Přináším vám to nej.. z netu a mailíků :o)

Vše, co jste nevěděli o prdech

14. srpna 2012 v 19:40 | jask* |  Zajímavosti
K produkci plynů ve střevech dochází u každého, ženy nevyjímaje. Prdí i prezident, ředitel nadnárodní společnosti či vaše krásná spolužačka ze seminářů francouzské literatury 19. století.

Vše, co jste chtěli vědět o prdech


Že je tohle nějaké tabiizované téma? Ale jděte! Prdělo se, prdí se a prdět se bude. K tvorbě plynů dochází ve střevech u každého a kdo říká, že neprdí, lže. Nebo není člověk, ale replikant. Nejprve si ale řekněme několik nejzásadnějších věcí, abychom porozuměli, jak střevní plyn vzniká a co je vlastně zač.

Lidově řečený prd, lékářsky správně nazývaný flatus, vzniká zpravidla kombinací mnoha faktorů. Především je ale důležité zdůraznit, že produkce plynů je naprosto přirozený jev a pokud máte pocit, že vás nutnost upouštět plyny uráží, stěžujte si na evoluci u Darwina, popřípadě reklamujte lidský organismus u Boha - podle toho, která teorie o vzniku světa je vám bližší.

Objem tvorby plynu samozřejmě ovlivňuje přijímaná potrava, způsob jejího přijímání a také genetická vybavenost. V lidských střevech žijí bakterie, které pomáhají při trávení a rozkladu potravy. Při své práci ale jako vedlejší produkt vyrábí plyn.

Samotný prd je složený z 59 % dusíku, 21 % vodíku, 9 % oxidu uhličitého a 4 % kyslíku. Přibližně třetina populace "umí" do plynů přidávat metan (až 7 %). Pro prd je charakteristický zápach, který způsobuje síra vázaná na vodík. Aby byl výsledek zavánějící, stačí přibližně 1 % obsahu sirovodíku. Záleží ale hodně na požité potravě a efektivitě spalovacího procesu.
Prd je hořlavý díky obsahu metanu a vodíku. Metan je velmi agresivní skleníkový plyn, proto doporučujeme v zájmu ekologie prdy pálit - tím vznikne vodní pára a oxid uhličitý, jehož "skleníkový" efekt je mnohem menší než v případě metanu.

Existuje i rozdíl v tom, jak vzniká "zákeřný ticháč" a "neškodný křikloun". Většina prdů se totiž formovala díky tomu, že jste při jídle příliš hltali a dostali do trávicího traktu velké množství vzduchu. Touto cestou vznikají plyny s většími molekulami s velkým obsahem dusíku a oxidu uhličitého, které při uvolnění tolik nesmrdí. Při jejich úniku vzniká kmitáním tkáně v okolí řitního otvoru, když tudy prochází plyn ven, charakteristický zvuk, díky čemuž jste varováni a můžete provézt bezpečnostní opatření (nasazení kyslíkové masky, útěk).

Na druhou stranu plyny vzniklé ve střevech mají menší molekuly a váží na sebe síru, proto při úniku nejen, že nejsou slyšet, ale silně zapáchají. Útočí tedy zákeřně ze zálohy a bez varování, jakošelma. Obvykle ale dochází k uvolnění směsi těchto plynů. Takže mají dvojí efekt - nejprve je slyšíte a za přibližně 20 sekund cítíte.

A nyní některá fakta a prdech:


Muži i ženy prdí stejně - v průměru 14krát za den. Muži se tím jen více "chlubí", proto to vypadá, že prdí víc.

Pokud muž a žena sní to samé, výsledek vždy zapáchá více u ženy.

Člověk vyprodukuje denně půl litru plynu.

Rychlost prdu je přibližně 11 km/h a teplota 37°C.

Ve stavu bez tíže můžete prd použít jako reaktivní motor k vlastnímu pohonu.

Nejvíce prdí termiti. Každý rok uvolní více metanu než kompletní lidská populace včetně průmyslové výroby a zemědělství.

Vegetariáni prdí víc než lidé jedící maso. Zelenina obsahuje větší množství oligosacharidů, při jejichž trávení tělo vyrábí jako vedlejší produkt právě plyn.

Člověk během svého života stráví 6 dnů prděním.

Kdyby člověk prděl nepřetržitě 6 let a devět měsíců, vyprodukoval by dost energie k výrobě atomové bomby.

Indiánský kmen Yanomami z Jižní Ameriky považuje uprdnutí za pozdrav i vyjádření úcty.

Naproti tomu v Africkém státě Malawi je prdět na veřejnosti zakázáno.

Potápěč si v hloubce 10 a více metrů nedokáže prdnout. (Výzva přijata!)

Co nejvíc nadýmá?


Chcete soutěžit v tom, kdo dá většího krakena? V tom případě bude dobré nakombinovat si takový "explozivní koktejl". Nejprve si jako předkrm dejte mexické fazole. Následně se doporučuje poctivý čerstvý syrový tatarák s vejcem a cibulí. Na cibuli a vejcích nešetřete. Jako zákusek si pak můžete dát sušené švestky, silnou černou kávu a celé to zapijte pivem. Nezapomeňte jídlo hltat a polykat velké kusy.

Následná směs obsahuje všechno, co může způsobit když už ne vyhynutí některých živočišných druhů, radikální změny atmosférického tlaku, výskyt lokálních bouří či frontální oblačnost a následné přerušení provozu na mezinárodním letišti Ruzyně, tak aspoň skutečnost, že s vámi nikdo nebude chtít celý den mluvit a do vaší kanceláře se nepřiblíží. Nicméně je pak doporučeno ve vaší blízkosti nemanipulovat s otevřeným ohněm.

Ptáte se, jestli můžete mít tak zákeřné větry, že vás to (nebo někoho) může zabít? Nikoli. Vdechování plynů smrt
způsobit nemůže, ale během druhé světové války zemřelo asi 2000 amerických letců v bombardérech, které létaly vysoko nad Německem. Neměly totiž přetlakovanou kabinu, v důsledku čehož došlo ve vysokých výškách k rozpínání plynů a v těchto případech i k prasknutí vnitřností.

Lze si prděním vydělat?


S prdy se to dá dotáhnout i do showbyznysu. Už ve starém Japonsku se lidé bavili tím, že pořádali soutěže v nejdelším a nejhlasitějším prdu. V nedávné době byl velmi známý francouzský pekař Joseph Pujol, který to v roce 1892 dotáhl dokonce až na Moulin Rouge v Paříži. Svými schopnostmi bavil Edwarda, prince z Walesu, belgického krále Leopolda II. či Sigmunda Freuda. Mezi jeho husarské kousky patřila imitace výstřelu z děla, trhání látky či "zpěv" francouzské hymny. Musel být úspěšný, v Marseille po něm pojmenovali ulici. V současné době je asi nejznámější britský "umělec", který si přezdívá Mr.Methane. Na interfernetu najdete plno jeho videí.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Majo Majo | 25. března 2016 v 12:48 | Reagovat

Metan je bioplyn a ty je třeba měřit. Pro měření bioplynů se skvěle hodí Air LF:

http://biogasanalyzers.com/

Ale jestli s ním změříte i prdy, to nevím... :-D  :-D  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama