Přináším vám to nej.. z netu a mailíků :o)

Žijeme v rytmu biologických hodin

14. srpna 2012 v 20:11 | Kafe.cz |  Zdraví
V přírodě se vše cyklicky opakuje. A stejné je to i s naším tělem, ve kterém jsou "zakódovány" biologické rytmy. Pro naše zdraví je prospěšné se na ně naladit a žít v jejich rytmu.

Biorytmy 1

Čínská medicína od věků pracuje s tzv. orgánovými hodinami, které ukazují, kdy který orgán našeho těla pracuje a kdy odpočívá. I z lékařských studií vyplývá, že např. žlučníkové záchvaty jsou nejčastější v noci a srdeční infarkty kolem poledne. Naše energie ráno stoupá a vrcholí kolem 9. hodiny, další vrchol je mezi 15. a 16. hodinou. Také duševní aktivita vykazuje vrchol mezi 10.-12. hodinou a pak mezi 15.-16. hodinou. Nejaktivnější býváme kolem 11. hodiny. Na to, co si potřebujeme zapamatovat na krátký čas, jsou nejvýhodnější dopolední hodiny, pro dlouhodobou paměť hodiny odpolední.

23.00 - 1.00 hod.
Je to období, kdy jsme citlivější na bolest, "probouzí" se žlučník, který začíná pracovat. Lidé, kteří mají s tímto orgánem potíže, nemohou v tuto dobu usnout, mají lehké spaní nebo se často budí. Nyní mozek vysílá signály pokožce hlavy, a stimuluje tak růst vlasů. Kolem půlnoci se naše tělo snaží nabrat novou energii během klidu - spánku.

1.00 - 3.00 hod.
Čas odpočinku, útlumu, mozek se málo okysličuje, proto musíme být pozornější, pokud pracujeme nebo řídíme auto. Aktivují se játra, tělo se čistí, proto se nedoporučuje jíst ani pít, pracuje naše chemická továrna. Nyní je v "práci" hormon vasopressin, který reguluje zadržování vody v našem organismu, abychom nemuseli přerušit spánek a jít na toaletu.

3.00 - 5.00 hod.
Doba, kdy jsou v činnosti plíce, proto se mohou budit lidé, kteří mají s plicním systémem problémy. Mohou to být astmatici, silní kuřáci cigaret, ale i lidé, kteří onemocněli respiračními chorobami (angína, záněty cest dýchacích atd.). Je to také čas, kdy můžeme silněji trpět různými obavami a úzkostmi, což se promítá i do naší psychiky.


5.00 - 7.00 hod.
Nyní je nejaktivnější naše tlusté střevo, proto je to vhodná doba na probuzení a vyprázdnění střev. Náš krevní tlak se začíná zvyšovat, zrychluje se srdeční tep a tělo se připravuje na vstup do nového dne. Jestliže vstáváme mezi 6.-7. hodinou, jsme čilejší, než když stáváme později. Probuzení a vstávání by nemělo být rychlé, ve stresu. V tuto dobu je také vhodné pít hodně tekutin - nejlepší je čaj nebo jiné teplé nápoje, nic studeného.

7.00 - 9.00 hod.
Ideální čas na ranní cvičení, sprchování (teplou, nikoliv studenou vodou). Do obrátek se dostává žaludek, přijímá živiny, je vhodná doba na snídani a také léky a potravinové doplňky, vitaminy atd., protože náš trávicí trakt pracuje naplno. Nyní se rozbíhá psychická aktivita, proto je dobré si na 9. hodinu ranní domluvit důležité schůzky a jednání.

9.00 - 11.00 hod.
Nyní mozek vykazuje nejvyšší aktivitu, proto je to doba vhodná pro pohovory, zkoušky, konkurzy atd. Jsme v té nejlepší formě. V těle je nyní v permanenci nejvíce slinivka a slezina, tak si můžeme dopřát ovoce a sladkosti, které podpoří energii. Duševní aktivita je na vrcholu kolem 11. hodiny, lehce zvládáme i náročné pracovní úkoly, naše psychika vydrží větší zátěž.

11.00 - 13.00 hod.
Srdce pracuje na plné obrátky, není vhodné zatěžovat tělo větším množstvím potravy, raději se vyhneme opulentním obědům, povzbuzujícím nápojům, jako je káva a alkohol. Nastává celkový útlum, nejvhodnější je odpočinek, pauza, procházka na čerstvém vzduchu. Naše tělo přeřazuje na nižší stupeň, pociťuje únavu a potřebuje klidnou chvilku. Tělo nyní vylučuje tekutiny, proto můžeme častěji chodit na toaletu.

13.00 - 15.00 hod.
Nyní pracuje naplno tenké střevo, probíhá trávení, proto cítíme úbytek energie. Potřebujeme se uvolnit, jsme unavení a někdy se nám chce i spát. Jsme nepozorní, takže můžeme dělat chyby - v této době podle statistik dochází k nejvíce úrazům, měli bychom si dopřát siestu.

15.00 - 17.00 hod.
Energie se začíná zvyšovat, aktivita a pracovní tempo stoupají. Nyní je nejlepší čas studovat, protože je zapojena naše dlouhodobá paměť. V těle je nejaktivnější močový měchýř, proto je to doba vhodná pro větší přísun tekutin. I náš trávicí systém je připravený přijmout vydatnější porce jídla. Organismus pracuje naplno, můžeme sportovat, cvičit, uklízet, je čas na manuální činnost.

17.00 - 19.00 hod.
Jsme aktivní, psychicky i fyzicky, vrchol nastává kolem 18. hodiny, pak zase aktivita klesá. Nyní jsou v permanenci ledviny, snaží se vyloučit škodliviny z těla, neměli bychom pít kávu a alkohol, ale spíše vodu a zelený čaj. Kolem 19. hodiny je vhodný čas na večeři. Ale méně je více, raději si dáme salát, netučné jogurty, libové maso, vynecháme slané a kořeněné pochutiny. Nastává útlum duševní aktivity, jsme pasivní.

19.00 - 21.00 hod.
Nyní jsme velmi vnímaví, je tu čas pro duši. Vhodná doba pro návštěvy, kulturní zážitky, poslech hudby atd. Toužíme po komunikaci s přáteli, partnery, rodinou. V činnosti je nyní osrdečník - "obal srdce". Působení léků je nyní vyšší, zvláště antibiotik a také přípravků na revmatické potíže. Kolem 21. hodiny se opět "vzpamatuje" paměť, tak se můžeme dát do studia.

21.00 - 23.00
Smysly jsou aktivní, můžeme si užívat, kolem 21. hodiny je čas dopřát si skleničku, jaterní enzymy odbourávají snadněji alkohol. Po 22. hodině nastává útlum a hlásí se spánek. Podle čínské medicíny je to doba činnosti "tří zářičů", tělo se připravuje na spánek, neměli bychom jíst ani jinak podporovat svoji energii. Kolem 23. hodiny je nejvyšší hodnota hormonu melatoninu, dobře usínáme a regenerujeme.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama