Přináším vám to nej.. z netu a mailíků :o)

Nejstarší města světa

Petra v Jordánsku

17. června 2013 v 19:42 | jask*
Petra je skalní město a archeologické naleziště na jihu Jordánska. Petra se nachází v údolí nazvaném Vádí Musa. Místo je ukryté před okolním světem hradbou skal a leží v samotném srdci Šarských hor. Město vzniklo na křižovatce karavanních cest. Do města vede pouze jedna cesta procházející moderním městem Vádí Musa.


Byla založeno asi roku 2500 př.n.l. K největšímu rozkvětu došlo za vlády Nabatejců, kteří udělali Petru svým hlavním městem. Město bylo dobyto Římany v roce 106 n.l., poté bylo částečně opuštěno po ničivém zemětřesení. Jeho sláva postupně bledla a ve 14. století bylo zapomenuto úplně.

Na celém světě není podobná památka. Petra je naprosto jedinečná a neopakovatelná. Rozkládá se na prostranství uprostřed vysokých, někde až stometrových skal. Přístupovou cestou je pouze úzká skalní soutěska Siq, která je dlouhá 1,5 km a široká 3 až 10 metrů. Na jejím konci naleznete nespočet chrámů, klášterů a budov vytesaných do okolních skal. Mezi nejznámější patří Pokladnice, amfiteátr, královské hrobky vytesané do skály Jabal Khubta, chrám okřídlených Lvů nebo kláštěr Ed-Deir, který je budovou s největším průčelím v Petře.

Pro svou jedinečnost byla Petra v roce 1985 zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, byla vyhlášena mezi novodobé divy světa a pravidelně se objevuje v atlasech "magických" nebo "záhadných" míst světa…

Jericho

17. června 2013 v 17:38 | jask*
Nejstarší nepřetržitě obydlené město na světě je Jericho. Toto území patří do starobylého města Palestiny, bylo postaveno na řece Jordán a 9000 rok před naším letopočtem.


Jericho je malé blízkovýchodní město nacházející se na západním břehu řeky Jordán severovýchodně od Jeruzaléma. Jeho název je pravděpodobně odvozen z hebrejského výrazu pro měsíc, jelikož město bylo starým centrem uctívání lunárních božstev.

Jericho je považováno za jedno z nejstarších měst na světě s kontinuálním osídlením. Archeologické výzkumy zde odkryly přes 20 po sobě navazujících osad, z nichž nejstarší je datována do období kolem roku 9000 př. n. l.

Výzkumné práce byly zahájeny Charlesem Warrenem již v roce 1868. Nejrozsáhlejší výzkumy za použití moderních postupů proběhly mezi lety 1952 a 1958 pod vedením Kathleen Kenyonové, která vyvinula metodu kopání tellu pomocí trojrozměrné techniky.

 
 

Reklama