Přináším vám to nej.. z netu a mailíků :o)

Červen 2013

Nejdražší pizzy na světě

27. června 2013 v 19:02 | jask* |  Zajímavosti
Máte rádi pizzu? Pokud ano, nabízím vám pět exkluzivních druhů této populární italské pochutiny, na kterých si bezesporu skvěle pošmáknete. Budete ovšem muset sáhnout poněkud hlouběji do kapsy...

Nejdražší pizzy na světě

pizza-a-la-gordon-ramsay

Pizza á la Gordon Ramsay

V londýnské restauraci Maze vlastněné Gordonem Ramsayem si můžete dát pizzu s italským cibulovým pyré, pastou z bílých lanýžů, sýrem fontina, baby mozzarellou, toskánskou slaninou, hříbky a čerstvými bylinkami. Přímo u stolu vám na ni navíc šéfkuchař Jason Atherton osobně nastrouhá bílé lanýže, jejichž množství závisí na tom, jakou cenovou kategorii jste si vybrali - jestli 90, 120 nebo 150 dolarů.
pizza-za-litr

Pizza za litr

Nina Selimaj, původem albánský vlastník šesti newyorských pizzerií, začal v roce 2007 ve své restauraci Nino's Bellisima na Manhattanu nabízet italskou pochoutku za tisíc dolarů. V průměru má třicet centimetrů a je na ní šest druhů kaviáru, humr a čerstvá smetana. Pizzu si musíte objednat den dopředu,.aby mohly být všechny ingredience obstarány.
pizza-royale-007

Pizza Royale 007

Roku 2006 vytvořil skotský šéfkuchař Domenico Scrolla z Glasgow skutečně královskou pizzu, jejímž názvem chtěl vzdát hold slavnému britskému agentovi. Delikatesu připravenou z kaviáru nasáklého pravým šampaňským, humra marinovaného v koňaku, uzeného lososa a zvěřiny navrch zdobí hoblinky čtyřiadvacetikarátového zlata. Neberte to za 4200 dolarů.
pizza-pro-zamilovane

Pizza pro zamilované

Jak známo, láska prochází žaludkem. Favitta's Family Pizzeria v americkém městě Henrietta připravila pro zazobané zamilované na Valentýna 2008 pizzu ve tvaru srdce, jejíž nejdražší ingredienci představuje diamantový prsten. V ceně 8180 dolarů je také zahrnuta láhev šampaňského Dom Perignon.
pizza-ludvik-xiii

Pizza Ludvík XIII.

Luxusní žvanec za dvanáct tisíc dolarů je dílem italského šéfkuchaře Renata Violy. Obsahuje mozzarellu di bufala, humra a tři druhy kaviáru a je posypaný růžovou solí z australské řeky Murray (každé zrnko je údajně ručně vyloveno). Na tuhle pizzu navíc nemusíte nikam chodit, kuchařský tým pod Violovým vedením ji totiž připraví přímo u vás doma. Tato služba je samozřejmě v ceně.

Bezdomovci, ze kterých se staly celebrity

27. června 2013 v 18:50 | jask* |  Celebrity
Ještě před tím, než John Woo, Sly Stallone a další zbohatli, museli žít na ulici. Dnes jim však nic takového nehrozí.

John Woo

John Woo

Režiséra filmů Operace: Zlomený šíp, Tváří v tvář nebo Mission Impossible 2 zasáhla v jeho dětství v Číně velká katastrofa. Když Hong Kong na Vánoce roku 1953 postihl požár, krom padesáti tisíc dalších domů plameny sežehly i dům Woových.

Shořely všechny jejich věci a neměli vůbec žádné peníze. V důsledku toho se ze sedmiletého Johna stal bezdomovec. Po roce stráveném na ulici se však Woovi postavili na nohy a kariéře čínského režiséra nemělo co bránit.

Harry Hudini

Harry Hudini

Podle mnoha názorů byl Hudini nejlepším kouzelníkem ze všech. Před začátkem své magické kariéry však dvanáctiletý Harry opustil svou rodinu a začal se potloukat po ulici. Svou cestu započal ve Wisconsinu, až skončil v New Yorku, kde dlouho marně hledal práci.

Nicméně jeho několikaletá cesta se vyplatila. Možná i jeho zážitky, kdy byl bez domova, potloukal se po ulicích, byl kapsářem a spal v parcích, mu pomohly stát se nejuznávanějším kouzelníkem světa.

Carmen Electra

Carmen Electra

Nádherná modelka a herečka s irskými, německými, mexickými a čerokíjskými kořeny při svém stěhování do Los Angeles také neměla na růžích ustláno. Kráska, původním jménem Tara Leigh Patrick, přijela do LA s balíkem úspor, aby zde rozjela svou kariéru herečky a modelky.

Nicméně začala chodit se špatným chlápkem, který jí o všechny její úspory okradl, díky čemuž neměla holka bez práce a zázemí na nájem a jídlo. Na nějaký čas se z ní stala pouliční holka, než potkala zpěváka Prince, změnila si jméno na Carmen Electra a začala na nás vystrkovat prsa v Playboyi a Pobřežní hlídce.

Sylvester Stallone

Sylvester Stallone

O Sly Stallonovi toho bylo napsáno mnoho. Jeho dětství bylo smutné. Rodiče se rozvedli a on žil u alkoholického táty. Mladý Sylvester Stallone byl pěkný grázl, několikrát byl vyhozen ze školy a když si jeho matka ve Philadelphii našla nového muže, přestěhoval se k ní. Po absolvování školy se přestěhoval do New Yorku, kde žil tvrdý život. V pozdějších rozhovorech přiznal, že v tu dobu byl zlomený a přespával na autobusových zastávkách.

Na jídlo si pak vydělával drobnými pracemi v barech. Tedy až do té doby, dokud se nenachomýtnul k natáčení filmu The Party at Kitty and Stud's, porno snímek, dnes známý jako Italský hřebec. No, ideální debutový snímek to sice nebyl, Sly si však vydělal dostatek peněz, aby mohl začít pořádnou kariéru a dostal se z ulice.

Charlie Chaplin

Charlie Chaplin

Ani rodák z Londýna neměl ve svém dětství na růžích ustláno. Dříve, než se stal dětským komikem v mnoha varieté a cirkusech a mnohem dříve, než se stal filmovou ikonou začátku minulého století, byl dlouhý čas bez domova. Žil s matkou, která trpěla silnými psychickými problémy, které byly spojeny s tragickou smrtí jejího manžela. Nebyla schopná se usmát a už vůbec nemohla nikde pracovat. Říká se, že počátky Charlieho komického talentu se nesou už od dob, kdy se doma snažil rozveselit svou matku.

Poměrně dlouhou dobu žili v absolutní chudobě a jeden čas i bez vlastního domova. Nicméně Charlie Spencer Chaplin už jako osmiletý začal vystupovat v londýnských kabaretech a zbytek jeho příběhu znáte. Stal se komikem obrovských rozměrů. Svými vtipnými gagy doháněl lidi k šílenství. I přestože byl napovrch veselý, tíhu svého dětství si nesl pořád s sebou. Legendární se stala jeho věta: "Miluju procházky při dešti, protože nikdo nemůže vidět, že brečím."

Jak jste prožily čarovnou Svatojánskou noc?

24. června 2013 v 17:00 | ŽENA.IN |  Poučení
Dnes je 24. června, svátek má Jan. A je to rozhodně výjimečný den, protože se k němu váže mnoho magických a nadpřirozených úkazů. Zvláště k noci - ta na dnešek byla Svatojánská. Oslavily jste ji?

fire

Svatojánská noc je pokračováním Letního slunovratu. Je to noc z 23. na 24. června a je plná kouzel, magie a zázraků. Její tradice sahají do starověku, uctívali ji Keltové i Slované.

Křesťanská církev však nechtěla, aby mezi lidmi přetrvávaly tyto pohanské slavnosti, a tak určila 24. červen jako oslavu dne narození sv. Jana Křtitele. Zvyky a rituály z dávných dob ale nevymýtila, jen se od té doby této noci říká Svatojánská.

K této magické noci se váže mnoho rituálů, ale liší se podle krajů a také samozřejmě záleží na druhu víry. Každý to měl trochu jinak... Symbolem Svatojánské noci je hlavně sběr bylinek, lidé zažívají různé zázraky a nadpřirozené úkazy, otevírají se skály s poklady.

K další důležité aktivitě patří také pálení svatojánských ohňů na nejvyšším kopci v kraji, jakési pokračování pálení čarodějnic. Lidé tančili a skákali kolem ohně a pálili byliny, kterými pak žehnali dobytku a chránili domy. Dobrou úrodu pak měl zajistit popel z těchto ohňů. Někteří lidé zase hledali poklady ve skalách, ale museli přitom dávat pozor, aby je bludičky nebo divoženky v lese neutancovaly k smrti, jiní se spojovali s duchy zemřelých.

Ženy pak během Svatojánské noci házely věnce do vody nebo sbíraly bylinky, zvlášť ty natrhané o půlnoci totiž mají velkou moc. Podle jedné pověsti se tak dá získat i milovaný muž - když jste si daly devatero bylin pod polštář a před spaním na někoho myslely, v brzké době toho muže můžete získat.

Ke všemu úplněk

Letos byl během Svatojánské noci navíc v úplňku měsíc, což je poměrně výjimečné a o to silnější.

Vytuněné příbory

21. června 2013 v 17:49 | jask* |  Móda
Napadlo vás někdy, že by naše pomůcky k jídlu mohly vypadat mnohem odvázaněji, než jak je běžně známe? Představujeme vám příbory, s nimiž se stolování promění v unikátní zážitek!

Vytuněné příbory

V civilizované společnosti se už nějakou tu dobu nejí rukama, ale používají se příbory. Měly by být samozřejmě hlavně účelné, nicméně proč je trochu nevyšperkovat? Pokud chcete inspiraci na povznesení svého stravování do vyšších sfér, prohlédněte si fotogalerii.


Klíšťata a komáři od vás utečou!

21. června 2013 v 16:59 | jask* |  Léto
Mám pro vás zaručený a vyzkoušený recept proti klíšťatům. Návod na domácí biorepelent, který neobsahuje žádné chemikálie!!Na přípravu potřebujete 1 sáček rozmarýnu, který koupíte v obchodě, jako přísadu do jídla, 1 litr vody a 1 lžíci bílého vinného octa.

Do hrnce nalijte vodu a přiveďte ji do varu. Potom odstavte a vysypte do vody rozmarýn a nechte pořádně vylouhovat.
Rozmarýn může býtve vodě, až do vychladnutí odvaru. Potom scedíme rozmarýn a přidáme lžíci vinného octa.
Přírodní repelent se přelije do sprejové lahvičky a uloží se do chladničky.

Před každým výletem do přírody si nasprejujeme tělo, hlavně nohy od kolen dolů a nasprejujte si také obuv!

Proti komárům je zase tohle.

Koupit si normální 200 ml skleničku alpy a do toho nastrkat 30 kousků hřebíčků,co má doma každý na dělání ,,svařáku" nechat to tam vyluhovat a po 24 hodinách se s tím namazat. Hřebíček nevyndávat, ale nechat tam, alpa maličko zhnědne.. ...cena 30 Kč za prostředek, který funguje naprosto nečekan. Už po 4 hodinách vyluhování komáři odlétali hledat jinou oběť......


Nastal letní slunovrat

21. června 2013 v 16:17 | ŽENA.IN |  Aktuálně
I když to podle posledních tropických dnů na horké léto už vypadalo, letní slunovrat začal teprve dnes, v 5. 04 ráno. Přivítaly jste ho?


21, 20, ale i 22. června

Letní slunovrat nastává na severní polokouli í obvykle okolo 21. června, ale nemusí tomu tak být vždycky.

Kalendářní rok trvá 365 dní, a je-li přestupný, tak 366, ale Země oběhne kolem Slunce za 365 dní, pět hodin a 49 minut. Proto se okamžik letního slunovratu opožďuje každý následující rok o oněch přebývajících pět hodin 49 minut. Zařazením přestupného roku se okamžik letního slunovratu o den předběhne, a slunovrat se tak může posunout na 20. červen.

Vzácně pak může být i 22. června (poslední výskyt roku 1975, příští bude roku 2203).

Světlá noc, magická moc

Kolem letního slunovratu se Slunce noří pod obzor jen velmi mělce. Proto jsou noci hodně světlé a zcela se ani nesetmí. Mezi 31. květnem a 10. červencem dokonce nenastává astronomická noc, kdy musí být Slunce níže než 18 stupňů pod obzorem. Protože se tak hluboko pod obzor neschová, trvá po celou noc jen astronomický soumrak. Doba kolem slunovratu je vhodná k pozorování družic a svítících oblaků nad severním obzorem, které Slunce odspodu osvětluje i poté, co zapadne.

Stačí jen zavřít oči

Slunce v období letního slunovratu dosahuje na obloze svého vrcholu a má také největší sílu. Od tohoto dne pak postupně zase slábne.

Letní slunovrat pro naši zeměpisnou šířku nastal dnes v 5. 04 hod. ráno.

Pokud jste ranní ptáčata, můžete nadcházející období po letním slunovratu každé ráno oslavit. Doporučuje se týdenní lhůta.

V tu samou dobu, co začal letní slunovrat, po dobu jednoho týdne, brzy vstaňte a krátce meditujte. Vnímejte sama sebe, vnímejte sílu Matky přírody. A můžete si také něco přát. Vaše přání by mělo být vyslyšeno.

A pokud nemáte zkušenosti s meditací, nevadí, stačí jen zavřít oči a nechat plynout své myšlenky. Do té doby, než zazvoní budík :)

Co jíst, abychom se ve vedrech ochladili

21. června 2013 v 16:08 | jask* |  Víte, že...
Když je velké horko, zdá se být kopeček zmrzliny tou správnou volbou, ale pak bývá člověku ještě větší teplo. Když totiž tělo začne zpracovávat a uchovávat tyto kalorie, zvyšuje se vaše tělesná teplota. Existují ale živiny, které vám pomáhají teplo překonat tím, že vás donutí více se potit, čímž se vaše tělo ochlazuje. Podívejte se, co byste měli jíst, abyste svému tělu pomohli uchovat si přirozený systém ochlazování…


1. Máta

Máta stimuluje pohárky v ústech, které reagují na zimu, a má tedy téměř kouzelný vliv na ochlazení těla, hlavně když si ji dáte čerstvou. Další výhodou konzumace máty je, že má stimulující vliv na zažívání. Jako doplněk vychlazeného salátu z lososa s mačkanými fazolemi a pomerančem nebo v kombinaci s kousky okurky a kuřetem s kůrkou z arašídů bude mít blahodárný účinek na všechny vaše smysly pokaždé, když se zakousnete.

2. Chilli

Země s horkým klimatem, jako je Indie a Thajsko, mají převážně kořeněnou kuchyni. Proč? Jedna z chemických látek, které se v koření nachází - kapsaicin - podporuje tělo v pocení. Zkuste do svého jídla přidat chilli nebo jiné ostré koření.

3. Zelenina

Obecně se ví, že zelenina je zdravá, a za těchto velice horkých dnů se doporučují hlavně některé její druhy. Zelenina, která je bohatá na vodu, jako je okurka, čekanka a salát, je skrytým zdrojem hydratace, která je pro tělo životně důležitá. Tělo se nemůže ochladit pocením, pokud neobsahuje dostatečné množství vody. Zelenina, ze které připravíte salát, nebo kterou přidáte k sendviči, dodá vaší svačině chuť, křupavost a barevnost.

4. Ovoce

Nahraďte zmražené sladkosti, které obsahují spoustu cukrů, ovocem, které je přirozeně sladké a osvěžující. Klíčem k ochlazení je konzumace šťavnatého ovoce, které obsahuje spoustu vody - jablek, melounů a vodních melounů. Nemusíte si je nechávat až jako dezert; mohou se stát součástí vašeho jídla - přimíchejte je do salátů, vodní meloun můžete přidat k salátu s balkánským sýrem, kuře si můžete vychutnat se salátem z jablek a celeru.

5. Cizrna

Horké dny vás mohou svádět k tomu, abyste si připravili vepřové kotlety na grilu. Jenže aby je tělo strávilo, potřebuje spoustu energie. Kotlety zažehnou v žaludku oheň, díky kterému se zahřeje celé tělo. Pokud chcete svému tělu pomoci se ochladit, zvolte proteiny, které od něj nevyžadují tolik práce - na příklad cizrnu.
Tato luštěnina je plná vlákniny a vitamínů. Je báječná, když ji přimícháte do salátu s pomeranči, olivami a rajčaty nebo do salátu s celerem a balkánským sýrem, který pokapete citronovou šťávou.

Vychutnejte si své jídlo!

Mapa světa podle velikosti penisů

20. června 2013 v 18:45 | kafe.cz |  Muži
Zajímá vás, kde na světě žijí muži, jejichž chlouba je ze všech největší? A jaké části naší planety obývají ti nejméně obdaření? Web TargetMap zveřejnil naprosto unikátní mapu, na které neuvidíte pohoří ani vodní plochy. Dozvíte se ale třeba to, že Češi se za velikost svých přirození vůbec nemusí stydět.
Nositelé největších penisů na světě žijí v těchto zemích:

Kongo17,93 cm
Ekvádor17,77 cm
Ghana17,31 cm
Kolumbie a Venezuela17,03 cm
Libanon16,82 cm
Kamerun16,67 cm
Bolívie16,51 cm

  • Po velkém přirození touží asi každý chlap, ale pravda je ta, že s velkým penisem mohou být i velké potíže.

Nejmenší průměrné pohlavní údy vlastní muži v těchto státech:

Jižní Korea9,66 cm
Kambodža10,04 cm
Thajsko10,16 cm
Indie10,24 cm
Burma10,7 cm
Tchaj-wan10,78 cm
Filipíny10,85 cm
Srí Lanka a Čína10,89 cm
Japonsko10,92 cm

"I s malým kašpárkem se dá hrát velké divadlo," říká jedna stará dobrá moudrost.


Jak je na tom Evropa?

Maďarsko16,51 cm
Francie16,01 cm
Čechy
15,89 cm
Nizozemsko15,87 cm
Belgie15,85 cm
Itálie15,74 cm
Dánsko15,29 cm
Slovensko15,21 cm
Slovinsko15,13 cm
Bulharsko15,02 cm

Možná vás překvapí zjištění, že existují dva typy penisů. První z nich, který má až 79 % mužů, se při erekci zvětší a prodlouží. Zatímco druhý, který má 21 % pánů, je větší stále - i v klidovém stavu a při erekci se již výrazněji neprodlouží.


Nejmenší evropské penisy najdete v těchto zemích:

Rumunsko12,73 cm
Irsko12,78 cm
Rusko13,21 cm

Svlékly byste se na Václaváku do spodního prádla?

20. června 2013 v 17:40 | ŽENA.IN |  Aktuálně
Co by lidé neudělali pro to, aby získali něco zdarma. Před dvěma lety se jich 400 svléklo na veřejnosti, aby dostalo oblečení značky Desigual. Zítra se polonahá párty bude opakovat.

/users/1/galerie/files/img/Dana/desigual/middle_desigual1.jpg/users/1/galerie/files/img/Dana/desigual/middle_desigu.jpg
**Masakr před obchodem **********Zkoušení vítězných naháčů. Co si vybrat? To nebude jednoduché**

Zatímco ve světových metropolích Polonahá party již několikaletou tradici, v Praze se bude konat podruhé.

Před dvěma lety měla tato akce velký úspěch. Zúčastnilo se jí téměř 400 lidí. První stovce účastníků, kteří se svlékli před prodejnou Desigual na Václavském náměstí do spodního prádla, darovala tato módní značka dva kusy oblečení dle vlastního výběru zdarma. Ti, kteří se mezi prvních 100 nedostali, získali 50% slevu na nákup oblečení.

Ranním ptáčatům štěstí přeje. Kdo si probojuje místo v první stovce, získá dva kousky dle vlastního výběru zdarma. Může si vybrat jeden libovolný vršek a jeden libovolný spodek. Brány prodejny se otevřou v 9.00.

První stovka účastníků bude mít prodejnu celou hodinu jen a jen pro sebe.

/users/1/galerie/files/img/Dana/desigual/middle_desig.jpgVítězoslavný odchod s napěchovanými taškami stál za to

/users/1/galerie/files/img/Dana/desigual/middle_desug.jpgFanynky této značky si vybraly opravdu pěkné kousky. Sluší jim to že?

Kreativní izolepy

19. června 2013 v 18:31 | jask* |  Zajímavosti
Každému z nás prošlo rukama nespočet izolep. Barevné, průsvitné, s nápisem - je jich zkrátka hromada. Koukněte na lepicí pásky přinejmenším neobvyklé!

Kreativní izolepy

Takovéhle izolepy mít, to by byla ta správná divočina.


Poznáte, odkud pocházejí?

19. června 2013 v 16:54 | ŽENA.IN |  Zajímavosti
Způsoby, jak a dle jakých kritériích různí lidé, firmy, společnosti, zařízení atd. označují toalety na veřejných místech, stojí za pozornost.


Víte, co vlastně zkratka WC znamená? Logické: Water closed - tedy splachovací záchod (anglicky moc neumím, ale tohle doslovně znamená "uzavřená voda" a záchod = "za - chod" - tedy místo, kam si zajdeme, když nechceme, aby nás někdo viděl...) Je ovšem jasné, že ani seberoztomilejší kadibudka nemá na tuto zkratku nárok.

WCWC

Záchodová loga jsou z nejrůznějších míst a vy se můžete zkusit strefit, kam které patří.

WCWC

WCWC

WCWC


Čtyři z nich jsou z Venezuely, kde přistupují k označení toalet zvláště vynalézavě. Další z restaurací a výletů.

Balzam cz.

19. června 2013 v 16:37 | jask* |  On-line katalogy
Nové vydání magazínu BALZAM.CZ je na světě! Posílám odkaz, kde najdete další dávku zajímavého čtení. Přeji vám příjemnou zábavu i poučení.


Vtipné policejní momenty

17. června 2013 v 21:03 | jask* |  Zábava
Měli by budit respekt, úctu a vážnost, občas se ovšem dostanou do situací, kdy se nelze ubránit smíchu. Podívejte se na policisty, jejichž úkolem není ani tak pomáhat a chránit, jako především bavit!

Nejvtipnější policejní momenty

O (ne)inteligenci strážců zákona koluje nepřeberné množství vtipů, a je pravda, že někdy člověk neví, jestli se má smát, nebo zuřit, když se ve zprávách dozví, co se zase policii podařilo zpackat.

Zkuste se naladit na tu pozitivnější vlnu a koukněte na záběry, na nichž jsou policisté zachycení ve chvílích vskutku zábavně kuriózních!


Velikonoční ostrov

17. června 2013 v 20:29 | jask* |  Záhady
Velikonoční ostrov je ostrov ve východní části Polynésie na jihu Tichého oceánu spravovaný Chile. Nachází se 3 600 km západně od pobřeží Jižní Ameriky a 2 075 km východně od ostrova Pitcairn. Má rozlohu 163 km² a obývá jej 3 791 obyvatel.


Je to zřejmě nejodlehlejší obydlený ostrov planety. Skalnatý kousek pevniny v Jižním Pacifiku je natolik izolovaný, že mu místní přezdívají Te Pito O Te Henua (Pupek světa).

Svět je fascinován obřími kamennými hlavami posetými po ostrově, z nichž některé mají na hlavách podivné "klobouky" velkých rozměrů. Sochy byly vsazeny do země ve svazích a začalo se jim říkat "hlavy".

Tyto velké kamenné sochy nebo-li moai, kterými se Velikonoční ostrov proslavil, byly zhotoveny mezi 1100 -1680 našeho letopočtu, podle radio-karbonového načítání dat. Bylo jich nalezeno celkem 887.

I když jsou často uváděny jako"hlavy z Velikonočního ostrova", sochyjsou vlastnětorza, většinaz nichkončív horníčásti stehen, i když malý početz nichjsou kompletní, některé klečí na kolenou a ohýbají se přes břicho. Některé se tyčí vzpřímeně vzhůru s krkem zapuštěným do půdy.


Tyto sochy, z nichž některé jsou 10 metrů vysoké a váží více jak 80 tun, byly vyřezány z vulkanické skály starými Polynésany. Nicméně i dnes by se s takovou tíhou potýkala i dnešní technika. I přes ujištění archeologů není vysvětlena otázka, proč Polynésané tyto sochy vlastně stavěli, z jakého důvodu jich vyrobili takové množství a k čemu měli sloužit. I když oficiální archeologie nerada slyší o možném mimozemském spojení, tento aspekt stejně vyvrácen nebyl a je stále ve hře.

Borobudur v Indonésii

17. června 2013 v 20:02 | jask* |  Zajímavosti
Borobudur je chrámový komplex mahájánového buddhismu v indonéském Magelangu na Střední Jávě. Skládá se z šesti čtvercových teras završených třemi kruhovými terasami, celá stavba je poseta 2672 reliéfními panely a 504 sochami. Buddhy. Hlavní relikviář, umístěný na vrcholu stavby ve středu nejvýše položené terasy, je obklopen 72 sochami Buddhy sedících uvnitř menších perforovaných stúp.

Soubor:Borobudur-Nothwest-view.jpg

Chrámový komplex pochází asi z 9. století, pravděpodobně od 14. století byl opuštěn patrně z důvodu úpadku buddhistických a hinduistických království na Jávě. Borobudur byl znovu objeven až v roce 1814. Od té doby prošel několika rekonstrukcemi, největší rekonstrukční práce probíhaly mezi lety 1975-1982 pod patronací indonéské vlády a UNESCO.

V roce 1991 byla stavba přijata mezi památky světového dědictví UNESCO.


Petra v Jordánsku

17. června 2013 v 19:42 | jask* |  Nejstarší města světa
Petra je skalní město a archeologické naleziště na jihu Jordánska. Petra se nachází v údolí nazvaném Vádí Musa. Místo je ukryté před okolním světem hradbou skal a leží v samotném srdci Šarských hor. Město vzniklo na křižovatce karavanních cest. Do města vede pouze jedna cesta procházející moderním městem Vádí Musa.


Byla založeno asi roku 2500 př.n.l. K největšímu rozkvětu došlo za vlády Nabatejců, kteří udělali Petru svým hlavním městem. Město bylo dobyto Římany v roce 106 n.l., poté bylo částečně opuštěno po ničivém zemětřesení. Jeho sláva postupně bledla a ve 14. století bylo zapomenuto úplně.

Na celém světě není podobná památka. Petra je naprosto jedinečná a neopakovatelná. Rozkládá se na prostranství uprostřed vysokých, někde až stometrových skal. Přístupovou cestou je pouze úzká skalní soutěska Siq, která je dlouhá 1,5 km a široká 3 až 10 metrů. Na jejím konci naleznete nespočet chrámů, klášterů a budov vytesaných do okolních skal. Mezi nejznámější patří Pokladnice, amfiteátr, královské hrobky vytesané do skály Jabal Khubta, chrám okřídlených Lvů nebo kláštěr Ed-Deir, který je budovou s největším průčelím v Petře.

Pro svou jedinečnost byla Petra v roce 1985 zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, byla vyhlášena mezi novodobé divy světa a pravidelně se objevuje v atlasech "magických" nebo "záhadných" míst světa…


Stonehenge v Anglii

17. června 2013 v 18:12 | jask* |  Záhady
Stonehenge je komplex menhirů a kamenných kruhů, nacházející se na Salisburské pláni asi 13 km severně od městečka Salisbury v Jižní Anglii.


Skutečný význam této starobylé, úctyhodné stavby byl ztracen v mlhách času.

Byl Stonehenge chrám pro uctívání slunce, léčebné centrum, pohřebiště, nebo snad velký kalendář? Jak se našim předkům podařilo přivést tak velké kameny z tak daleka a pak pouze pomocí nejprimitivnějších nástrojů vystavět tutto úžasnou stavbu? Stonehenge asi zůstane navždy obklopen tajemstvím.

Nejznámější částí této stavby je kruh stojících několikatunových kamenů - tyto gigantické opracované kusy pískovce jsou ovšem z celé stavby nejmladší.

Ještě před nimi se na místě objevily menší kameny (tzv. modráky), soustava děr a dva hliněné valy lemující hluboký příkop.

Archeologové díky metodě radiokarbonového určování stáří datují postupnou konstrukci Stonehenge do let 3 100 až 1 900 př. n. l.

Patří již od roku 1986 na seznam Světového dědictví UNESCO.


Jericho

17. června 2013 v 17:38 | jask* |  Nejstarší města světa
Nejstarší nepřetržitě obydlené město na světě je Jericho. Toto území patří do starobylého města Palestiny, bylo postaveno na řece Jordán a 9000 rok před naším letopočtem.


Jericho je malé blízkovýchodní město nacházející se na západním břehu řeky Jordán severovýchodně od Jeruzaléma. Jeho název je pravděpodobně odvozen z hebrejského výrazu pro měsíc, jelikož město bylo starým centrem uctívání lunárních božstev.

Jericho je považováno za jedno z nejstarších měst na světě s kontinuálním osídlením. Archeologické výzkumy zde odkryly přes 20 po sobě navazujících osad, z nichž nejstarší je datována do období kolem roku 9000 př. n. l.

Výzkumné práce byly zahájeny Charlesem Warrenem již v roce 1868. Nejrozsáhlejší výzkumy za použití moderních postupů proběhly mezi lety 1952 a 1958 pod vedením Kathleen Kenyonové, která vyvinula metodu kopání tellu pomocí trojrozměrné techniky.


Státní letiště Copalis ve Washingtonu, USA

16. června 2013 v 20:26 | jask* |  Nejneobvyklejší letiště světa
Jedním z mnoha způsobů jak se dostat do washingtonského národního parku Griffiths-Priday Ocean je přistát na 1 370 metrů dlouhé pláži.


Přistávací dráha se rozkládá mezi ústím řeky Copalis a bariérou skalisek. Oranžové značení na obou koncích pomáhá bezpečně navádět piloty při přistání. Těm se doporučuje, aby přistávali do tmavšího mokrého písku, který je stabilnější než světlejší suchý písek.Letiště na umělém ostrově Macau, Čína

16. června 2013 v 20:18 | jask* |  Nejneobvyklejší letiště světa
Macau je bývalá portugalská kolonie u pobřeží Číny. Až do roku 1995 zde nebylo žádné letiště, kde by mohla přistávat velká letadla. V současné době zde mají dostatečně velkou dráhu i pro velké stroje.


V oblastech asijského pobřeží v Pacifiku jsou vysoké hory a zalidněná pobřeží. Není zde příliš možností, kde můžete postavit letiště, proto zde vznikají obrovské umělé ostrovy určené pro letiště.