Přináším vám to nej.. z netu a mailíků :o)

Září 2010

Soukromé ostrovy celebrit

29. září 2010 v 20:58 | jask* |  Celebrity
Cestujeme za hvězdami jako Mel Gibson nebo Nicolas Cage na ostrovy na Bahamách a v Pacifiku.

Dovolená, Moře, Ostrov

Herec Mel Gibson (54)

Hollywoodský herec, který má momentálně plnou hlavu starostí ohledně soudních sporů s bývalou milenkou, je hrdým majitelem ostrova Mago. Najdete ho v souostroví Fidži v jižním Pacifiku. Nechal si tu postavit malou rezidenci, jinak prý do ostrovní přírody nikterak nezasahuje. Pouze ostrov uzavřel pro veřejnost a udělal z něj místo odpočinku výhradně jen pro sebe a své kamarády.
Cena ostrova: 300 milionů korun

Zpěvák Ricky Martin (38)

Latinskoamerický zpěvák už měl dost fotografů a reportérů, kteří ho nenechali vydechnout, až si koupil malý ostrov poblíž Ria de Janeira. A dobře udělal - během posledních dvou let klesl počet kompromitujících fotek na minimum. A mnoho se neví ani o tom, co všechno na svém ostrově chystá. Každopádně prokázal dobrý vkus - tropické ostrovy v okolí tohoto velkoměsta patří k nejromantičtějším místům na světě.
Cena ostrova: 100 milionů korun

Herec Leonardo DiCaprio (35)

Před časem si koupil flák půdy Blackadore Caye v Karibském moři. Herec, který nyní trochu paradoxně září ve filmu jménem Prokletý ostrov, měl velké plány - chtěl na svém »neprokletém« ostrově vybudovat ráj pro turisty. Jenže odborníci se mu začali smát - na jeho kousku země je prý ráj komárů. Leonardo se ale nevzdal - navázal spolupráci s hotelovým řetězcem Four Seasons. Možná už za pár let budou ti nejmovitější z nás polehávat u Lea na nádherných plážích ve stínu kokosových palem.
Cena ostrova: 40 milionů korun

Herec Nicolas Cage (46)

Tak trochu je sousedem nechvalně známého »piráta z Prahy«, uprchlého podnikatele Viktora Koženého. I Viktor totiž žije na Bahamách. Cageovi tam patří ostrov Leaf Cay. Nicolas si užívá na palmových plážích, ale přímo na pozemku má i malé sladkovodní jezero. A mimochodem - Bahamy jsou vůbec hvězdnou štací celebrit. Ostrovy tady mají třeba hvězdy americké country Faith Hillová a Tim McGraw. A také herec Johnny Depp, ale tomu věnujeme celý následující odstavec...
Cena ostrova: 60 milionů

Johnny Depp (47)

Hvězda filmu Piráti z Karibiku má také vlastní ostrov. A hádejte kde? Jasně, v Karibiku - konkrétně na Bahamách. Do ostrova Little Halls Pond Cay se zamiloval právě během natáčení pirátského velkofilmu. A hned si ho koupil. Předtím ale ještě absolvoval pár schůzek s Marlonem Brandem, který měl také ostrov v Karibiku. Depp je se svým kouskem země pod karibským sluncem moc spokojený. Ostrov sice měří jen dva kilometry, ale má šest skvostných pláží a hlavně - naprosté soukromí.
Cena ostrova: 70 milionů

Další ostrovy celebrit

 • Sousedem Johnnyho Deppa je slavný mág David Copperfield, který na Bahamách vlastní ostrovy dokonce čtyři. Jeho nejoblíbenějším je Musha Cay.
 • Ostrov vlastní také Eddie Murphy. Nese název Rooster Cay a vyšel ho zhruba na patnáct milionů dolarů.
 • Také ženy jsou hrdými majitelkami ostrovů. Například zpěvačka Celine Dion vlastní ostrov na řece Mille Ille nedaleko Quebecku. Její kolegyně Shakira je zase spolumajitelkou ostrova Bonds Cay.

Celebrity a jejich restaurace: Úspěchy i krachy

29. září 2010 v 20:50 | jask* |  Celebrity
Mít restauraci je dneska v módě. Zvlášť pokud jste bohatá celebrita. Jaké hospůdky si ve světě otevřeli slavní herci a zpěváci? Přinášíme vám ty nejzajímavější úspěchy a pády.

Celebrity, Restaurace, Jídlo

Jennifer Lopez (41), zpěvačka

Slavnostní otevření její »latino« restaurace Madres v kalifornské Pasadeně v roce 2002 poznamenal trapas. Poslíček přinesl květiny od herce (a přítele) Bena Afflecka (38) a dal je Jennifer ve chvíli, kdy hned vedle stál její tehdejší manžel Cris Judd (41). V lednu 2003 se s Juddem rozvedla a do roka se stačila rozejít i s Affleckem. Možná to bylo špatné znamení, podnik totiž předloni zkrachoval.

Ashton Kutcher (32), herec

S kolegy Dannym Mastersonem a Wilmerem Valderramou si v Hollywoodu otevřel italský restaurant Dolce. Manžel o 15 let starší herečky Demi Moore v restauraci uspořádal divokou oslavu osmnáctých narozenin své nevlastní dcery Rumer (dnes 22), jejímž biologickým otcem je další hollywoodská hvězda, Bruce Willis (55). Mimochodem, Kutcherovi patří i další restaurace včetně asijské Geisha House.

Justin Timberlake (29), zpěvák

Před třemi lety si otevřel v New Yorku restauraci Southern Hospitality (Jižanská pohostinnost), která se specializuje na barbecue žebírka, krabí maso a nechybí ani na jihu USA všudypřítomná kukuřice. Timberlake do nabídky zařadil i několik oblíbených receptů své babičky. "Jen jsme napřed museli zjistit, kterých se je ochotná vzdát, a které si nechá jen pro sebe jako rodinné tajemství," říká zpěvák.

Britney Spears (28), zpěvačka

Britney spojila poštovní zkratky pro New York (NY) a svou rodnou Louisianu (LA) a rozjela v roce 2002 v New Yorku restauraci Nyla, která byla spíš lepším bistrem. "Půjde o něco úplně nového," sdělila tehdy novinářům hrdě. Zákazníci si to nemysleli a projektu se nedařilo. Hygienici navíc časem odhalili několik nedostatků a rozčarovaná Britney se z podniku stáhla a přenechala ho obchodním partnerům.

Bruce Willis (55), Arnold Schwarzenegger (63) a Sylvester Stallone (64), herci

V roce 1991 se s plnou parádou vrhli do podnikání a investovali do sítě restaurací Planet Hollywood. Jedna byla i v Praze, ale dlouho nevydržela. Ani tři slavná jména nemohla podniky zachránit od problémů. Zisky a ztráty se střídaly jako na houpačce. Znechucený Schwarzenegger se v roce 2000 vzdal spoluúčasti a o tři roky později se stal guvernérem Kalifornie, kterým je dodnes.

Bono Vox (50), frontman kapely U2

Dole restaurace, nahoře hotel. Irský zpěvák se ukázal být dobrým obchodníkem, když v roce 1992 koupil v Dublinu chátrající Clarence Hotel a udělal z něj výnosný podnik.

Naomi Campbell (40), Elle MacPherson (47), Claudia Schiffer (39), modelky

Klasický příklad neúspěchu. Kráskám to jde na přehlídkách, ale otevření Fashion Café v Londýně v roce 1997 bylo krokem vedle. Slavnostní zahájení provozu bylo úchvatné, počet zákazníků ale nevalný. Už po 11 měsících skončilo Café v likvidaci a modelky ze svých peněz neviděly ani cent.

Robert De Niro (67), herec

Další dobrý obchodník mezi herci. Jako spolumajitel sítě japonských restaurací Nobu má příjem zaručený bez ohledu na to, zda bude dál hrát nebo půjde do penze. Populární podnik začínal v New Yorku a postupně expandoval do míst jako jsou Londýn, Atény, Hongkong, Tokio, Melbourne a na Bahamy.

Eva Longoria (35), herečka

Hvězda seriálu Zoufalé manželky vsadila na středomořskou kuchyni, když si v Los Angeles před dvěma lety otevřela restauraci Beso. Na jídelníček nechala zařadit vlastní tajné recepty na guacamole (mexický pokrm z rozdrceného zralého avokáda, rajčat a soli) a tortilovou polévku a sama také vybrala španělskou poezii, kterou nechala ozdobit stěny restaurace.

Puff Diddy (40), zpěvák

Populární rapper si v New Yorku otevřel restauraci Justin's, pojmenovanou po svém synovi. Nabídku jídel inspirovalo kuchařské umění jeho babičky a pokrmy založené na čerstvých surovinách a exotickém koření jsou odrazem toho nejlepšího, co mohou jih Spojených států a Karibik nabídnout.

Cameron Diaz (37), herečka

Už několik let provozuje ve floridském Miami Beach restauraci Bambu, která se orientuje na asijskou kuchyni. Cameron v podniku sice moc často nepotkáte, ale vaří se tam prý skvěle. Kulinářští kritici nešetří chválou a podniku se daří.

Namaluj si svýho tygra

28. září 2010 v 18:05 | jask* |  Umění

Dorty z Ruska

28. září 2010 v 13:26 | jask* |  Foto
Tak nevím, asi by mi bylo líto takovou krásu sníst :))
Údajně je na dortech všechno jedlé :-OZastav se na chvíli ...

27. září 2010 v 17:27 | jask* |  Úvahy, postřehy, ze života ...

Když jsem včera vystupovala z tramvaje, přede mnou šla pomalým tempem stará žena. Pospíchala jsem a nevěděla, jak ji předběhnout. Nepříčetně mě vytáčela. Vtom jsem se zarazila a říkám si, kam vlastně pospíchám? Ozvaly se ve mně výčitky svědomí, že jsem se v duchu zlobila na ženu, která měla dost času a navíc za svoji pomalost nemohla. Celý život pracovala a možná si i hodně vytrpěla. A možná i všechno trpělivě nesla.
A já jsem taková netrpělivá a malicherná.
A to všechno jen proto, abych byla o 10 minut dřív doma. Ty minuty i tak promrhám na internetu nebo u televize a alibisticky to shodím na dobu, ve které žijeme.

Všichni jsme hrozně uspěchaní. A večer zjistíme, že jsme toho zase moc nestihli. Frustrovaní zalehneme a usneme spánkem spravedlivých. Přes SMS si vyznáváme lásku, komunikujeme přes chat a do očí si nemáme co říct. Trápí nás účty, kariéra.
Ve schránkách se nám hromadí maily, protože nemáme čas odepsat. Na polici se nám hromadí knihy, neboť nemáme čas číst, nevíme, jak voní příroda, protože nemáme čas k ní přivonět! Do kdy to ale vydržíme? Čím víc toho chceme stihnout, tím méně toho stihneme.

Věnujeme velmi času věcem, které si to nezaslouží. Neumíme se zastavit a uvědomit si hodnotu věcí. Nafotíme spoustu fotografií, ale už si je ani neprohlídneme. Vypálíme je na CD a tím to končí. Počítače máme plné hudby, na kterou nemáme čas, máme množství televizních kanálů, které ani nestačíme všechny sledovat. Místo zábavy stres!

Stále kontrolujeme mobil, jestli nám někdo nevolal, přestáváme si vážit krásných věcí, kvůli kterým se vyplatí žít.
Můj děda má 70 roků. V životě nebyl v zahraničí, nemá mobil, poslouchá jednu stanici na svém starém rádiu. A přitom si myslí, jaký krásný život prožil. S úsměvem vzpomíná, těší se z pěkného dne, z vůně dřeva, ze svých vnoučat. Žil těžký život, ale váží si ho!

To my dnes neznáme. A tak máme infarkty, rakovinu, deprese. A možná by stačilo jen zpomalit! Tvrzení, že se to nedá, neobstojí. Zamysleme se, kolik času věnujeme nepodstatným věcem. Zkusme vypnout mobily a počítače a porozprávět si.

Snad jsem si uvědomila svůj rychlý život včas, abych zpomalila. Kamarád má chalupu v malé osadě obklopené horami, není tam signál, žádná televize, obchod otevřený jen v úterý a ve čtvrtek a jedna hospoda 5x5m. Asi tam zaběhnu, abych zpomalila a nezlobila se na staré lidi, kteří si váží zbytku života a zbytečně nespěchají za smrtí, tak jako mnozí z nás!

              *Pěkný den…a zpomalte…žijete jen jednou…a velmi krátce! *

Neskutečné

25. září 2010 v 8:08 | jask* |  Zajímavosti

Hypnotizér

22. září 2010 v 22:41 | jask* |  Tajemno

Jak zlepšit vztahy? Neoddělujme to, co k sobě patří!

