Přináším vám to nej.. z netu a mailíků :o)

Záhady

Legenda o křišťálové lebce

23. září 2014 v 11:45 | jask*
Jeden z nejzáhadnějších, zároveň nejkontroverznějších, předmětů na světě… křišťálová lebka, zvaná "Lebka zkázy". Podle legendy by jich mělo být třináct a spojení jejich sil by přineslo pochopení života a vesmíru. Opravdu ale pocházejí z dávných dob Mayů a Aztéků? Není to podvrh? Vědecká zkoumání možná záhadu objasní...Velikonoční ostrov

17. června 2013 v 20:29 | jask*
Velikonoční ostrov je ostrov ve východní části Polynésie na jihu Tichého oceánu spravovaný Chile. Nachází se 3 600 km západně od pobřeží Jižní Ameriky a 2 075 km východně od ostrova Pitcairn. Má rozlohu 163 km² a obývá jej 3 791 obyvatel.


Je to zřejmě nejodlehlejší obydlený ostrov planety. Skalnatý kousek pevniny v Jižním Pacifiku je natolik izolovaný, že mu místní přezdívají Te Pito O Te Henua (Pupek světa).

Svět je fascinován obřími kamennými hlavami posetými po ostrově, z nichž některé mají na hlavách podivné "klobouky" velkých rozměrů. Sochy byly vsazeny do země ve svazích a začalo se jim říkat "hlavy".

Tyto velké kamenné sochy nebo-li moai, kterými se Velikonoční ostrov proslavil, byly zhotoveny mezi 1100 -1680 našeho letopočtu, podle radio-karbonového načítání dat. Bylo jich nalezeno celkem 887.

I když jsou často uváděny jako"hlavy z Velikonočního ostrova", sochyjsou vlastnětorza, většinaz nichkončív horníčásti stehen, i když malý početz nichjsou kompletní, některé klečí na kolenou a ohýbají se přes břicho. Některé se tyčí vzpřímeně vzhůru s krkem zapuštěným do půdy.


Tyto sochy, z nichž některé jsou 10 metrů vysoké a váží více jak 80 tun, byly vyřezány z vulkanické skály starými Polynésany. Nicméně i dnes by se s takovou tíhou potýkala i dnešní technika. I přes ujištění archeologů není vysvětlena otázka, proč Polynésané tyto sochy vlastně stavěli, z jakého důvodu jich vyrobili takové množství a k čemu měli sloužit. I když oficiální archeologie nerada slyší o možném mimozemském spojení, tento aspekt stejně vyvrácen nebyl a je stále ve hře.
Stonehenge v Anglii

17. června 2013 v 18:12 | jask*
Stonehenge je komplex menhirů a kamenných kruhů, nacházející se na Salisburské pláni asi 13 km severně od městečka Salisbury v Jižní Anglii.


Skutečný význam této starobylé, úctyhodné stavby byl ztracen v mlhách času.

Byl Stonehenge chrám pro uctívání slunce, léčebné centrum, pohřebiště, nebo snad velký kalendář? Jak se našim předkům podařilo přivést tak velké kameny z tak daleka a pak pouze pomocí nejprimitivnějších nástrojů vystavět tutto úžasnou stavbu? Stonehenge asi zůstane navždy obklopen tajemstvím.

Nejznámější částí této stavby je kruh stojících několikatunových kamenů - tyto gigantické opracované kusy pískovce jsou ovšem z celé stavby nejmladší.

Ještě před nimi se na místě objevily menší kameny (tzv. modráky), soustava děr a dva hliněné valy lemující hluboký příkop.

Archeologové díky metodě radiokarbonového určování stáří datují postupnou konstrukci Stonehenge do let 3 100 až 1 900 př. n. l.

Patří již od roku 1986 na seznam Světového dědictví UNESCO.

 
 

Reklama