Přináším vám to nej.. z netu a mailíků :o)

Smysly

26. srpna 2012 v 20:37 | ŽENA-IN |  Zajímavosti
Primárním smyslem každého člověka je zrak, ale mnoho lidí je silně citlivých i na další podněty. Někoho rozčilují či naopak přitahují skoro neslyšitelné zvuky, někdo jiný zase silně vnímá pachy...
smysl
Smysly - máme jich pět, ale povětšinu času si uvědomujeme hlavně ten jeden, totiž zrak. Ostatní čtyři jsou takové doprovodné, přes to mnohdy způsobují nečekané pocity. Druhdy si to ani neuvědomujeme, přijdeme do místnosti a začne nám třeštit hlava - důvodem může být nepatrné bzučení počítače, nebo třeba podivný pach květiny, který přestaneme po chvíli vnímat.
Smysly hrají v našem životě opravdu velkou roli a tak jsem se zeptal některých členů redakce, který z pěti smyslů je pro ně nejdůležitější.

Kdykoli se zamyslím nad čichem, zamrzí mě, že čeština nezná pro pachy neutrální slovo. Už i ten pach má v sobě doušek negativního. Pro člověka, který čich považuje za svůj nejdůležitější smysl, je to velká újma - stále hledat nová a nová označení pro neutrální aromata. Většinou tak s úsměvem říkám, když chci říct, že mi onen pach není příjemný ani nepříjemný, že to "smrdí hezky".
A proč právě čich? Kdysi mi nějaký odborník řekl, že čich je smysl, který vede nejpříměji do mozku, jen u lidí trochu zakrněl. I oči mají impulz překřížený. Tehdy jsem si začal čichových vjemů víc všímat a můj život toto zkoumání neskutečně obohatilo. Dnes dokážu podle vůně rozlišit různé potraviny se zavřenýma očima, vím, jak je cítit teplo a jak chlad, poznám podle parfému, jestli za mnou jde žena či muž... Čich a tak trochu i sluch jsou mi rádci, když mám oči zavřené, nebo prostě někam nevidím. Proto si jich tak vážím - a čichu trochu víc.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama