Přináším vám to nej.. z netu a mailíků :o)

Leden 2015

Slavní čeští otcové ve věku dědečků

31. ledna 2015 v 12:29 | jask* |  Celebrity
Být otcem je krása v každém věku. Je-li muž navíc starší, může být nejen pyšný, ale vedle svého potomka dokáže i omládnout. Dokládají to slavní čeští otcové, kteří se už rozhodně mohou počítat mezi ty zralé až vyzrálé. Vzkazují tak, že padesátka na krku není žádný problém pro početí nových synů a dcer.

Boleslav Polívka


se ve svých 58 letech stal šestinásobným otcem. Současná manželka Petra Černá je o 20 roků mladší, a je to jejich třetí dítě.

Syna Vladimíra má s Chantal Poullain a ještě dvě dospělé dcery Kamilu, návrhářku divadelních kostýmů Kamilu a herečku Annu.

Karel Šíp


Rozvod předcházel novému potomkovi v případě komika Karla Šípa.

Ten se po padesátce a po rozvodu se zpěvačkou Marcelou Holanovou odvážně vrhl do nového vztahu s teprve osmadvacetiletou Ivanou Havránkovou a ta mu v roce 2003 porodila syna Jana.

Petr Hapka


Takřka přeborníkem byl v otcovství muzikant Petr Hapka.

Má sedm dětí - od nejstarší Markéty, Petry, Kamily, Ferdinanda, Mikuláše, Haštala, až po nejmladšího Kašpara, který se narodil v listopadu 2001.

I Hapkovy děti mají vesměs každé jinou matku - jen syny Mikuláše a Haštala si zpěvák pořídil se svou dlouholetou přítelkyní violoncellistkou Ingeborg.

Kašpara už mu však porodila jiná a novější přítelkyně, s níž žil ve starém domě pod hradem Okoř.

Jeho poslední láskou a zároveň múzou byla o osmačtyřicet let mladší studentka Kateřina Klepišová, se kterou Hapka tvořil pár tři roky. Rozešli se v únoru 2013, tedy krátce předtím, než se u skladatele projevila zákeřná Alzheimerova choroba. Petr Hapka zemřel 25. listopadu 2014.
Kašpar, Ferdinand, Haštal, Kamila, Markéta, Mikuláš a Petruška. Děti se takhle sešly v roce 2012 teprve potřetí v životě. Některé totiž žijí na Slovensku.

Jan Saudek

Na přelomu osmdesátky se Jan Saudek (79) stal opět otcem! Jeho čtvrtá manželka Pavla (34) porodila fotografovi třetí dítě, holčičku Josefínku.

Fotograf je ženatý počtvrté. Jednou se rozvedl a dvakrát ovdověl.

S první ženou Marií má dva syny, Samuela a Davida.

S druhou ženou, také Marií, má dceru Marii.

S Petrou Šupovou má syna Jindřicha.

Saudek má ještě dceru Karolínu a jeho další syn Lukáš spáchal sebevraždu.

Často se uvádí, že má 12 dětí, ale fotograf sám s oblibou říká, že si přesný počet svých potomků nepamatuje.

Zajímavostí je, že jeho nejstarší syn Samuel (51) má čtyři děti s otcovou expřítelkyní, a tedy »macechou« Sárou (47).

Sňatky roku 2014. Kdo skončil v chomoutu?

30. ledna 2015 v 17:48 | jask* |  Celebrity
Kdo se v roce 2014 vdal a kdo se oženil? Malé ohlédnutí, kdo ze slavných osobností uzavřel v loňském roce sňatek se svou drahou polovičkou. Podívejte se.

George Clooney a Amal Alamuddinová


Známý herec všechny překvapil, když požádal o ruku svou přítelkyni, právničku Amal Alamudinovou. Pompézní svatba se konala v italských Benátkách, nevěsta se vdávala v róbě návrháře jménem Oscar de la Renta a na svatebním obřadu nechyběli prominentní hosté jako například modelka Cindy Crawfordová s manželem, Matt Damon nebo Emily Bluntová. Clooney potkal právničku loni v září a do roka byla svatba.

Ashlee Simpsonová a Evan Ross


Americká zpěvačka Ashlee Simpsonová řekla "Ano" snoubenci Evanu Rossovi v září. Svatba proběhla na zahradě jeho matky, známé zpěvačky Diany Rossové v Connecticutu. Zasnoubení páru proběhlo letos v lednu. Simpsonová má již šestiletého syna z předchozího manželství.

Angelina Jolie a Brad Pitt


Snad nejsledovanější pár zahraničního showbyznysu Angelina Jolie a Brad Pitt se po letech spekulací letos v srpnu konečně vzali. Svatba proběhla za přísného utajení na zámku Miraval, ve vesnici Correns na jihu Francie. Angelinu vedli k oltáři její nejstarší synové, adoptivní Maddox a Pax. Dcery Vivienne a Zahara házely po červeném koberci okvětní lístky, Siloh s Knoxem donesli novomanželům svatební prsteny. Děti se zároveň podílely na tvorbě svatebního dortu, jejich kresby zdobily i dlouhý závoj Angeliny.

Marta Jandová a Miroslav Verner


Pod čepec vlezla zpěvačka Marta Jandová, která se vdala za známého porodníka Miroslava Vernera. Svatba proběhla v utajení v červnu v Třebotově v kostele sv. Martina. Páru se narodila loni v srpnu holčička Maruška.

Martina Navrátilová a Julie Lemigovová


Letos se stihla vdát také legendární tenistka Martina Navrátilová. V prosinci si vzala svou dlouholetou partnerku Julii Lemigovovou. Svatba proběhla v New Yorku.

Andrea Kalivodová a Radek Tögel


V červenci se provdala opěrní pěvkyně Andrea Kalivodová, jejím manželem se stal Radek Tögel. Svatební obřad měli manželé na pražské Malé straně, kde nechyběli známí hosté jako Jaroslav Svěcený nebo herec Roman Vojtek. Pěvkyně se vdávala ve vysokém stupni těhotenství, pár má spolu nyní syna.

Michaela Jílková a Michal Voráček


Na konci června měla svatbu také moderátorka Michaela Jílková, ta si vzala po dvanácti letech vztahu miliardáře Michala Voráčka. Na svatbě byla přítomná i jejich devítiletá dcera Maruška a šestnáctiletý syn Michaely Jílkové z prvního manželství.

Obyčejný projev laskavosti vytváří nekonečné vlny

30. ledna 2015 v 16:51 | jask* |  Láska
Člověk v řadě je důležitý pro nás všechny, uvědomuji si, že mám kolem sebe mnoho laskavých lidí, kteří tvoří dlouhou řadu, a za to moc děkuji. ... je to tak i u vás?


Ideální budík

29. ledna 2015 v 17:29 | jask* |  Zajímavosti
Přijít pozdě na pracovní schůzku, to znamená velký problém. S tímhle budíkem se vám to už nestane.

Ideální budík do letadla

Říká se, že chodit včas je výsadou králů a třeba se to opozdilcům s objednáním tohohle budíku konečně změní. Kromě budíku si můžete po stlačení červeného knoflíku zahrát na opravdového pyrotechnika. Během desetivteřinového limitu se budete muset rozhodnout, který drát z výbušniny vytáhnete. A buď přežijete, nebo vybouchnete. Tedy jen teoreticky, samozřejmě.

Jedná se o zdařilou napodobeninu, pro kterou však nemusí mít úplné pochopení pracovníci letiště, až ji objeví ve vašem příručním zavazadle.

Originální budík koupíte v čínských eshopech nebo na ebayi za 25 dolarů. V balení dostanete i USB kabel pro nabíjení vestavěné Li-ion baterie.

Největší hlouposti vyrobené ze zlata

29. ledna 2015 v 17:11 | jask* |  Zábava
Rostoucí ceny zlata nebrání boháčům v rozmaru a dál si nechávají na zakázku dělat z tohoto drahého kovu i ty největší nesmysly. Nebo vy byste se snad vyprázdnili do záchodu z 24karátového zlata? Zlato je jedním z nejdražších kovů a jeho lesk už od pradávna vábil bohaté lidi jak cumel partu vos. Nicméně právě sortě vysoce movitých lidí začínají docházet nápady, jak své peníze pitoměji utratit a tak se podívejte na ty nejpitomější věci, které mají co dočinění se zlatem.

Věta: prachy si do hrobu nevezmete, už od dob egyptských faraónů tak trochu neplatí. Stejně jako se nebožtíci fintili, aby na onom světě byli opravdoví fešáci, móda velkolepých hrobů se pravděpodobně vrací.

Kupříkladu tato rakev vás vyjde na 381 tisíc dolarů a je kompletně ze zlata. Nicméně pokud jste krátce zauvažovali o koupi tohoto kousku, musím vás upozornit na jednu drobnou věc. Pokud si chcete po smrti skutečně odpočinout, nepořizujte si jí. Dřív nebo později za vámi do hrobky stejně vlezou vaše vnoučata, ze zlaté truhly vás vyhodí a prodají ji na Aukru. Proto není nad dřevěnou klasiku.

Představte si ofajivkovaného frajera, jehož zářivé zlaté botky vypalují oči kolemjdoucím. Jeho boty jsou pro něj středem vesmíru. Nemá hluboko do kapsy a tak se opravdu nebojí vysázet za boty potažené 24 karátovým zlatem 5 405 $. Představujete si ho? Ano? Tak tu představu ještě chvilku udržte.

Tak, pokud si stále pamatujete toho ofajivkovaného frajera se zlatými teniskami, tak si ho představte, jak těmi svými kraksnami za bezmála sto tisíc korun vyšlapuje exkrement, který je velký jako Alabama. Schválně, jestli mají boty, které stály takové hříšné peníze, i funkci samoočišťování. Tipněte si.

Jasně, už známe spojení slov zlatý padák, ale zlatý batoh? To je vcelku novinka, co říkáte? Konkrétně tento se pořídí za 1 650 dolarů, což je cena, kterou si můžou dovolit tak maximálně Kellnerovic nebo Martinovic děcka.
Nám obyčejným smrtelníkům musí vystačit snadno očistitelné a trapně pestrobarevné batohy.

Čas grilovaček sice už pominul, ale můžeme si zavzpomínat, co říkáte? Představte si pořádnou rožeň, na které se do tmava vyhřívají steaky. Všude syčí tuk, vše nádherně praská, okolím se rozléhá vůně grilovaného masa, mňam. Váš gril je špinavý jak dobytek a přesně tak to má být. Špína se vydrhne a když ne, koupí se nový gril. Pokud ale máte dost těch starých grilů, které si může pořídit každý pobuda, máme pro vás tip. Pokud máte někde po ruce 12 tisíc dolarů, můžete si pořídit gril ze 24 karátového zlata. Jmenuje se BeefEater a právě s ním získává spojení slov "dozlatova upečené", úplně jiný rozměr.

Víte, viděla jsem už hodně blbostí, ale zlatý záchod patří suveréně k těm největším. Konkrétně tento je v Hong Kongu a je vyroben z 24 karátového zlata. Jeho cena je odhadována na 5 miliónů dolarů a můžeme se domnívat, jaké výhody tento výtvor ze žlutavého kovu má. Snad jedině aby si člověk připadal jako na trůnu?

Po dezertu druhá věc, která zaujme druhou půlku obyvatelstva. Každopádně o blbost se jedná, takže je v našem seznamu po právu. 2 580 dolarů stojí tento pašák a je vyroben z 18 karátového zlata. Jmenuje se Lelo Yva a podle specifikace u českého dodavatele vydrží až 7 hodin na jedno nabití. Mimochodem v propagačním textu je uvedena všeříkající věta: Perfektní doplněk pro nudnou párty.

Sice nejlevnější, ale zato nejstupidnější výtvor, který má co dočinění se zlatem. Ony zlaté pilulky, které mimochodem stojí 425 dolarů, vám v těle udělají takový bordel, že po omezenou dobu budete vylučovat výhradně zlaté exkrementy. Parádní na nějakou pařbu, toto. Společně se zlatým záchodem pak vytvoříte skutečně výbušnou kombinaci!

Nepříliš chytrým nápadem je rozejít se s přítelkyní v restauraci. Nicméně pokud vás to v pominutí smyslů náhodou napadne, máme pro vás speciální radu. Počkejte až po jídle a objednejte jí tento dezertík, jehož cena se vyšplhala na 1 000 dolarů a příprava trvá celých 48 hodin.

Ve chvíli, když si bude blahem olizovat zmrzlinu s příchutí madagaskarské vanilky a bude slastí kňourat u vzácných čokoládových kousků Amedei Porceleana, můžete jí říct, co máte na srdci. S největší pravděpodobností bude stále olizovat polevu z čokolády a zlata a bude se koukat na třpytivý lístek, který je stejně jako lžička, kterou celou tu drahou nádheru dlabe, vytvořen z 18 karátového zlata, a vašemu sdělení nebude věnovat sebemenší pozornost. Tomu se říká rozchod s grácií.

Šílenec, který sní 12 rozpálených cigaret

29. ledna 2015 v 16:22 | jask* |  Krávoviny
Velmi ztřeštěný Asiat ukazuje drobná komba s rozpálenými cigaretami, díky čemuž má Asie svého Marlboro mana - anebo taky už nemá.Přiotrávit se 12 cigaretami doma před webkamerou, kvůli drobnější popularitě, mi přijde jako jasná kandidatura na Darwinovu cenu.

Když pustíte k zemi naráz pírko a bowlingovou kouli, co dopadne dřív?

29. ledna 2015 v 15:11 | jask* |  Zajímavosti
Ten, kdo chodil na fyziku a ne za školu a dával pozor při výuce, má jasno. Rychlost volného pádu se vypočítá jako druhá odmocnina z 2gh, kdy h je výška a g je konstanta gravitačního zrychlení, obvykle udávaná jako 9,81 m.s-2 a to znamená, že... Odpověď najdete v níže uloženém videu.


Pro neovládající dobře angličtinu, dovysvětlení. I když půjde o kouli na bowling s hmotností několika kilogramů versus pírko s několika gramy hmotnosti, dopadnou ve stejný okamžik. Podmínkou je pouze vakuum, který smaže rozdíl odporu vzduchu a přesně takové prostředí bylo zajištěno v pokusu, který je na videu.

Šťastný rok 2015

29. ledna 2015 v 14:51 | jask* |  Úvahy, postřehy, ze života ...


Nejsme hrdý národ. Jenže jsme tu furt! Přišel Němec, pobyl a zase odešel a my jsme tady furt. Přišel mužik, pobyl, odešel a my jsme tady ještě pořád furt. Přišla Unie, pobude a až se rozpadne, my tu budem furt. Těžko nás porazit, když nebojujeme. A žádný vetřelec nezvládne poslouchat naše vtipy dýl jak čtyřista let, to je vyzkoušeno. Nestojíme za moc, ale ještě pořád stojíme tady.

To není špatné. Politika tady stojí za hovno Svatá pravda. Politici jsou šmejdi a kradou atd. a sousedovi, který je volil, by se patřilo dát po hubě. Ale je fakt, že je zvolil ve volbách. To znamená, že tady míváme volby. A že na politiky můžeš nadávat nahlas a nikdo tě nezavře? To není špatné.

Žijeme v drahotě a bídě Je to pravda. Všechno stojí peníze a těch nikdo nemáme dost. S bídou vyjdeme v naprosté většině jen na vlastní bydlení, placatou televizi, ledničku,mikrovlnku, pračku, počítač, mobil a aspoň jedno auto do rodiny. Hlady už tady nikdo neumřel sto let. Máme se tak zle, že jsme líní se za lepší prací odstěhovat z Brna do Ostravy, protože je to hrozně daleko a tady máme garsonku po babičce. Čtvrtina lidí má denně na cigára, polovina na benzin do auta a třičtvrtiny na kořalku. To není špatné.

Šéfové jsou parchanti Svatá pravda, šéfové obecně jsou na hovno. Pokud ale můžeš nadávat na šéfa,znamená to, že máš práci. To není špatné. Daně jsou vysoké Jsou. Jsou nekřesťansky vysoké. Pokud ale musíš platit daně, znamená to, že jsi něco vydělal, nebo něco máš. Horší by bylo, kdybys nic nevydělal a nic neměl.Nakonec to není tak špatné.

Zaměstnanci jsou líní nevděční parchanti. Jsou. Ale pokud máš zaměstnance, kterým platíš, znamená to, že jsi borec, který dokáže vést firmu a vydělat tolik peněz, že může dát obživu dalším lidem. To není špatné.

Zdravotnictví stojí za hovno No samozřejmě. Na každém pokoji by měla být telka, všichni by měli mít bílé plomby a právo na okamžitou transplataci jater. Takhle se musíme spokojit s tím, že pro nás v nouzi vcelku rychle dojede sanitka, že nás nejdřív zachrání a až pak se ptají po průkazce pojištěnce, že v nemocnici platíme jen za karbenátek a že v rámci pojištění dostáváme velice slušné a odborné služby. To není špatné.

Počasí stojí za hovno Naprostá pravda. V létě velké vedro, v zimě krutý mráz. Ale nemáme tsunami, ničivá tornáda ani zemětřesení. To není špatné.

Příroda stojí za hovno Pravda. Ani pořádné hory, ani pořádné moře, ani pořádná džungle. Ale zas tu nemáme na každém kroku jedovaté hady, chlupaté pavouky, moskyty, v lese na tebe neskočí hladový tygr a pravděpodobnost, že tě do Berounky stáhne krokodýl, je taky poměrně nízká. To není špatné.

Celé je to tu na hovno Je to přesně tak. Ale nikdo nás tu nedrží. Můžeme se kdykoli sebrat a odstěhovat se na jiné, lepší místo, kde bude všechno v cajku. A taky nám nikdo nezakáže se vrátit, když zjistíme, že takové místo neexistuje a mnohde je to i mnohem horší než tady. A to není špatné.

Přes všechny ty výše popsané kruté hrůzy, ve kterých tady musíme žít, dokážeme každodenně řešit kraviny, jako kdo je baníkovec a kdo sparťan, že v televizi dávají ptákoviny a dokážeme se smrtelně vážně hádat a urážet kvůli tomu, že jeden chce DPH zvednout o procento a druhý o dvě snížit.

Nejsem cestovatel, nikde jsem nebyl, nic jsem nepoznal a nemůžu nic s ničím srovnávat. I přesto si lajsnu prohlásit, že se tady máme jako prasata v žitě, v nejklidnějším koutě galaxie. Nic důležitého tu nemáme, takže nám to nikdo nechce vzít. Nic nám zas tak moc nechybí, takže sami na nikoho neútočíme.Nejsme bůhvíjak bohatí, aby se nám sem stěhovaly hladové hordy, a nejsme zdaleka tak chudí, abychom se ve stěhovavé hordy proměnili sami.

Díky tomu všemu sice nedržíme jako národ moc pohromadě, ale zase nás nikdo jako jedince nijak neomezuje a nemá tendence násilím sjednocovat. Pokud existuje na světě místo,kde se může každý v klidu a svobodně rozhodnout, čím chce být, jak chce žít a čeho chce dosáhnout, je to tady. Můžeme studovat, cestovat, podnikat, pracovat,chlastat pivo, dělat cokoli, co chceme. To není špatné. Akorát možná neškodí si to sem tam připomenout.

Líbí se mi tu. Zůstanu tu i příští rok :•)

Kypr: Magický ostrov bohyně Afrodity

29. ledna 2015 v 14:39 | ŽENA-IN |  Přírodní krásy světa
O třetí největším ostrově ve Středozemním moři se říká, že je to místo, kde se narodilo slunce. Je tady totiž více než 300 slunečných dnů v roce.


Afroditin ostrov nebo ostrov slunce - tak je často Kypr nazýván. Podle řecké mytologie se právě na Kypru zrodila z mořské pěny Afrodita - bohyně lásky a krásy. Toto slavné místo můžete navštívit v oblasti Pafos (Paphos) v západní části Kypru a ženy zde mohou omládnout a zkrásnět, když skalisko, u kterého se Afrodita z moře vynořila, několikrát obeplavou.

Milovníci historie si na Kypru rovněž přijdou na své.
Díky jeho strategické poloze mezi Afrikou, Asií a Evropou se zde vystřídalo několik civilizací, které po sobě zanechaly nespočet pamětihodností. Jsou zde pozůstatky prehistorických sídlišť, antické památky, středověké pevnosti, byzantské kostely a kláštery, turecké mešity a mnoho dalších upomínek na pestré dějiny ostrova.

Kyperská příroda je rozmanitá, místy nedotčená a prostě nádherná. Roste tady spousta vzácných rostlin včetně orchidejí a vyskytují se zde zajímavá zvířata - například mořské želvy středomořští tuleni, pelikáni, plameňáci, mufloni a vzácní plazi.

Moře vás rozhodně nezklame. Je krásně čisté a 56 kyperských pláží dokonce získalo od Rady Evropy Modrou vlajku, která oceňuje čistotu, upravenost a okolní přírodu. Nedivte se pak, že si tento ostrov zamiloval i třeba následník britského trůnu princ Charles s manželkou Camilou.

Kypr je jeden z nejkrásnějších a nejzajímavějších ostrovů Středomoří, který vás rozhodně nezklame.

Není domino jako domino

29. ledna 2015 v 13:56 | jask* |  Zábava

Videohumor

18. ledna 2015 v 16:15 | jask* |  Zábava
Další z webů tentokrát plný smíchu a zábavy

Když někoho pozoruju a on si mě všimne


Masožravá kytka snídá palačinky

Česká nej

18. ledna 2015 v 16:01 | jask* |  Zajímavosti
Při svých toulkách po internetu jsem narazila na tento web, věřím, že vás též zaujme jako mě...


Rozsviť si svůj stromeček

18. ledna 2015 v 15:43 | jask* |  Zábava
Trošku mimo čas, ale na zabití času či pocvičení šedých buněk mozkových super.


Unikátní kruhové domy pojaly celé klany čítající až 800 lidí

18. ledna 2015 v 15:10 | jask* |  Zajímavosti
Už od pradávna se museli obyvatelé čínské provincie Fu-ťien bránit proti nájezdníkům a přírodním živlům. Číňané jsou však národem učenlivým, a jak z historie víme, přicházejí s různými vynálezy. Mezi nimi je i stabilní kruhový dům pro rodinné klany - Tchu-lou.


Tchu-lou se začaly stavět v 15. století a poslední stavby pocházejí z 20. století. Do současnosti se zachovalo 46 budov. Leží ve vnitrozemí asi 120 kilometrů od Taiwanské úžiny obklopené rýžovými, čajovými a tabákovými poli.

Hliněné domy mají většinou kruhový základ, ale najdou se i výjimky se čtvercovými půdorysy. Uvnitř žije maximálně 800 lidí.

Tchu-lou byly postaveny důmyslně tak, aby chránily nádvoří a zdejší obyvatele. Všechna velká okna směřují do středu, ven mohou lidé vykukovat jen malými okny, a to jen od druhého patra. Budovy mají jeden jediný centrální a dobře bytelný vchod.

Vyznačují se vysokou zdí s taškovou střechou a zavěšenými okapy. Nejkomplikovanější stavby pochází ze 17. a 18. století. Budovy se rozdělovaly mezi rodiny vertikálně, které tak měly v každém podlaží dvě až tři místnosti. Ač to tak z venku nevypadá, uvnitř byly zařízeny pohodlně a bohatě zdobené.

Na seznam světového dědictví UNESCO bylo Tchu-lou zapsáno 8. července 2008. V současnosti se budovy staly oblíbenou turistickou destinací. Stále tu žije na 300 původních obyvatel z etnika Hakka, což je přibližně 60 domácností.
Hrad Sión - legenda a skutečnost aneb český Little Big Horn

16. ledna 2015 v 16:27 | jask* |  Historie
Hrad, či spíše hrádek Sion, pojmenovaný podle biblické hory, leží nedaleko Kutné Hory a ve známost vešel především díky výkladům dějepisců ve škole či filmovým zpracováním Jiráskova románu. Sion je zde líčen jako sídlo posledního husitského bojovníka a zarputilého odpůrce císaře Zikmunda Jana Roháče z Dubé. Ten se zde dlouhé čtyři měsíce bránil několikanásobné přesile, aby v závěrečné kruté řeži byl se svými spolubojovníky zajat a posléze v Praze popraven. Pokusme se však zjistit, jak to bylo doopravdy.

Hrad Sion

Sion byl založen pravděpodobně v letech 1426 -27 jako rezidence husitského hejtmana Jana Roháče z Dubé. Jednalo se o relativně malý hrad o půdorysu trojúhelníku, s délkou odvěsen nepřesahujících 40 metrů. Před hradem se nacházelo malé předhradí opevněné zemními valy. Samotný hrad se pak nacházel za mohutným příkopem.

Již skutečnost, že hrad neměl vlastní zdroj vody, ani žádnou věž umožňující aktivnější obranu, svědčí o tom, že hrad nebyl schopen odolávat útoku většího vojska ani několik dnů, natož mnoho měsíců.

Při čtení dobových pramenů je nutno si uvědomit, že byly vždy, někdy více a někdy méně, ideově zabarvené a upravené dle potřeby. Dvojnásobně to pak platí v tomto případě, kdy autoři nebyli očitými svědky dobývání a zprávy se k nimdostaly až druhé či třetí ruky, tedy i nechtěně upravené či zveličené.

V čele obléhatelského vojska stál synovec Jana Roháče Hynek Ptáček. Navíc Hynek nebyl císaři, stejně jako většina české šlechty, příliš nakloněn, takže proč by zbytečně proléval vlastní krev?! Utábořil se se svým vojskem mnohonásobně převyšujícím počet obránců před hradem a vyčkával.

Kdo ví, jak dlouho by Ptáček hrad obléhal, kdyby mu císař neposlal z Prahy na pomoc uherské vojsko. Ptáček si rychle spočítal, že hrad bude tak jako tak dobyt a jak by potom císaři vysvětlil dosavadní neúspěch? Rozhodl se tedy pro rychlou akci, která překvapila i Roháče - vždyť na stráži bylo jen pár vojáků a samotný Roháč zrovna obědval.

Útok se však obešel bez obšírně popisovaných složitých podkopových prací, neboť ani ty nebyly archeologickým průzkumem objeveny. Hynek maje k dispozici uherské vojsko, tak nemusel obětovat jen své lidi a mohl bez obav dobýt hrad jedinou ztečí. Přestože byl boj popsán jako velmi lítý, o skutečný frontální útok, jehož cílem by bylo hrad zlikvidovat, nešlo. Svědčí o tom skutečnost, že Ptáček čekal až do večera a až po té se hradu zmocnil a nechal jej vypálit.

Ptáčkův způsob obléhání i zkreslené informace o tuhé obraně posílané Zikmundovi tak učinily z Roháče hrdinu.

A závěrem je asi možné srovnat pád Sionu a Roháčovu smrt s Custerovou porážkou u Little Big Hornu - oba muži se stali téměř národními hrdiny a legendami díky akcím, ve kterých vlastně prohráli, všichni věrní byli popraveni či padli a zároveň v obou případech archeologický výzkum potvrdil, že vše bylo poněkud jinak, než je obecně známo.

Přesto má Jan Roháč daleko větší právo být nazýván hrdinou, neboť zahynul z důvodů politických a nikoli kvůli vlastní hlouposti.

Stará radnice v Brně

16. ledna 2015 v 15:17 | jask* |  Olomoucko, Haná, Morava
Stará radnice je bývalá radniční budova a nejstarší světská stavba ve městě. Počátky Staré radnice spadají do 13. století, kdy Brno získalo městská práva. Dominantou radnice je radniční věž, která je přístupná veřejnosti a která poskytuje široký výhled na Brno. Výška věže je 62,66 m a vede na ni 173 schodů. V přízemí věže se nachází průjezd, jenž vede na nádvoří radnice a v němž je umístěn brněnský drak a brněnské kolo.


K brněnské Staré radnici se váže několik pověstí. Zřejmě nejznámějšími jsou pověst o brněnském drakovi a o brněnském kolu, přičemž oba tyto předměty jsou dosud vystaveny v průjezdu v přízemí věže. Další legendy, které mají souvislost se Starou radnicí, vyprávějí o pokroucené fiále na radničním gotickém portálu a o zazděném mužíčkovi v Mečové ulici.

