Přináším vám to nej.. z netu a mailíků :o)

Naši předkové strašili děti po celý advent!

6. prosince 2012 v 12:28 | žena-in |  Vánoce
Doufám, že u vás doma neudělali čerti nějakou neplechu a vy teď nemusíte drhnout saze, luxovat chlupy či vézt děti k odstranění psychických traumat. Věřte, že dnešní čert a Mikuláš je slabý odvar toho, co se dělo dříve.

Ambrož
Divím se, že v dřívějších dobách se neumíralo na infarkt už v dětském věku.
Po Barborách a čertech chodil ještě Ambrož, a to právě 6. prosince. Ambrož rovněž hodným dětem rozdával dárky a neposlušné trestal.
Vídán byl hlavně ve středních Čechách. Byl vysoký, oděn do bílé, dlouhé košile, na hlavě nosil černou špičatou čepici. Na rukou bílé rukavice. V jedné ruce měl košík s dárky, v druhé metlu. Konal podle hesla: "Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají, a když ho lapí, jednu mu vrazí." Za soumraku rozhazoval cukrovinky, aby nalákal děti. Jakmile měl dítka na dosah, mlátil je metlou. Děti si cukrovinky musely tvrdě vydřít.
V jiných krajích chodíval Klempera. Obcházel s neckami pobitými hřeby, tloukl do nich kladivem a zlobivým dětem vyhrožoval, že jim okuje boty.
Kdykoliv během adventu mohla přijít Perchta, svírajíc v ruce nůž kontrolovala, jestli se dodržuje půst. Dárky nenosila, zato však vyhrožovala dětem, že jim rozřízne břicho a nacpe je hrachovinou či koudelí.
V Jižních Čechách spojovali Perchtu s nešťastnou paní z Rožmberka. Bíle zahalená postava, přihrbená a na tváři s červenou zvířecí škraboškou krabicového tvaru s bílými zuby a dlouhým jazykem. Někde chodívala po domech i na Štědrý den. Na Podřipsku číhala za rohem, vybavena škopíkem a ostrým nožem, mlčela a jen hrozila metlou. Kdyby promluvila, asi bych dostala mrtvičku.

Milejší byla Vrtibába zahalená do bílého prostěradla s čapí maskou, dlouhým nosem na obličeji a cepem v ruce. Tajně za dveřmi nadělovala dárky.
Cep měla jen tak, pro výstrahu.

Tomu všemu je již dávno. Spousta zvyků je již zapomenuta. Pomalu ale jistě vymírá jeden, který si pamatuji jako dítě. V dobách, kdy internet a mobily neměl kde kdo, poštovné bylo za hubičku a lidé k sobě měli tak nějak blíže, se posílaly pohledy s krásnou vánoční tématikou. Ručně psané.

Později nabíraly na oblibě pohledy s předepsaným textem, nakonec SMSky a "přeposílací" maily. Tradice posílání vánočních pohledů vlivem rozšíření internetu do domácností a stoupajícím cenám poštovného pomalu umírá.

Hezké přáníčko si můžete vlastnoručně udělat tady: www.jibjab.com

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama