Přináším vám to nej.. z netu a mailíků :o)

Prosinec 2014

Salmův palác

30. prosince 2014 v 10:18 | jask* |  Moje rodná Olomouc
Klasicistní městský šlechtický palác rodu Salmů vystavěný na místě tří starších gotických měšťanských domů (dochovány sklepy) pro Julia Salm-Neuburga. Barokní přestavba starších domů pochází ze 2. poloviny 17. století. Cenný portál z roku 1687 je z dílny Lorenze Seegera.Japonsko: země singles

27. prosince 2014 v 13:24 | jask* |  Zajímavosti
V Japonsku se mezi mladou generací stává normou žít jako "single" - tedy bez partnera. Partnerku nemá 61 procent nesezdaných mužů ve věku 18 až 34 let. Osaměle žije i polovina stejně starých žen, které nejsou vdané.

Japonsko láká turisty, nabídne 10 tisíc letenek zdarma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Japonsko dlouhodobě bojuje se stárnutím populace a nízkou porodností, ale mladých lidí, kteří žijí sami v samostatné domácnosti, stále přibývá.

Japonsku hrozí, že se jeho populace bude do poloviny století kvůli nepříznivému demografickému vývoji nepřetržitě zmenšovat. Vláda na tento problém upozorňuje a každých pět let pořádá velký průzkum, v němž se svých obyvatel ptá na jejich postoje k partnerství, rodičovství a sexu. Ten nejnovější ukázal, že mladí lidé, kteří jsou ve věku, kdy by měli zakládat rodinu, žijí čím dál častěji sami.

Po 25. roku je prý šance na seznámení těžší

Průzkum také ukázal, že více než čtvrtina oslovených mužů a 23 procent žen je s osamělým životem spokojená a partnera ani nehledá. Ti, kteří by o seznámení stáli, tvrdí, že se do vztahu neženou buď kvůli nedostatku peněz nebo kvůli přesvědčení, že po 25. narozeninách stejně nemají šanci vhodného partnera najít.

Překvapivě také více než čtvrtina nesezdaných ve věku 35 až 39 let uvedla, že nikdy neměli sex. Japonsko patří mezi země s nejvyšším průměrným věkem obyvatelstva: více než 20 procent z jeho 128 milionů obyvatel je starších 65 let. Krom světově proslulé dlouhověkosti má Japonsko také jednu z nejnižších porodností na světě, protože mnoho mladých odkládá založení rodiny a zplození potomka kvůli finanční zátěži, kariéře či neochotě změnit životní styl.

Největší podmořská galerie na světě

27. prosince 2014 v 13:14 | jask* |  Zajímavosti
Britský sochař skloubil umění a pomoc přírodě. Jeho díla se stávají umělými útesy, které přitahují mořský život a spolu s ním se neustále proměňují.V Karibském moři poblíž mexického Cancúnu se nachází největší podmořské muzeum světa. Lidské postavy jsou v životní velikosti a upozorňují na vliv člověka na životní prostředí. Autorem Musea Subacuático de Arte (MUSA) je soch je britský sochař Jason De Caires Taylor.

Proč muzeum pod vodou?

Je sice trošku komplikované galerii navštívit, ale není to zase takový problém, jak by se na první pohled mohlo zdát. Sochy jsou v hloubce několika metrů. Buď si obléknete neopren, nebo se můžete k sochám dostat i suchou nohou - ve speciálním plavidle s průhledným dnem vás dovezou, kam si budete přát.

Sochy s přírodou úplně splynuly. Na sochách a i v sochách (ve kterých jsou úmyslně otvory) se daří rybám, chaluhám, korýšům a dalším mořským živočichům. Sochy jsou vyrobené z materiálu, který vyhovuje těmto podmořským tvorům. Byl hlavní záměr.

V okolí se potápí statisíce turistů ročně, a autor chce tímto projektem odlákat jejich pozornost od útesů. Masy potápěčů totiž tento útes ohrožují a přispívají k jeho zániku. Cancun Marine Park, kde se galerie nachází, patří mezi nejnavštěvovanější vodní plochy na světě.

Největší na světě

Museo Subacuático de Arte (MUSA) představuje asi 400 soch v životní velikosti a nachází se v 9metrové hloubce u Cancúnu (Isla Mujetes, Mexiko). Instalace proběhla před dvěma lety a od té doby s našly domov tisíce mořských živočichů. Uvidíte nahé ženy, starce, děti nebo těhotné. Každá socha má jedinečný výraz. Tento projekt je největší a nejambicióznější atrakce nacházející se pod mořskou hladinou.

Sochy vznikaly podle konkrétních lidí. Skulptury zabírají přes 400 m2mořského dna a všechny dohropmady váží kolem 180 tun. Na dno je autor instaloval pomocí obrovských jeřábů.Izrael - Jeruzalém - Olivová (Olivetská) hora

27. prosince 2014 v 12:07 | jask* |  Vánoce
Olivová hora - je pojmenována podle olivových hájů, které pokrývají její svahy. Už od biblických dob je to místo, kam se nechávají pohřbívat Židé. K tomuto kroku je vede domněnka, že právě zde bude lidstvo vzkříšeno v den posledního soudu. Svůj hrob zde mají i významní rabíni 15. až 20. století. Celý židovský hřbitov je jedním z nejstarších a nejrozsáhlejších na světě. Olivetská hora také nabízí úchvatné pohledy na jeruzalémské Staré Město. K vidění je tu Getsemanská zahrada, kde se Ježíš zdržoval před svým zatčením a ukřižováním.


01

Nejstarší, nejposvátnější, jedinečné a největší. Skoro všude jinde zní taková přízviska jako klišé, ne však v Izraeli. Fantastická směsice náboženství a kultur je ale v ostrém kontrastu s pekelně výbušnou atmosférou.

Návštěvu Izraele nelze začít jinak než v Jeruzalémě. Tady žil a skonal Ježíš Kristus, když až na Golgotu vynesl svůj kříž, a Chrám Božího hrobu dnes patří mezi nejdůležitější místa křesťanského světa. Západní zeď neboli Zeď nářků, nejposvátnější místo židů, najdete na úpatí Chrámové hory, stejné "hory", na níž dnes stojí Skalní chrám, jedna z nejvýznamnějších mešit islámského světa.

02

03

OLIVOVNÍKZase tu máme vánoční čas

24. prosince 2014 v 16:03 | jask* |  Vánoce
Bílé Vánoce jsou víc snem, než realitou. Haldy sněhu, extrémní mrazy či bruslení na řece. Tak vypadá ladovská zima v mysli každého Čecha. Posledních osm let však Vánoce na sněhu zůstávají jen zbožným přáním.