Přináším vám to nej.. z netu a mailíků :o)

Víte, že...

Kdo nám snědl klobásy?

19. dubna 2018 v 16:05 | jask*
Velice názorná ukázka, jak to funguje v mzdovém systému. Kdo je největší zloděj?

Jsme jen smítko ve vesmíru

16. dubna 2018 v 18:24 | jask*
Na internetu jsou pěkná videa, která srovnávají Zemi s ostatními tělesy Sluneční soustavy a to oběma směry - s obry jako Saturn, Jupiter i se Sluncem ale také třeba s menším Plutem nebo asteroidy.


Pro srovnání: Jupiter má velikost přes 10 Zemí a hmotnost 317 Zemí. Slunce je pak 100x větší a 332 tisíckrát hmotnější.

Naše Slunce je v porovnání s ostatními hvězdami spíše trpaslíkem. Existují ještě menší a méně hmotné hvězdy, kterým se říká oranžoví trpaslíci a nejmenšími ale také nejpočetnějšími hvězdami jsou červení trpaslíci, kteří často mají jen desetiny sluneční hmotnosti.

Na straně druhé existují také obři nebo veleobři. Největší známou hvězdou je VY Canis Majoris v souhvězdí Velkého psa s průměrem až 2500 Slunce.

Vertikální farmy jako šetrné řešení v blízké budoucnosti

14. září 2017 v 15:26 | jask*
Vertikální farmy v podobě mrakodrapů už stojí například v Americe nebo Singaporu a vypadá to, že v budoucnu budou jen a jen přibývat. Slibují šetrnost k životnímu prostředí a rychlý způsob, jak nakrmit celý svět.

aprilli2

Konkrétně tento mrakodrap má vzniknout v Soulu a měl by zajistit 24 akrů prostoru pro pěstování více než 5 tisíc ovocných stromů a rostlin. Jako první z vertikálních farem by taktéž měla zajistit filtraci vody, vzduchový filtr, zdroj obnovitelné energie a komunitní zahradu, kde budou lidé moci relaxovat. Spodní patra budou využita pro pěstování a recyklování vody, zatímco vrchní budou sloužit solárním panelům a větrným turbínám. Další výhody by měly spočívat v akumulaci tepla, sníženém odtoku vody a emisí.
Zatím se jedná pouze o návrh brooklynského architekta, avšak v budoucnu se takových budov pravděpodobně dočkáme.

Velikonoce

17. dubna 2017 v 11:51 | jask*

Den sv. Valentýna

12. února 2017 v 18:09 | jask*
Den svatého Valentýna, pro který se vžilo jen zkrácené označení Valentýn případně sv. Valentýn, je označován jako svátek lásky respektive zamilovaných. V tento den si partneři posílají dárky, květiny či sladkosti případně zamilované dopisy a pohlednice. Nejčastěji ve tvaru srdce jako symbolu lásky.

Svatého Valentýn, historie a legendy

Podle legendy se tento svátek slaví na počest kněze Valentina. Ten údajně za zády císaře oddával zamilované páry, kterým bylo bráněno ve sňatku. Když se jeho tajné praktiky provalily, byl zatčen a popraven. Jeho poprava měla proběhnout 14. února a na Valentýnovu počest připadá na tento den svátek zamilovaných.

Ve skutečnosti kolem svatého Valentýna (správně Valentin) panuje řada nejasností. Opravdu žil a působil jako katolický kněz. Podle historických zdrojů měl léčitelské schopnosti. Osoby, které uzdravil, se následně měly obrátit na křesťanskou víru, což nesla nelibě tehdy v Krista nevěřící šiřoká veřejnost. Valentýn byl zatčen a sťat.

Oslavy zamilovaných se však připomínají již z doby dávno přes sv. Valentýnem. Již ve starém Římě v předvečer svátku sv. Lupercalia vkládaly mladé dívky do nádoby lístky se svými jmény. Mladíci si následně z "osudí" losovali lístečky. Dívka, jejíž jméno si na lístku vytáhli, se měla stát v následujícím roce jeho vyvolenou.

Obnova svátku zamilovaných proběhla až na začátku 20. století v USA a podle očekávání jde o ryze komerční svátek. Jistý výrobce vánoční přáníček se dostal do finančních potíží a začal proto hledat nový produkt, kterým by oslovil potenciální zákazníky. K tomu mu dopomohl nápad obnovit svátek svatého Valentýna. Nová tradice byla zavedena v roce 1907 a už o 2 roky později si výrobce valentýnských přáníček mohl mnout ruce - obrat jeho firmy se ztrojnásobil. Svátek zamilovaných se tak rok od roku stává více a více spíše komerčním svátkem, kdy největší profit ze svátku svatého Valentýna mají obchodníci a nikoliv zamilovaní.

Svatý Valentýn ve světě

USA

Ve Spojených státech má posílání nejrůznějších přání velmi dlouhou tradici. První valentýnská přáníčka byla vyrobena v devatenáctém století. Přání se malovala ručně na papíře ze zámoří a zdobila se ornamenty, korálky, mořskými škeblemi, sušenými květinami, šiškami a různými bobulemi a semínky.

Anglie

V Anglii byli lidé zase přesvědčeni, že 14. února si ptáci volí své partnery. Zejména holubi a holubice, kteří jsou známí tím, že se páří na celý svůj život jen s jedním partnerem, podobně jako labutě. Proto jsou holubi používáni i jako symbol věrnosti.

Skotsko

Ve Skotsku se každoročně pořádá festival, na kterém si mladí lidé losují z klobouku jméno svého Valentýna nebo Valentýnky, se kterou pak mají protančit následující večer. Podle jiného skotského zvyku se vaším Valentýnem nebo Valentýnkou stane první člověk, do kterého ten den náhodou narazíte na ulici.

Austrálie

Australští obchodníci byli v době zlaté horečky každoročně zahlcováni objednávkami "valentýnek" v ceně mnoha tisíců liber. V Austrálii byli totiž náhle zbohatlí zlatokopové ochotni platit nehorázné sumy za pečlivé propracované navoněné valentýnské figurky vyrobené ze saténových polštářků a ozdobené květinami, malovanými škeblemi a vzácným ptačím peřím.

Itálie

V Itálii se dříve touto dobou konal "jarní festival" pod širým nebem. Mladí lidé se shromažďovali v okrasných parcích, poslouchali hudbu a četli básně a pak korzovali se svým vyvoleným Valentýnem nebo Valentýnkouparkem.


Přeji, abyste si den svatého Valentýna užili s člověkem, který je Vám nejbližší, abyste si našli čas obdarovat ho dárkem a také abyste měli radost z dárku nebo přáníčka, kterým někdo obdaruje Vás.

Výsledek obrázku pro Den sv. Valentýna foto

Jak bude vypadat svět už za pár let - demograficky

15. listopadu 2016 v 11:25 | jask*
Tohle není nejčerstvější, nicméně z toho mrazí...

Nechcete krásné, kulaťoučké ?

9. května 2015 v 16:38 | jask*

Kdo to ví ... ?

9. května 2015 v 14:00 | jask*

Co určitě nevíte o prdění

9. května 2015 v 13:37 | jask*

Z díry se stala populární ulice Evropy

9. května 2015 v 10:39 | jask*
Před pěti lety byla Krymská ulice v pražských Vršovicích spíš zaplivaná díra plná heren a zastaváren. Dnes o ní píše americký deník The New York jako o jedné z dvanácti nejzajímavějších ulic Evropy.


Fenomén sousedských pouličních slavností je každým rokem silnější. Na tomto principu sousedské pouliční slavnosti stojí už třetí ročník Korsa Krymská. Dne 16.5.2015 mohou sousedé z Vršovic strávit celý den v historických ulicích či v několika z místních podniků. Během dne proběhnou autorská literární čtení, výtvarné dílny, sypání mandal či hudební koncerty. Součástí festivalu budou i stánky s autorskou tvorbou. K vidění i koupi budou šperky, doplňky, móda pro děti i dospělé, komiksy, knihy, plakáty. Program je otevřený i rodinám s malými dětmi.

Dobrovolnou vstupenkou na Korso je živá květina v květináči, kterou tam pak necháte. Zazeleníte tak celou ulici.

Jejich jménem nadáváme

9. dubna 2015 v 19:35 | jask*
Smutné osudy špionek a agentek

9. dubna 2015 v 19:07 | jask*Velikonoce

4. dubna 2015 v 16:03 | jask*
Velikonoční svátky patří k nejstarším svátkům vůbec. Jejich základní podstatou z dob předkřesťanských bylo vítání přicházejícího jara, nového vegetačního období, v přeneseném slova smyslu vítězství života nad smrtí.


Pro křesťany jsou Velikonoce především spojovány se vzkříšením Ježíše Krista. Na tyto svátky se křesťané připravují čtyřiceti denním obdobím nazývaným postní doba, které začíná Popeleční středou.

"Květná neděle" je poslední postní nedělí, po níž začíná "Svatý týden". Označení "květná" připomíná Ježíšův slavný vjezd do Jeruzaléma před židovskými velikonočními svátky - paschou, kdy ho zástupy nadšeně vítaly a mávaly ratolestmi.

Svatý týden

Sazometná středa
Tento den se vymetají saze z příbytků tj. domy se čistí a připravují na svátky.

