je také dost těžká, 27letá žena říká, že váží přes dvě kila.

Svůj sen o dlouhých vlasech si plní už od svého dětství. "Pomáhala mi má matka, vždycky jsem chtěla vypadat jako princezna Locika." Vždycky to ale nebylo jednoduché, její koníček ne každý oceňoval. "Když jsem byla malá, někdo mi v kině nalepil žvýkačku do vlasů. Byla to tragédie, museli jsme ji vystříhat a zbytky vyčesat. Hrozně mě to mrzelo."

Neostříhala se už 20 let

Jejímu manželovi Ivanovi se manželčiny vlasy líbí, ale zároveň z nich má strach. "V posteli musím ležet skoro až u zdi, abych jí je nevyškubal nebo jinak neponičil. Její cop je jako další člen naší rodiny."

Když chtějí vyrazit na dovolenou, kvůli Aliiným vlasům musí pečlivě naplánovat každý den. Její dlouhá hříva vyžaduje neustálou péči, na cesty si s bere až 10 kilogramů vlasové kosmetiky. Protože ale její pohádkový vzhled budí pozornost a obdiv po celém světě, většinu přípravků jí posílají kosmetické firmy.

V současnosti se Nasroyaová živí jako modelka a na jejím instagramovém účtu ji sleduje přes 17 tisíc fanoušků. Ze sociálních sítí ale kromě chvály sbírá i negativní kritiku. "Často mi píší lidé, kterým se nelíbí délka mých vlasů nebo moje vlasy samotné. Říkají, ať se jich zbavím a ostříhám je." Se svou více než dvoumetrovou hřívou ale žije spokojeně dál. Protože Aliiny vlasy sahají až na zem, nevychází z domu, aniž by si je spletla do copu.

Vlasy dosahují téměř na zem i přesto, že Alia stojí na židli.Pokud si vlasy nechá růst i nadále, budou jí za chvíli dosahovat na zem i v případě, že budou svázané do copu.

Ošetřovatelé dali tuleni plyšáka, ten se do něj okamžitě zamiloval!

24. března 2017 v 19:45 | jask*
Tuleň je sám o sobě roztomilým zvířetem, ale pokud mu dáte plyšáka, který vypadá jako jeho zdrobnělina, je ještě úžasnější!
V Mombetsu Landu na japonském ostrově Hokkaidó můžete najít tuleně s poněkud neobvyklým kamarádem - plyšákem! Toho dostal od svých ošetřovatelů a hned jak ho poprvé uviděl, už ho nepustil.

Pořád se s ním mazlí, nechává si ho posadit na záda a celkově se o něj stará, jako kdyby to byl jeho malý bráška!

Je snad něco roztomilejšího?

Ze staré cementárny si udělal domov. Teď to vevnitř vypadá jako v paláci!

24. března 2017 v 17:51 | jask*
45 let pracoval španělský architekt Ricardo Bofill na rekonstrukci zchátralé továrny na cement. Nyní své dílo jménem La fábrica představuje světu!
V roce 1973 Ricardo koupil továrnu z počátku 20. století poblíž Barcelony. Viděl v ní totiž obrovský potenciál, a tak se dal ihned do rekonstrukce.

Po letech bourání a úprav se jeho tým dal do interiéru, který chtěli předělat do podoby moderního sídla. Exteriér je naopak obepnutý bujnou vegetací a zelení.
Zvenku je cementárna pokrytá nejčastěji trávou, ale najdete zde i eukalypty, palmy a olivovníky.

"Cementárna je místem práce par excellence," píše Ricardo na svých webových stránkách. Každá místnost má jedinečný design, žádné dvě místnosti nejsou stejné.

Ovšem ani dnes rekonstrukce nekončí, stále je na čem pracovat. Richard ve svém životním díle ukazuje svůj životní styl, stejně jako svoji vizi.

La fábrica tak asi nikdy nebude zcela dokončena, což jen posiluje její šarm. A navíc ukazuje, že s dostatkem kreativního myšlení může být každé místo nádherné!

Optické klamy

16. února 2017 v 17:46 | jask*
Náš mozek si vyvinul jisté mechanismy, které nám umožňují rychleji vnímat komplexnost světa kolem nás. Právě proto se může stát, že nevidíme to, co před námi je, ale to, co si myslíme, že tam je.

Čtverce A a B mají naprosto shodnou barvu viz důkaz níže.

opticke-iluze3


Zašilhejte a uvidíte známou tvář.

opticke-iluze4


Tato auta jsou za sebou seřazena podle velikosti, že? Omyl!

opticke-iluze6

opticke-iluze7Zaměřte se na křížek uprostřed. Prázdné místo už nebude tak prázdné.

opticke-iluze9

Že by obrovský glóbus uprostřed Paříže?

opticke-iluze10

Ne, jen další iluze.

opticke-iluze11


Amesův pokoj využívá stavbu prostředí ("menší strana" je dále, "větší strana" má snížený strop) vůči pozorovateli, takže si myslíme, že se výška lidí mění.

opticke-iluze17

Žlutý i modrý blok se pohybují naprosto stejně. Jen si počkejte, až zmizí černé pruhy.

opticke-iluze18

Jakým směrem se metro pohybuje? Když budete koukat dlouho nebo mrknete, směr se změní.

opticke-iluze27

To samé platí pro tanečnici uprostřed. Ta se bude pohybovat podle toho, na který obrázek po stranách se předtím podíváte.

opticke-iluze28

A co tohle?

opticke-iluze29

opticke-iluze30

opticke-iluze31

Dívejte se na zelenou tečku. Co se stane s těmi žlutými?

opticke-iluze33

Voda v jezeru Flathead v Montaně je tak průzračná, že vytváří iluzi mělkého dna. Skutečná hloubka je však 112 metrů.

opticke-iluze39

Věděli jste o žehlení, že…?

13. února 2017 v 10:11 | žena-in
Hromady prádla, které se vám podařily konečně vyprat, se přeskupily na hromady, které čekají na vyžehlení. Tenhle obraz zná důvěrně asi většina hospodyněk…

žehlení

Možná vás trochu utěší, že při pohledu do historie je napařovací žehlička hotovým zázrakem. A jsou mezi námi i takoví, kteří se žehlicího prkna nevzdají nikde a v žehlení s vámi budou klidně soutěžit.

Jak to bylo se žehlením kdysi?
  • V prvním století před Kristem se žehlilo i v Číně, kde ženy rovnaly prádlo pomocí velkých pánví naplněných žhavým uhlím.
  • Žehlit se snažili lidé již ve starověku. Profesně to byli tzv. valcháři, kteří prádlo lisovali
  • Klasické žehličky se poprvé objevily až v 15. století. Byly litinové, a tím pádem i velmi těžké. Před žehlením se nahřívaly na ohni. Existovaly i duté krejčovské žehličky, do nichž se vkládalo rozžhavené dřevěné uhlí.
  • První elektrické žehličky spatřily světlo světa v roce 1882 v New Yorku a brzy se rozšířily i do Evropy.
  • Ve velkém je však začaly hospodyňky běžně používat až po 1. světové válce.
 
 

Reklama