Přináším vám to nej.. z netu a mailíků :o)

Listopad 2013

Vánoce nebudou, tenhle frajer zastřelil Ježíška!

28. listopadu 2013 v 16:26 | jask* |  Zábava
Tak tohle je masakr. Pokud letos pod stromečkem nenajdete žádné dárky, tak je jasné, kdo za to může.


Lov je lov a člověk je k lovu předurčen, honit po lese zvířata, to máme prostě v krvi. Každopádně je to tak, člověk zabíjí zvířata. Pro svou obživu, ale bohužel také jen tak pro zábavu a to je problém. Složit jeden ku divočiny a žít z toho celou zimu je jedna věc. Ovšem vystřílet stádo, které má navíc jasný úkol, to je demence!

Už tu máme zase advent....

28. listopadu 2013 v 15:44 | jask* |  Vánoce
To nám to pěkně uteklo. V neděli zapálíme už první svíčku na adventním věnci. Advent (z lat. adventus příchod) je začátek liturgického roku a přípravou na Vánoce. V teologickém smyslu se advent vyznačuje dvojím očekáváním - slavnosti narození Ježíše Krista a jeho druhého příchodu na konci času.

Soubor: adventní-1.Advent.jpg

Věnce ze zelených rostlin, stejně jako svíčky, byly zřejmě symbolicky používány v Evropě už před příchodem křesťanství. Podle některých teorií byl v předkřesťanské době symbolicky (zelené rostliny a svíčky symbolizují život v protikladu k okolní studené zimě) využíván i věnec v té podobě, kterou má dnes věnec adventní, a křesťanstvím byl přímo převzat někdy okolo šestnáctého století. Podle jiných teorií byla tradice adventního věnce založena až v století devatenáctém v Hamburku německým protestantským teologem.

V roce 1839 vyrobil předchůdce dnešních adventních věnců ze starého dřevěného kola, 19 malých červených svíček a 4 bílých svící. Každý den se zapalovala další svíčka, v neděli velká bílá, v ostatní dny malá červená.


Kruhová podoba věnce symbolizuje ustavičnou cestu slunce a zároveň i věčnost. Krátké dny v prosinci před "drsnými" nocemi jsou nejtmavějšími v roce. Je to čas bludiček, skřítků a bílých paní jejichž návštěva, jak se věřilo, zaručila velkou úrodu pro příští rok. Věnce, které byly v oknech obydlí a dvorců, měli ukázat na cestu těmto bytostem. A od těchto světel až k adventnímu věnci, který ohlašuje blízké narození Krista, je už jen krátká cesta.

Adventní věnec, jak se domníváme, je nejspíš opakování jednoho starého zimního zvyku. Tento zvyk se vrací tak, jako mnoho jiných, zpět ke kouzlu kruhu a stojí jako symbol pro přírodní sílu. Zelené větve byly v předkřesťanské době přinášeny do domů a chatrčí. Vonící větve jedlí, jak se věřilo, sloužili přátelským lesním duchům jako útočiště a věnce ze slámy měly přinášet požehnání, odrážet zlé duchy. Proto se také obvazovaly zlatými stuhami, znamení slunce.

Tradiční barva adventního věnce je však červená a zelená. Červená upomíná na krev Kristovu prolitou za spásu světa, obě barvy pak symbolizují život. Jako ozdoba se používají také jablíčka, od času ráje jsou plody života - kulaté jako věnec sám a dobré jako Boží přízeň.

Žárlíme jinak než muži! Jak?

27. listopadu 2013 v 8:38 | ŽENA-IN |  Vztahy
Určitě jste už zažily ten pocit - partnerovi přijde esemeska z neznámého čísla, potutelně se usmívá na displej mobilu, až podezřele často mluví o své kolegyni v práci, která navíc skvěle vypadá. Máte vztek? Podezíráte ho?


Jak žárlí ženy?

Masochisticky: Hledáme důkazy nevěry tak dlouho, dokud je nenajdeme. Přitom nám to vzápětí zlomí srdce. Jsme žárlivostí natolik posedlé, že se mnohdy chováme dost paranoidně. Podezíráme muže a útočíme na něj tak dlouho, až ho svým chováním vlastně samy přivedeme do náruče jiné ženy.

Chytře: Máme své šesté smysly, tudíž snadno vycítíme i nepatrné změny v chování partnera. V tu chvíli hned zbystříme a začneme slídit. Známou postavu v detektivním seriálu, spisovatelku Jessicu Flatcherovou, bychom vzápětí strčily do kapsy. Líčíme nástrahy. Klademe muži nenápadné otázky, jimiž se ho snažíme nachytat na švestkách. Do sítí intrik se však ve finále mnohem častěji zamotáme samy. Když na muže nevěra praskne, kolikrát bychom si přály, abychom na nic nepřišly, nebo aby nás odprosil, jenže on k našemu překvapení dobrovolně balí kufry.

Pomstychtivě: Když pomineme jednu z nejsilnějších ženských zbraní - citové vydírání v podobě výčitek a pláče - nebo možná když zjistíme, že takové zbraně kupodivu nezabírají, v zoufalství uděláme ještě větší šílenost. Seženeme si číslo na naši sokyni a vše jí vyklopíme po esemesce, zavoláme jí, anebo se s ní rovnou sejdeme. Ukážeme jí, zač je koho loket. Jsme odhodlané o chlapa bojovat. Zapomínáme, že on je ten, kdo nás podvádí, ne ona...

Vystrašeně: Než abychom přiznaly, že nám něco vadí, vnitřně se užíráme. Když se nás partner zeptá, co se děje, zalžeme: "Nic". Předstíráme, že jsme úplně v pohodě, že nám vůbec nevadí, jak už dobrou půlhodinku kouká někam za nás, kde v krátké sukni utírá stůl sexy servírka. Přece se nesnížíme k něčemu takovému, jako je žárlivá scéna? Navíc kvůli cizí holce v restauraci, kterou už on nejspíš nikdy neuvidí? Snad neuvidí... Necháváme si líbit mnohem víc, než bychom možná měly. Dusíme to v sobě, a když nás muž opouští z důvodu, že jsme na něj až moc hodné, nechápeme, o čem to mluví...

Jak to mají chlapi?

Na nepravé adepty: Myslí si, že větší hrozbou pro nasazení parohů je namistrovaný borec z posilovny, který si nechal veškerou svalovou hmotu vyhnat prášky - z takových vyhrocených týpků se přitom většině z nás dělá špatně. To kamarádský kolega z práce, který nám umí naslouchat, podrží nám dveře do kanceláře nebo nás občas pozve na oběd, je podle mužů trouba, který neumí balit ženské. No, aby se pak nedivil!

Sobecky: Jednou jsme jejich partnerky, tudíž jim patříme. Měly bychom jim a jenom jim dávat najevo svůj obdiv, mít oči jen pro ně. Jakmile se odvážíme podívat na někoho jiného, nebo se s někým dáme na baru do řeči, už nad námi zvedají výstražný ukazovák. A že je to doopravdy jen kamarád? Minimálně si vyslechneme verzi o tom, jak jsme naivní - on je přece chlap, tudíž dobře pozná, když nás jeho sok balí.

Násilnicky: Křičí na nás, bouchají pěstí do stolu, do věcí poblíž a ti největší agresoři bohužel i do nás... Připadáme si jako u výslechu. "Kde jsi byla?", "S kým?", "Nevěřím! Nedělej ze mě vola!" Od chronického žárlivce bychom měly utíkat, seč nám síly stačí. Jinak se z nás časem stane uzlíček nervů zralý pro docenta Chocholouška!

Krásné pohledy ze vzduchu

18. listopadu 2013 v 20:39 | jask* |  Foto


Jak ve skutečnosti vypadají modelky?

14. listopadu 2013 v 16:17 | jask* |  Víte, že...
Video, stejně jako mnoho dalších tohoto typu, ukáže vystřízlivění z toho, jak vypadají holky z titulek pánských časopisů.


Zkrátka dneska se nemusí platit obrovské peníze krásným holkám, aby zapózovaly před fotografem. Dneska stačí vzít nějakou tuctovku a zbytek za vás udělá stroj. Není potřeba nějaké velké práce pro maskérku.

Holka může v šatníku nechat oblek pro servírku a během tří minut je vyfocena titulka, nad kterou mladí žasnou a staré pohoršuje.

Nejšílenější teambuildingové video

14. listopadu 2013 v 15:44 | jask* |  Krávoviny
Toto video mělo zřejmě propagovat značku. To dělá… i když by jeden mohl říct, že je velmi podobné skečům Monty Pythonova létajícího cirkusu.


Je to daň za volný přístup k internetu a svobodu volně publikovat cokoli, co kdo zachytí na kameru. Tohle video je už myslím daleko za hranicí vkusu, virálu, čehokoli, co lze ospravedlnit…

Štěrboholská pobočka prodejce OBI předvedla performaci, u které se určitě zaměstnanci pobavili, třeba jen proto, že nemuseli postávat u svých regálů a odpovídat zákazníkům na přihlouplé dotazy. Nezbývá než dodat, že závěrvidea, kdy si všichni zúčastnění stoupnou na místa pro invalidy, je více než trefný.

Nejznámější Slovák historie na proslulé fotografii

14. listopadu 2013 v 15:34 | jask* |  Víte, že...
Obyvatelé planety Země zaručeně neznají obličej Jury Jánošíka ani Dominiky Mesárošové. Zaručeně však znají obličej Gusti Popoviče.

Nejznámější Slovák historie na proslulé fotografii

Když byla fotografie jedenácti dělníků pracujících na stavbě RCA Building zveřejněná 2.října 1932 v New York Herald Tribune, málokdo tušil, jak dlouhý život tato fotografie bude mít. Je to jedna z nejznámějších fotografiíplanety, která si naprosto dokonale pohrává s perspektivou. Na čtvercové fotografii totiž vypadá, jako by partička dělníků svačila v ukrutné výšce s výhledem na celý New York.

Ve skutečnosti však přímo pod nimi bylo dostavěné pevné patro, čímž by každého z nich v případě neopatrnosti čekal jen několikametrový pád a při nejhorším velmi krátký pobyt v nemocnici. I když je tedy pravda mnohem méně dobrodružná, než skutek, tato fotografie je jednoduše úžasná a obletěla celý svět.

Málokdo ovšem ví, že ten chlapík, který jako jediný kouká do objektivu a drží něco, co při troše domýšlivosti připomíná lahvinku alkoholu, je Slovák. Jmenuje se Gusta Popovič a v roce 1932 se podílel na stavbě RCA Building, což byl jeho třetí pracovní pobyt ve Státech. Příběh původním povoláním dřevorubce a tesaře skončil v roce 1945, kdy se přes Slovensko přehnala východní fronta druhé světové války.

Nejlepší hlášky z českých filmů

13. listopadu 2013 v 17:07 | jask* |  Zábava
Filmové hlášky z českých komedií dnes patří už mezi klasiku. Tady jsou ty nejlepší, které zná snad každý!


Asi nemá cenu se dohadovat nad tím, která z českých komedií je tou nejlepší. Každý má trochu jiný smysl pro humor. Proto je nejjednodušší pustit si přehlídku těch nejlepších hlášek z mnoha klasických českých komedií.

Některé hlášky z českých komediálních filmů jsou natolik povedené, že je zná snad úplně každý. Postupem času doslova zlidověly. Kdo by si nevzpomněl na hlášky z filmů jako Dědictví, trilogie Slunce, seno nebo Vesničko má středisková, ale také starších klasických komediálních pohádek, jako by neexistoval!


Odborník šokuje - 16 největších dietních mýtů a lží

13. listopadu 2013 v 16:08 | jask* |  Zdraví
Německý dietolog Detlef Pape (54) sestavil v souvislosti s dietami a hubnutím seznam 16 největších vžitých omylů a lží…

1. Z tuku se tloustne. Ne! Maso (až 0,5 kg denně) a tuk (80 až 120 g denně) jsou naprosto v pořádku.
2. Když budu jíst méně, zhubnu. Ne! Kdo jí méně, ztrácí svaly, které jsou spalovačem tuků. Omezíte-li radikálně příjem kalorií, začne si vaše tělo paradoxně dělat větší tukové zásoby na »horší časy«.
3. Ovoce je dobré na hubnutí. Ne! Nikdy nejezte ovoce večer! Fruktóza aktivuje inzulin a zastaví noční spalování tuků. Navíc - ovoce je kalorické. Třeba jeden velký banán má v sobě 192 kalorií, to je jako 12 kostek cukru. A jablečný džus má dokonce víc kalorií než coca-cola!
4. Sůl zvyšuje krevní tlak. Ne! Studie ukázaly, že ani velké množství soli (15 až 20 g denně)nezpůsobuje vyšší krevní tlak. Sůl se ukládá v kostech a pokožce. Máte-li ale nadváhu, měli byste příjem soli opravdu omezit.
5. Cukr způsobuje cukrovku. Ne! Tělo bezpodmínečně potřebuje 100 až 200 g cukru denně. Jednak pro mozek a jednak jako zdroj energie pro ledviny, krevní destičky, játra a svalové tkáně. Navíc se díky němu bílkoviny z potravy v těle rozkládají na teplo.
6. Po hranolkách se tloustne. Ne! Vázáním bramborového škrobu na tuky způsobují hranolky mnohem méně inzulínových reakcí než např. celozrnný chléb.
7. Kečup škodí dětem. Ne! Vysoká koncentrace červeného barviva lycopinu dokonale chrání buňky v těle, mnohem lépe než třeba jablko.
8. Po ovocném jogurtu se hubne. Ne! Směs živočišných bílkovin a cukru nutí tělo spotřebovávat inzulín a usazovat tuky.
9. Zelenina chrání před rakovinou. Ne! Studie vědců z celé Evropy blahodárný vliv zeleniny neprokázala.
10. Vejce zvyšují hladinu cholesterolu. Ne! Přebytečný cholesterol z potravy je střevy vyloučen z těla.
11. Čokoláda je nezdravá. Ne! Správná čokoláda obsahuje rostlinný tuk, kakaový olej, často i zdravý ořechový tuk a 30 až 40 g cukru, který se ale do krve dostává díky svému vázání na tuky velmi pomalu.
12. Po produktech »light«se hubne. Ne! Často je u nich jen snížen přídavek tuků. Energetická hodnota ale zůstává kvůli přirozenému složení stále vysoká.
13. Sýry jsou zdravé. Ne! Většina druhů sýrů obsahuje mnohem více tuků než leckterý salám.
14. Kdo nesnídá, snáze shodí kila. Ne! Tělo bez snídaně nedosáhne ideální teploty (37 °C), aby látkovou výměnou spálilo dostatečné množství tuků. Lidé, kteří nesnídají, jsou náchylnější k nadváze.
15. Čím víc budu sportovat,tím budu hubenější. Ne! Vybírejte si jen sport, při kterém se spalují tuky, a nikoli cukry. Cukry se spalují v případě intenzivního výdeje energie. Aby se spalovaly tuky, je nutné udržovat delší dobu nižší pohybovou frekvenci. Sportovní tempo, při kterém se spalují tuky, je takové, při kterém jste schopni ještě mluvit.
16. Po páté hodině se nejí. Ne! Odborníci doporučují jíst poslední jídlo 2 hodiny před tím, než jdete spát.


Byla Pripegala bohyně s falem?

13. listopadu 2013 v 15:58 | ŽENA-IN |  Magie
Jedná se nejspíše o zkomolený název božstva polabských Slovanů, které uctívali Luticové. Žena, muž, nebo snad obojí? Názor na pohlaví Pripegala či Pripegaly se různí. Ale ať už bylo božstvo jakéhokoli rodu, vždy je neodmyslitelně spjato s plodností.

Priap
Příznivci maskulinní teorie staví na příbuznosti jeho jména s řeckým bohem Priapem, synem Dionýsa a Afrodity. Priap je bohem plodnosti ve světě rostlin, zvířat i lidí a má moc nad veškerou tělesnou láskou. Zobrazuje se jako postarší muž s obřím ztopořeným pyjem. Tuto teorii potvrzují dochované Pripegalovy idoly (náboženské sošky) s otvorem k nasazení falu. Lingvisté pak přidávají ještě další důkaz: Jméno Pripegala se objevuje i ve tvaru Příje, ze kterého můžeme číst souvislost českého názvu pohlavní nemoci syfilis - příjice.

Ovšem i zastánci ženského pohlaví tohoto božstva se nenechávají zahanbit. V jejich pojetí je Pripegala nejen bohyní plodnosti, ale samotnou matkou zemí, bájnou prvorodičkou a pramáti všech Slovanů. Toto o ní praví pověst:
Bohyni Pripegalo, naši pramáti Zemi, nesmírně pálilo a tlačilo celé její tělo. I přistoupil k ní bůh plodnosti Rod řka: "Nevzpírej se již více svému osudu a vyvrhni na svět tvora současně smrtelného i nesmrtelného tak, jak ti bylo předurčeno."Pripegalo tedy porodila tvory špinavé, hladové a žíznivé, ve kterých byla jen zloba a hořkost. Tu však přistoupil bůh Svarožic, aby tvorům vdechl vděčnost. A když ji vdechoval, bylo to slyšet. A to, co bylo slyšet, nazval Svarožic slovem. Tak slovem stvořil Slovany a z lásky je políbil na čelo. Od toho čela je pak ten tvor navěky zván člověkem.
Ovšem nelze ani vyloučit třetí teorii, a totiž že bylo božstvo Pripegala nositelem obojího pohlaví, tedy že ztělesňovalo současně mužskou touhu rozsévače i ryze ženské mateřství.

Co tedy o božstvu Pripegala víme?

Mírně nadneseně se dá říci, že s jistotou vůbec nic. Není jasné ani jeho pohlaví, ani přesný průběh obřadů. Ovšem i když víme jen to, že jej uctívali polabští Slované Luticové, a že měl jistojistě co do činění s plodností, neztrácí tím nic na své atraktivitě. Zvlášť dnes, kdy světu vládne sterilita a umělé oplodnění by jistě mnohé páry obětovaly kdovíco, jen aby jim byl dopřán dar plodnosti.
Poznej střední Moravu

11. listopadu 2013 v 16:12 | jask* |  Olomoucko, Haná, Morava
Navštivte Jeseníky s podhůřím, bohaté na přírodní a historické památky, plné značených tras.Střední Morava je jednou z nejpřitažlivějších oblastí České republiky, s příjemným prostředím, starobylými památkami a podmínkami ke sportovnímu vyžití.

Technické zajímavosti


Postupně se rozšiřující středověký hornický skanzen na řece Olešnici u Zlatých Hor vám v místě zvaném Údolí ztracených štol nabídne k prohlídce repliku dobových zlatorudných mlýnůze 14. století, časů největší slávy dobývání zlata ve zdejším kraji.

Zařízení a exponáty jsou plně funkční a jejich provoz vám obsluha předvede. Expozice je ideálním cílem pro rodinné výlety, v místě je vybavení pro odpočinek.


Naučná stezka těžké opevnění ve Starém Městě propojuje šest objektů těžkého pohraničního opevnění vybudovaných v r. 1938 proti německé agresi.


Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně se v roce 2005 zařadila mezi 7 největších divů České republiky (zdroj idnes.cz). zařadila se tak mezi nejvýznamnější české památky jako jsou třeba hrad Karlštejn nebo zámek Hluboká. V samotném finále hlasovací soutěže se stala dokonce největším divem České republiky, kdy pro ni hlasovalo 119 158 občanů.

Od roku 2010 je horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně přístupná 6-sedačkovou lanovkou z blízkého lyžařského areálu Kouty. Lanovka vás vyveze 4,5 km pod horní nádrž. K ní se potom dostanete pěšky, na kole nebo využitím minibusu, který tam jezdí kyvadlově. Nově je přístupná 2,5 km trasa lesem po červené, která vede až na korunu horní nádrže.


Maršálkův větrný mlýn v Partutovicích u Hranic je německého typu byl postaven v roce 1837 Antonínem Mockem, jenž k jeho výstavbě použil díly ze staršího mlýna, o čemž svědčí letopočet 1783 na jednom z nosných trámů.

Někdy ve druhé polovině 19. století byl mlýn údajně přemístěn na druhý konec Partutovic. Dnes je mlýn v bezvadném stavu zvenku i uvnitř a je provozuschopný. Jedná se o nejzachovalejší a nejlépe udržovaný větrný mlýn německého typu v České republice a je ukázkou velmi dobré spolupráce památkové péče s vlastníkem.


Velké Losiny jsou jedním z nejnavštěvovanějších míst jesenického podhůří. Jsou známé nejen svou bohatou historií, ale i řadou cenných kulturních památek. Zcela právem k nim náleží také velkolosinská ruční papírna.


Nejen milovníkům vlaků, ale i oblíbencům modelářství, velkým i malým je určena zahradní železnice ve Střížově. V zahradní železnici si prohlédnete všechna měřítka modelů vlaků proplétajících se v zahradě mezi stromy a květinami.


Otevřte 13. komnatu

11. listopadu 2013 v 15:41 | jask* |  Historie
Poutníci, turisté, návštěvníci, cestovatelé, děti, dámy a pánové! Již druhým rokem můžete letos návštívit 10 hradů a zámků v ČR, které se spojily a nabízejí Vám prohlídky s tajemnými kostýmovanými postavami.


více najdete ZDE

Moc hezká úvaha...

10. listopadu 2013 v 12:26 | jask* |  Poučení
.... musím se s vámi o ni podělit.


Jak vypadají holky před webkamerou?

7. listopadu 2013 v 18:16 | jask* |  Internet
Líbí se vám koketní Skypování s holkami? Užíváte si to a představujete si je, jak vypadají, když neskypují? No, už si je nemusíte jen představovat..

Jak obvykle vypadají holky před webkamerou a jak jindy?

Internet má tu moc ukázat úplně jinou, poupravenou, výseč reality, kterou lidé pak díky stereotypům považují za pravdivou. Tak jako jsou kluci vyobrazováni při sezení u počítače jako potlačovatelé veškerého potenciálního zájmu žen, spodina lidstva uspokojující jen a pouze své nejzákladnější potřeby, ženy jsou u počítače vyobrazovány jako sekretářky, které jsou uhlazené, zdravé a především dost sexy.

Stereotyp představy ženy je také ten, že si je muži představují sedící v kalhotkách s rozpuštěnými vlasy v tureckém sedu v tílku a se správně prohnutou páteří. Následující obrázek však ukáže to, jak to skutečně vypadá. Neděste se. Některé holky se u počítače válí úplně stejně jako vy pánové.


Jakou barvu svíčky vybrat pro tajemné podzimní večery?

7. listopadu 2013 v 11:05 | ŽENA-IN |  Magie
Listopad je tady. Příroda se pomalu ukládá ke spánku, dny se zkracují, večer už bývá brzy tma. V tomto čase, kdy je venku plískanice a vichr, je zvlášť příjemné vrátit se do teplého domova... A tmavý podzimní večer si můžeme vylepšit světlem svíčky.


Oheň patří společně s vodou, zemí a vzduchem mezi čtyři základní živly. Jsou mu připisovány magické vlastnosti - je to symbol síly, životní energie a odvahy, díky němu se můžeme očistit. A proto je dobré si čas od času posedět u ohně. Samozřejmě ohýnek si asi v obývacím pokoji neuděláme, ale to vůbec není potřeba, na navození kouzelné atmosféry stačí i malý plamínek svíček.

Svíčky mají velkou moc. Dodávají pozitivní a spalují negativní energii, propojují náš život s dušemi zemřelých, ostatně ne nadarmo jsme před pár dny na Dušičky zapalovali svíčky a vzpomínali na ty, kteří už nejsou mezi námi. Kromě toho můžeme ale svíčky používat při rituálech očištění a odpuštění. A je zajímavé, že pro každou příležitost se používá jiná barva svíček.

Jakou barvu si vybereme?

Barvu svíčky volíme podle toho, co chceme dokázat. Barvy se mohou kombinovat, ale opatrně, abychom nenarušili jejich působení. Co tedy jednotlivé barvy znamenají?
  • Červená: barva radosti ze života, dodává vzrušující energii, je dobrá pro silnou vůli, sílu a bojovnost, může být ovšem i ničivá a útočná
  • Modrá: barva rovnováhy, porozumění, zklidňuje, inspiruje a navozuje důvěru, může ale přinést i chlad a melancholii.
  • Žlutá: barva veselí, symbolizuje řešení, moudrost, inteligenci, ale i závist nebo klamné naděje.
  • Zelená: barva harmonie, přivolává úspěch, bohatství a stabilitu.
  • Bílá: vyjadřuje silnou a laskavou energii, pokoru a mír, může ale znamenat i slabost či zranitelnost.
  • Černá: barva, která vyzdvihuje a zvýrazňuje.
  • Oranžová: barva sebedůvěry, dodává radost, teplo, ale též strach a slabost.
  • Fialová: barva odpuštění, skromnosti a pokory, symbolizuje plodnost.

Rekordní výhra ve Sportce

6. listopadu 2013 v 9:10 | jask* |  Aktuálně
Venkov Chrudimska tento týden žije zprávou, že někdo, koho tu lidé možná znají, vyhrál v loterijní hře Sportka skoro čtyři sta miliónů korun. Kdo astronomickou výhru získal, ale stále není jasné a nevědí to ani místní.

Sázenka za 170 korun přinesla v neděli výherci 399 904 705 korun. Ilustrační snímek

Nejméně tři šprýmaři se už v pondělí v místních hospodách na Chrudimsku chlubili, že právě oni jsou šťastnými stamilionáři. Dvěma to nikdo nevěřil, protože jsou lacinými vtípky známí, třetí vycouval, když měl platit rundu zelené za celou hospodu.


"Tady sadil, tady vyhrál," spiklenecky mrkal ve své slatiňanské večerce vietnamský majitel a ukazoval prstem na malou sázkovou kancelář přes ulici.

Včera tady někdo koupil bednu šampaňského a ptal se na kaviár. To museli být oni, lumpové," přikyvovala v Chrasti u Chrudimě babička v šátku před obchůdkem u mostu.

Dalo by se říci, že každým dnem, každou hodinou počet lidí "podezřelých" z obrovské výhry na Chrudimsku přibývá.

Zároveň ale ubývá míst, kde by takový člověk mohl žít. "Kdyby to byl někdo zdejší, dostal bych echo," utrousil mladík s loktem vystrčeným z okýnka rezavého oplu na prosečském náměstí. "Já bych ten tiket roztrhal," chvástal se jeho postarší spolujezdec.

Člověka to může poznamenat

Málokdo z dotázaných povolil ventil závisti, málokdo přiznal, že by byl z takové astronomické výhry šťastný. Do jisté míry takovou výhru za nepřijatelnou, a dokonce osudově nešťastnou, považují i odborníci.

Devastuje to vztahy v rodině, v kolektivu. Začíná žít život někoho jiného a nebyl na to připraven.

Nejpoužívanější hesla na internetu

6. listopadu 2013 v 9:01 | jask* |  Internet
Hackerům se minulý měsíc podařilo proniknout na servery společnosti Adobe, kde odcizili údaje ke 130 miliónům uživatelských účtů. Z těchto dat nyní bezpečnostní firma SCG sestavila zajímavou statistiku, která ukazuje, jaká hesla jsou na internetu nejpoužívanější. Absolutním vítězem je číselná kombinace 123456.


Šestimístná číselná kombinace 123456, kterou by lidé podle bezpečnostních expertů neměli za žádných okolností k zabezpečení jakéhokoliv účtu používat, byla nalezena takřka u dvou miliónů odcizených účtů.

Do první desítky kombinací, jejichž rozšířenost se počítá na desítky tisíc, se dostaly také slova jako password (heslo) či qwerty (typ rozložení kláves; prvních šest znaků na klávesnici), ale i další jednoduché číselné kombinace, například 123456789, 12345678 a 111111.

Všechny přístupové údaje, ze kterých vznikla i statistika nejpoužívanějších hesel, kolují internetem už více než měsíc. Zneužití se ale lidé obávat nemusí, protože společnost Adobe všem dotčeným uživatelům resetovala hesla a prostřednictvím e-mailu je vyzvala ke změně.

Na druhou stranu celá řada lidí používá jediné heslo pro více uživatelských účtů na internetu, například k e-mailu, sociálním sítím apod. V takovém případě je vhodné tato hesla změnit také.

Hesla lidé dlouhodobě podceňují

Podle bezpečnostních expertů lidé hesla dlouhodobě podceňují. A to i přesto, že jsou zpravidla první linií účinné ochrany před odcizením citlivých osobních dat, například pro on-line bankovnictví nebo platby na internetu. S rozšířením notebooků, tabletů a chytrých telefonů navíc lidé provádějí peněžní transakce on-line stále častěji.

O bezpečnosti hesla rozhoduje i jeho délka. Speciální programy hackerského podsvětí dokážou čtyřmístné heslo, složené z číslic od nuly do devítky, prolomit za dvě minuty. Výkon dvoujádrových a čtyřjádrových procesorů totiž dovolí za jednu vteřinu prověřit na běžné počítačové sestavě až 100 možných kombinací.

Nejpoužívanější hesla na internetu
1.123456
2.123456789
3.password
4.adobe123
5.12345678
6.qwerty
7.1234567
8.111111
9.photoshop
10.123123
11.1234567890
12.000000
13.abc123
14.1234
15.adobe1
16.macromedia
17.azerty
18.iloveyou
19.aaaaaa
20.654321
21.12345
22.666666
23.sunshine
24.123321
25.letmein
26.monkey
27.asdfgh
28.password1
29.shadow
30.princess

Policejní virus dál straší Čechy

6. listopadu 2013 v 8:43 | jask* |  Internet
Už od minulého roku se internetem šíří takzvaný policejní virus, prostřednictvím kterého se počítačoví piráti snaží v lidech vzbudit strach z trestního stíhání. Tento trojský kůň infikovaný stroj zcela zablokuje a za jeho odemčení požaduje výkupné v řádech tisíců korun.


Tento trojský kůň po aktivaci upozorní dotčeného uživatele, že byl jeho počítač Policií České republiky zablokován. Uvedeným důvodem je porušování autorského práva, nakládání s materiály s dětskou pornografií či šíření spamu. Součástí tohoto upozornění je i nabídka uživateli o možnosti složení kauce v podobě zaplacení pokuty.

Přestože policie podobná sdělení nikdy nerozesílá, rozpoznat podobnou hrozbu nemusí být na první pohled pro méně zkušené uživatele vůbec jednoduché. Výzva je totiž psána česky, bez větších pravopisných chyb, a navíc obsahuje loga, která skutečně patří policii. Piráti navíc pravidelně po několika týdnech mění vzhled výzvy, aby se zvýšily jejich šance na napálení uživatele.

A rozhodně se jim to vyplatí - od důvěřivců totiž získají zpravidla dva tisíce korun. Rozhodně nepoukazujte žádné peníze na uvedený účet. Zablokování vašeho počítače způsobil virus trojský kůň. Jeho zprovoznění si musíte objednat u odborné firmy, která virus odstraní. Podobných případů evidujeme už větší počet.

Výzva k zaplacení pokuty, kterou policie zachytila v posledních dnech
Počítačový virus zobrazí na počítači toto hlášení a žádá kauci.

K Americe se blíží obrovský ostrov

5. listopadu 2013 v 19:14 | jask* |  Aktuálně
Gigantický ostrov se vytvořil z trosek, které smetla do oceánu vlna tsunami v Japonsku před třemi lety. Je velký jako Texas a má namířeno k americkým břehům.

Ostrov z odpadků

Jde až o pět milionů tun pozůstatků ničivého tsunami, které zasáhlo Japonsko v březnu 2011, momentálně se nachází u Havaje.

Ostrov z odpadků

Oceán tehdy spolkl celé domy, obrovité lodě, auta i mola. První japonské trosky dopluly k americkým břehům už krátce po tragédii, byla mezi nimi i sedmimetrová loď, o rok později zase dvacetimetrové molo o váze 165 tun.

National Oceanic and Atmospheric Association se ale obává, že až k Americe dopluje tahle masa, bude to znamenat katastrofu. První, hustší část masy je totiž podle asociace velká jako stát Texas, který má rozlohu nějakých 700 tisíc kilometrů čtverečních. Druhá, řidší se rozpíná od Aljašky po Filipíny.