Zelený čtvrtek
Název vzniknul pravděpodobně z toho, že se v dřívějších dobách v tento den měla jíst jen zelená strava (zelenina).

Velký pátek
Název byl odvozen od velkého tajemství. Velký pátek je připomínkou dne smrti a ukřižování Ježíše Krista, proto je prožíván jako den postu ve znamení smutku, ticha a rozjímání. Podle evangelií odpoledne ve tři hodiny zemřel Ježíš na kříži.

Bílá sobota
Bílá sobota je tzv. aliturgickým dnem, neboť se tento den zásadně neslaví mše svatá a další svátosti, kromě pomazání nemocných a svátosti smíření. Skončením Bílé soboty skoncoval také dlouhotrvající půst.

Velikonoční neděle
Kristus vstal z mrtvých za svítání "prvního dne v týdnu", neboli "prvního dne po sobotě" (která byla podle židovského kalendáře posledním dnem týdne). Svým zmrtvýchvstáním dovršil Boží stvořitelské a vykupitelské dílo. Proto se křesťané v tento den začali pravidelně scházet k eucharistickému "lámání chleba" a tento den nazvali "dnem Páně".

Velikonoční pondělí
Tento den je pomlázka, velikonoční hodování, mrskut. Chlapci chodí dům od domu za děvčaty se spletenými pomlázkami většinou z vrbového proutí zdobené stuhami. Šlehají dívky a vinšují. Za to dostanou malovaná vajíčka. Někde je zvykem, že v úterý chodí s pomlázkou děvčata, jinde polévají chlapce vodou. V mnoha vsích bylo zvykem číhat na děvčata ráno, když šla do kostela.

Bílá neděle
Druhá neděle velikonoční - novokřtěnci nosili toho dne naposledy bíle křestní roucho. Dnes je často dnem slavnostního prvního sv. přijímání.

S velikonocemi se pojí řada tradic, jejichž význam už možná ani přesně neznáte. Abyste v tom netápali, přečtěte si následující řádky.


Velikonoce - mísí se v nich i pohanské rituály, které oslavují život a znovuzrození (příchod jara). Šlehání metlou a polévání žen, které mužům na oplátku darují vejce, je vlastně symbolickým aktem oplodnění.

Beránek - peče se jako symbol obnovy života: Jan Křtitel zvolal: »Hle Beránek Boží, který snímá hříchy světa! «. Moderní pojetí svátku přikazuje, že si člověk na velikonoce má koupit něco nového na sebe, aby ho »nepokakal beránek«.

Kraslice - jde o symbol života, plodnosti a růstu. Přisuzovala se jim nadpřirozená moc, která se zvyšovala jejich obarvením nebo připojením ornamentu. Významnou roli má červená barva vajec - barva krve.

Pomlázka - spletené proutí je symbolem jarní síly a života. Ženy se šlehají, aby byly zdravé, veselé, plné síly. Používání pomlázky se ale krajově velmi lišilo, mnohde se neužívala vůbec!

Oblévání - tu dívku, kteoru při pochůzce po staveních, našli mládenci ještě v posteli, mohli polít vodou. Dívky tuto kratochvíli mohly mladíkům oplatit druhý den.

Adonisova zahrádka - květníček nebo ošatka s naklíčeným osením, které je symbolem jarního probouzení. Adonis v bájích symbolizoval koloběh života přírody, počátek na jaře a uhynutí na podzim.

Hrkačky a řechtačky - v období do Zeleného čtvrtka až do Bílé soboty, kdy utichají kostelní zvony, nahrazovaly jejich zvuk. Zároveň jejich pronikavý rachot vyhání zimu.

Mazanec - symbol slunce. Dříve šlo o nesladké pečivo připravované ze sýra a hodně vajec, sladká podoba těsta mívala tvar kříže.

Jidášky - pečivo z bílé mouky a medu ve tvaru válečku, který symbolizuje provaz, na němž se Jidáš oběsil. Prozaičtější lidový výklad praví, že hospodyním bylo líto zbytků těsta a dětem pekly malé figurky a zvířátka pro potěšení.

