Přináším vám to nej.. z netu a mailíků :o)

Tři králové

4. ledna 2013 v 10:46 | jask* |  Vánoce
Jestlipak víte, co je za den 6.leden? Zajisté si většina z Vás vzpomene, že slavíme Tři krále (Kašpar, Melichar a Baltazar). A mnozí je možná i potkáte, jak chodí od domu k domu a píší křídou nad vchodové dveře K+M+B a letopočet. Ale přiznejme si, víte, co znamená tato zkratka a odkud se vlastně tito velevážení mužové vzali? Pokud si nejste svými odpověďmi jisti a chcete to vědět, čtěte dál!


Oficiálně, dle církevní terminologie, se tento den nazývá dnem Zjevení Páně, kdy se Kristus nechal poznat jako král všech.

Pojmenování, pod nímž ho známe my, je původu lidového. Legenda o Třech králích, jak ji známe my, vznikla vlastně až ve středověku. Biblický text se zmiňuje o mudrcích či hvězdopravcích čili v dnešním jazyce astronomech z Babylonie, kteří se vypravili po opakovaném zpozorování neobvyklé konjunkce Jupitera, který pro ně byl hvězdou králů, se Saturnem, symbolem pro Judsko, do Jeruzaléma. Tam se dozvěděli o proroctvích pojednávajících o narození "krále" v Betlémě, kam se za ním vydali, aby se mu poklonili.
Dorazili tam právě 6. ledna. Výše zmíněná tvrzení jsou podložena poznatky z moderní astronomie.

Nyní už víme, odkud přišli, ale kde se vzala jejich jména, jimiž si často vysvětlujeme v úvodu zmíněnou zkratku? Byla jim nejspíše přisouzena ve středověku poté, co se pozapomnělo na původní význam jednotlivých písmen. Lidé si zkrátka vymysleli vlastní interpretaci, kterou si také podložili.

C (K), M a B jsou ovšem počátečními písmeny tří slov, z nichž se skládá latinská věta: "Christus mansionem benedicat" (Kristus ať požehná příbytku). A aby jste byli úplně v obraze, je ještě třeba dodat, že domnělá + mezi jednotlivými písmeny nejsou vlastně žádná plus, nýbrž tři křížky zastupující Nejsvětější Trojici, tj. Otce, Syna a Ducha Svatého.

A teď znáte celou pravdu, i když o tom by se dalo polemizovat…tu se asi už nikdy nikdo nedozví, tedy do doby než bude vynalezen stroj času, ale možná je to takhle lepší…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama