Přináším vám to nej.. z netu a mailíků :o)

Březen 2018

Brookesia micra – nejmenší chameleon světa

31. března 2018 v 14:16 | jask* |  Zajímavosti
Dlouhá léta žil v afrických lesích nepozorován. Schovával se jak před predátory, tak před lidmi. Nejmenší chameleon na světě, Brookesia micra, byl objeven spolu s dalšími třemi příbuznými na začátku roku 2012.


Tento plaz je aktivní především ve dne a žije u země, v noci se pak může vyšplhat na vyvýšená místa. Co ovšem pro brokesii znamená obrovská výška, to pro člověka nutnost kleknout si na kolena.

A jak je možné, že tito drobečci svým vzrůstem nepřesahují milimetry a v klidu se vám vejdou na špičku prstu? Je to dáno více faktory, mezi hlavní ale pravděpodobně patří místo výskytu. Společný tým amerických a německých vědců chameleona objevil na malém ostrově u afrického Madagaskaru - Nosa Hara. Tento endemický druh tak neměl velký prostor pro rozšíření, díky čemuž nenarostl do rozměrů jako například chameleon obrovský, který má běžně přes 70 centimetrů.

Brookesia micra je v současnosti považována za jednoho z nejmenších obratlovců vůbec. Miniaturní chameleon tak znovu překonal očekávání vědců. Otázka, zda je tu ještě potenciál pro menší druhy, je však stále otevřená, protože zatím vždy došlo k nějakému překvapivému objevu.


Kolik měří nejmenší hora světa? Na její zdolání by stačil jediný krok

31. března 2018 v 13:44 | jask*
Ťing-šan možná není tou nejimpozantnější horou na světě, ale jednoznačně je jedinou horou, která se v okolí města Shouguang nachází. Jedná se o symbol celého regionu a zároveň jedno z tamních nejvyhledávanějších turistických míst.


Zatímco nejvyšší horu světa zná drtivá většina absolventů základní školy, s nejmenší horou to již tak snadné není.

Předně - nejasnosti panují okolo samotné definice hory. V obecné rovině jde o vyvýšeninu kupovitého, kuželovitého nebo tabulovitého tvaru s relativní výškou nad okolním terénem 300-600 metrů. Neplatí to ale vždy.

Například francouzská hora Mont Valérien, tyčící se nad městem Suresnes nedaleko Paříže, měří jen 162 metry. Někdy je pro označení zase rozhodující nadmořská výška vrcholu.

Za nejmenší horu světa tak bývá nejčastěji považován australský vrchol Mount Wycheproof, který nad okolním terénem vystupuje jen o pouhých 43 metrů. I ten je ale ve skutečnosti horským obrem, v porovnání s horou Ťing-šan nacházející se v čínské provincii Šan-tung. K výstupu na ni si totiž vystačíte s jediným krokem.

Hora Ťing-šan vystupuje nad okolní terén o pouhých 60 centimetrů! Mohlo by se zdát, že spíše než o horu jde o obyčejný balvan. Čínští odborníci ale věří, že označení hora náleží Ťing-šan právem. Drtivá část útvaru se podle nich skrývá pod povrchem. Jak hluboko hora sahá, není úplně jasné. Pokusy o nalezení její základny totiž neskončily úspěchem.

V současné době má Ťing-šan statut chráněné památky a jakékoli geologické práce jsou v její blízkosti přísně zakázány.

Šéf Amazonu staví nesmrtelné hodiny: Tikat mají nejméně příštích 10 000 let

31. března 2018 v 13:25 | jask* |  Zajímavosti
V texaské hoře vznikají hodiny, které budou tikat následujících deset tisíc let - a každé milénium na sebe upozorní odbíjením.

Hodiny budou umístěné ve skále a vysoké budou zhruba 152 metrů, přičemž pohánět je mají termální cykly Země.


Šéf společnosti Amazon Jeff Bezos drží od loňského října titul nejbohatšího muže světa a své jmění se nebojí investovat ani do výstředností: Nově například odhalil koncept "nesmrtelných hodin", které vznikají uvnitř nejmenované hory na západě Texasu.

Projekt v přepočtu za 865 milionů korun má předpokládanou životnost deset tisíc let - velká ručička se pohne jednou za rok, malá po sto letech. Termín dokončení zatím není jasný. Poté však budou prý volně přístupné veřejnosti. Pokud budou někteří lidé na místě ve správný čas, budou moci slyšet i jak hodiny odbíjejí, tedy jednou za tisíc let.

Cílem je přimět obyvatele planety k uvažování nad dlouhodobými následky vlastních rozhodnutí. Hodiny mají budoucím generacím připomínat, jakou cestu jsme coby lidstvo ušli.Černý humor

31. března 2018 v 13:11 | jask* |  Zábava

Přítel v nouzi

30. března 2018 v 15:58 | jask* |  Video


Moravština frčí i v Americe

30. března 2018 v 15:42 | jask* |  Video


Co dokáže mráz

30. března 2018 v 13:13 | jask* |  Foto