Kalendář historických událostí

2. dubna 2015 v 20:15 | jask*
Stačí si vybrat den, kliknout na něj a ihned víš, co významného se ten den událo.Receptář dobrých nápadů

23. února 2015 v 13:39 | jask*
365 věcí, které si můžete udělat doma sami ...Malý zábavný IQ testík

16. února 2015 v 18:40 | jask*
Hladiny IQ 130 - 142: velmi vysoké IQ (2 % populace); 110 - 129: vyšší IQ (23 % populace); 90 - 109: normální, průměrné IQ (50% populace); méně než 90: podprůměrné, nižší IQ ( 25 % populace)

KLIK
student

Stromy nás za pár let pohltí

4. září 2014 v 16:42 | jask*
Od malička se učíme, že bychom měli mít krásný vztah k přírodě. Neničit jí, nevyhazovat v ní odpadky atd. Ale co příroda sama pro nás dělá? Je jasné, že příroda nás nepohltí, je to blbost. Ale stromy jako takové mají velmi masitou zbraň... kořeny! Kořeny stromů dosahují velikých rozměrů, několik metrů... staleté stromy dokonce stovky. Podívejte se, co některé dřeviny napáchali svými kořeny!

Zvolit správný dárek - to je umění!

29. července 2014 v 11:44 | ŽENA-IN
Dárků dáváme i dostáváme v průběhu života spousty. Někdy nám dokážou udělat obrovskou radost a někdy i velkou starost. Co darovat?

Vtipnosti

Proč ne? Ale pouze v případě, že obdarovaného znáte opravdu dobře a znáte jeho způsob humoru. Vzpomínám si na horkou chvilku, ve které jsem v restauraci před celou rodinou i spoustou přátel rozbalovala balíček podezřelého tvaru. A na úlevu, když jsem objevila "jen" vázičku (jedni z mých přátel mně totiž "vyhrožovali", že dárek opatří v sex-shopu).

Hobby

Velmi tradiční řešení, pokud ovšem víte, co onen rybář (tenista, sběratel, cyklista či čtenář) ještě nevlastní a po čem touží.

Dekorační předměty

Trošku obligátní, ale pokud známe styl bytu obdarovaného, proč ne. Přesto zvažte, zda nemá oslavenec příliš malý byt, obraz vedle obrazu či sošku vedle sošky.

Květiny

Někteří lidé jsou přesvědčeni, že gratulovat ženě bez pugétu je faux pas. Přesto existují ženy, které živé květiny potěší jen od partnera a ocení spíše květináč, anebo třeba i rostlinky v tekutém stavu (například já). Jednou jsem totiž obdržela pugéty asi od 30 lidí a po oslavě jsem měla pocit, že usínám v krematoriu.

Bonbony nebo láhve alkoholu

Sice bez nápadu a invence, ale například sběrateli dobrých vín či destilátů jistě radost uděláte - stejně jako závislačce na čokoládě!

Šperky

Nikoho neuvedeme do rozpaků hezkým kouskem v "normální" cenové kategorii, ale pokud volíme šperk opravdu drahý, hodí se pouze pro potenciálního či dlouhodobého partnera, nebo potomky k významné události.

Praktické dárky do domácnosti

Pokud onen člověk neustále mele o tom, jak moc si přeje teflonovou pánev, není co řešit. Nezapomeňte se ale domluvit s ostatními obdarovateli - jeden kousek doma obvykle stačí.

Oblečení či doplňky

Jestli známe naprosto přesně přání, vkus, obsah skříně a velikost obdarovaného, pak ano - v opačném případě rozhodně NE!

Zážitkový dárek

V poslední době velmi "in". Ale vybírejme pečlivě! Jste si opravdu jistí, že Vaše přítelkyně touží po skoku padákem, či Váš nový partner miluje opery?

Dárkový poukaz

Sázka na jistotu. Sice chybí moment překvapení z konkrétní věci, ale zase si každý vybere podle svého gusta.

Peníze

Někdo odsuzuje jako "odbývání" oslavence, jiný považuje za praktické řešení. Rodiče se těžko vcítí do přání či stylu svých děti, které uvítají zvýšené kapesné či příspěvek do zařizování mladé domácnosti. Doporučuji zapojit fantazii a penízky nějak vtipně "adjustovat" - obálka je opravdu z nouze ctnost…

Zvířátko

Tak tohle je opravdu velmi ošemetný dárek, zde je třeba obzvláštní opatrnosti….

Stromy, keře, květiny

12. července 2014 v 14:32 | jask*
Klikni a stačí najet myší, ukáže se, jak co vypadá ...

Jak ve skutečnosti vypadají modelky?

14. listopadu 2013 v 16:17 | jask*
Video, stejně jako mnoho dalších tohoto typu, ukáže vystřízlivění z toho, jak vypadají holky z titulek pánských časopisů.


Zkrátka dneska se nemusí platit obrovské peníze krásným holkám, aby zapózovaly před fotografem. Dneska stačí vzít nějakou tuctovku a zbytek za vás udělá stroj. Není potřeba nějaké velké práce pro maskérku.

Holka může v šatníku nechat oblek pro servírku a během tří minut je vyfocena titulka, nad kterou mladí žasnou a staré pohoršuje.
 
 

Reklama