Brněnské kolo

Kolářský mistr Georg Birk žijící v Lednici se v hospodě s kamarády vsadil o 12 tolarů, že mezi východem a západem slunce pokácí strom, vyrobí z něj kolo, které poté dokutálí z Lednice až do Brna k rychtářovi, který mu o tom předá potvrzení.

To se mu prý skutečně povedlo 14. května 1636 a od té doby visí Birkovo kolo v průjezdu radnice.

Brněnský drak

Existuje více variant pověsti o brněnském drakovi. Jedna z nich vypráví o drakovi, který se usídlil v blízkosti Brna a který ohrožoval obyvatele i jejich dobytek. Aby se jej zbavili, jistí odvážlivci mu dovezli kožený vak s nehašeným vápnem který drak sežral. Dostal poté žízeň a pořádně se napil vody, což jej ale zabilo.

V jiné verzi se drak objevil u Trutnova, kde jej i zabili. V Brně se zrovna tehdy (v roce 1608) konal sněm, jehož účastníkem byl i arcivévoda Matyáš kterému zabitého draka trutnovští darovali. Arcivévoda ale draka po skončení sněmu daroval městu Brnu, které jej vystavilo v průjezdu radnice.
Existence vystaveného "draka" (ve skutečnosti vycpaného krokodýla) je doložena již v roce 1568,

Pokroucená fiála

Pro nový portál si brněnští radní pozvali mistra Antonína Pilgrama. Slíbili mu tři hřivny stříbra, náklady na materiál a mzdu pro pracovníky, když postaví takový portál, který nikde nemají.

Nezaplatili mu ale zálohu, Pilgram začal na zlost pít, ale zároveň kreslil plány. A když dělníci začali portál sestavovat z dílů, které vytesali dle mistrových plánů, zjistili, že fiály (zvláště ta nejvyšší prostřední) jsou pokroucené. Pilgramovi proto radní chtěli strhnout odměnu a také celé město se mu posmívalo, kamenický mistr tedy proto raději odešel do Vídně.

Jiná verze hovoří o tom, že mistr Pilgram nedostal za svoji práci vůbec zaplaceno, a proto naschvál ohnul prostřední fiálu portálu (řka, že je pokřivená jako spravedlnost v městě Brně), aby se radním pomstil.

Zazděný radní

Za husitských válek se husitské vojsko dostalo až k Brnu a chtělo jej dobýt. Protože ale bylo město chráněno silnými hradbami, tajně získali některé měšťany na svou stranu a ti jim měli otevřít brány.

O tomto spiknutí se dozvěděl šašek císaře Zikmunda Boro, který všechno vyzradil na radnici. Všech šest radních-zrádců zatkli a popravili a hlavu hlavního spiklence Haase nabodli na kůl a vystavili pro výstrahu na radnici.Sopka v Česku?

16. ledna 2015 v 14:30 | jask* |  Česko
Přírodní památka Hřídelecká hůra se nachází na východním okraji obce Hřídelec. Přírodní památku tvoří jedna z nejmladších sopek (399 m.n.m.) v regionu se vzácnými nerosty.


Vrchol Hřídelecké hůry, Horka je pozůstatkem třetihorní sopečné činnosti. I přesto, že ve vulkanickém pahorku probíhala od 19. století do počátku 20. století těžba, zachoval si vrchol kuželovitý tvar. Při těžbě čediče se v kopci vytvořila řada dutin a komor, jež připomínají pseudokrasové jeskyně.


Nejdelší kolonáda v Česku

15. ledna 2015 v 17:03 | jask* |  Olomoucko, Haná, Morava
Květná zahrada v Kroměříži, patří mezi nejvýznamnější zahradní díla v celé Evropě - ve své době byla označována jako zahrada Moravy - Hortus Moraviae. Tato původně raně barokní zahrada si dodnes zachovala obdélníkový půdorys (485 x 300 m) a koncepci z dob svého založení. Hlavními dominantami zahrady jsou osmiboká rotunda s kopulí a 244 m dlouhá kolonáda. Pro zahradu jsou dále typické nádherné ornamentální květinové záhony a živé ploty. Od roku 1998 památka UNESCO.


Kolonáda byla postavena jako obdoba římských zahradních vil, které plnily funkci rodových galerií antických památek. Je zde 44 soch, kromě mýtických postav jsou zde i historické osobnosti jako např. Caesar, Augustus, Alexandr Makedonský či Seneca a alegorie stavů v římské společnosti jako např. kněz, senátor či otrok. Sochy jsou na podstavcích popsány, takže není pochyb o tom, koho to autor zobrazil.Rotunda a květinové záhony z terasy kolonády, Květná zahradaO Blaníku a rytířích

15. ledna 2015 v 16:35 | jask* |  Česko
Blanickou pověst v podobě jak ji známe dnes, v níž blanické vojsko pod velením sv. Václava vyjede z hory na pomoc ohrožené české zemi, uvedl do širokého povědomí spisovatel Alois Jirásek ve svých Starých pověstech českých, které vydal v roce 1894.


Jeskyně Blanických rytířů je unikátní dílo inspirované českou historií. Nachází se nedaleko města Kunštátu, na kraji obce Rudka, v nitru kopce nazvaného Milenka.

Tvůrcem tohoto jedinečného díla byl rodák z nedalekého Bořitova, Stanislav Rolínek, čalouník a nadaný sochař samouk.

Jako ateliér mu posloužily pískovcové skály do kterých dělníci vyhloubili jeskyni a on zde vytvořil bájné blanické rytíře. Vůdčí postavou je jezdecká socha svatého Václava, stojící uprostřed spícího vojska. Stanislav Rolínek s prací spěchal, dobře věděl, že mu s postupující nemocí - tuberkulózou nezbývá mnoho času. Proto jsou některé sochy opracovány jen hrubě, na detailnější zpracování už nebyl čas. I tak budí toto monumentální dílo úctu a obdiv.

Vchod do nitra hory hlídá mohutný kamenný lev, zvíře podivuhodné krásy. O to podivuhodnější, že Rolínek ve svém životě skutečného lva nikdy neviděl a pracoval jenom podle obrázku.

Dílo, na kterém autor začal pracovat na počátku třicátých let minulého století, už nikdy nedokončil. Smrt jej odvedla od práce v největším tvůrčím rozmachu.

Jeho blanické rytíře si ročně prohlédnou tisíce návštěvníků. Okolí jeskyně je upraveno jako park a stává se postupně galerií pod širým nebem. Mladí sochaři zde v rámci mezinárodních sochařských symposií postupně vytváří nové sochy a navazují tak na práci Stanislava Rolínka.


Faustův dům, nejtajemnější místo v Praze

15. ledna 2015 v 16:02 | jask* |  Česko
Mnoho míst v Praze je opředeno tajemstvím a záhadami. Jednu z předních příček v tomto pomyslném žebříčku si více než století drží záhadný Mladotovský palác přezdívaný Faustův dům.


Po stavební stránce je Faustův dům původně gotická stavba ze 14. století, která byla později renesančně a nakonec barokně upravena.

Od druhé poloviny 16. století, kdy v roce 1590 tento dům koupil rudolfínský alchymista a šarlatán, proslulý Edward Kelly, začíná jeho tajemná historie. Edward Kelly si v domě zřídil laboratoř a prováděl zde různé alchymistické pokusy. Byl jedním z těch alchymistů, kteří o sobě tvrdili, že umí přetvořit olovo ve zlato. Jeho skutečná kariéra v Praze ovšem nebyla nijak slavná.

Dalším jeho majitelem, který se možná o tajemnou pověst domu zasloužil mnohem více než Kelly, je hrabě Ferdinand Antonín Mladota ze Solopysk. V domě měl několik přístrojů zhotovených na principech optiky, elektřiny, magnetismu, figuríny pohybující se na natažené pero či samouzavírací dveře. Při jeho chemických pokusech prý šlehaly plameny vysoko z oken. Celá Praha v této době hovořila o řádění ďábla v tomto domě. Záliby hraběte Mladoty však měly i praktické výsledky. Pod domem prý objevil ložisko břidlice a vyráběl z ní hned tři různé a velmi oblíbené léky. Břidlicovou vodu, olej a sůl. Používaly se na kožní nemoci a revma.

Zdejší neblahou pověst dovršil někdejší kaplan sousedního kostela sv. Jana na Skalce, který zde bydlel na přelomu 19. a 20. století. Kaplan byl vášnivý sběratel předmětů souvisejících se smrtí. Sbíral funerální předměty, lebky, zbytky šibenic a říkalo se o něm, že dokonce spí i v rakvi.

A aby toto vše ještě nestačilo, tak v době romantismu byl tento dům spojen s tajemnou legendou o Faustovi, který upsal svoji duši ďáblu. Jako důkaz k této legendě přispíval otvor ve stropě, který se dlouhou dobu nedařilo zazdít.

Zatím posledním tajemným okamžikem v historii Faustova domu je doba konce II. světové války, kdy 14. února 1945 dům těžce poškodila zápalná puma shozená při americkém náletu na Prahu. Dům ale záhadně nevyhořel. Říká se, že ho zachránilo sedm koček zazděných do základů. Jejich kostry byly po válce při opravách opravdu nalezeny. Zdá se, že díky svým obyvatelům má Faustův dům o svoji tajemnou pověst postaráno již navždy.