22. září 2010 v 15:15 | jask* |  Magie
Vlastně to skoro není žádné kouzlo a moc námahy nevyžaduje. Je ale překvapivě funkční. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je síla…

Celé to vlastně vychází ze základní magické vědomosti, že: "Budoucnost kopíruje přítomnost", nebo chcete-li "Jak nahoře, tak i dole".

Jde tu prostě o zrcadlo.

Jak se dožít stovky :-O

22. září 2010 v 14:58 | jask* |  Víte, že...
Toužíte po delším životě? Pak tu pro vás máme pár zaručených způsobů, jak se dožít stovky. Většina z nich vás sice asi nenadchne, ale alespoň se pobavíte při přečtení, jak absurdní výzkumy se dnes financují…

Rada, Vtip, Zdraví

Jezte jen to, co máte

Zapomeňte na bůček, kachnu se zelím, klobásy nebo vepřo knedlo zelo. A už vůbec na pivo a jiný alkohol! Abyste se dožila stovky, musí ve vašem jídelníčku převažovat určité potraviny, alespoň to za velké peníze vyzkoumali britští vědci. A na čem byste si tedy měla pochutnávat? Na celozrnném chlebu s rajčaty, brokolici se špenátem či červené cibuli. Má to ale i své klady - zajíst to můžete ostružinami, třešněmi či švestkami, ovšem nikoli
v tekuté podobě. Jediný dovolený alkohol, avšak v malém množství, je červené víno.

Počkejte si, bude pilulka

Pokud vám ještě není padesát, můžete jásat. Zhruba za patnáct let se totiž podle vědců dočkáme pilulek, které prodlouží náš život. Ne, to není sci-fi, ale fakt. Momentálně vědci zkoumají geny dlouhověkosti a pokusy provádějí na rybách. A protože se jim daří prodloužit jim život, jsou přesvědčeni, že brzy to půjde i u lidí. Dnešní mladí lidé by se tak díky tabletkám, které prý budou časem na trhu, mohli dožít stovky a všichni narození po roce 2000 dokonce 150 let.

Dejte si elixír mládí… až bude!

Nejen pilulce, která prodlouží život, ale také skutečnému elixíru mládí jsou vědci na stopě! Američané totiž vehementně pracují na tom, aby dokázali omladit buňky v těle, a člověku tak prodloužili život o řadu let, možná i čtyřikrát. Problém je ale v tom, že enzym, který to umí, pravděpodobně také vyvolává rakovinu. A takový výzkum stojí stamiliony dolarů!

Muži, dívejte se ženám na ňadra

Muži to mají zase jednodušší. Nemusí čekat na žádné pilulky ani elixíry. Stačí, když se budou ženám pravidelně dívat na poprsí a mohou žít až o pět let déle! Alespoň podle německých vědců. Prý je to proto, že zírání mužů na dámský dekolt má stejný účinek jako intenzivní cvičení. Stačí deset minut okukovat výstřih a muž prý spálí tolik kalorií jako ženy při půlhodinovém cvičení aerobiku. Na co by se měly dívat ženy, aby dosáhly stejného efektu, ovšem odborníci nevyzkoumali.

Zapomeňte na sladké

Pokud radikálně omezíte sladké, můžete žít až o pět let déle. Alespoň to tvrdí němečtí vědci. S glukózou, která tělu dodává rychlou energii, je podle nich třeba nakládat opatrně. Zda to vše skutečně funguje na lidech, ale nikdo neví. Pokusy zatím proběhly pouze na červech, což prý vůbec nevadí. Podle jiných pokusů to funguje i u opic, tak proč ne u lidí.

Nejezte vůbec

Pokud se vám omezení sladkého nezdálo, tak je tu další dobrá rada - nejezte vůbec. Podle jiných výzkumů totiž život prodlužuje právě hladovění. Ovšem ani tento recept není zaručený, pokusy totiž proběhly opět jen na zvířatech. Možná vás potěší, že laboratorní potkani, kteří dostali o 40 % menší přísun kalorií, žili o třetinu déle. K čemu to ale je, když hladovět stejně nebudete.

Některé výzkumy se opravdu nevyplatí financovat…

Sedm typů mužů, kterým ženy neodolají :o)

22. září 2010 v 14:50 | jask*
Každá žena sní o jiném typu muže - jedna hledá romantika, druhá umělce, třetí intelektuála a jiná se spokojí s pozorným partnerem.

Muž, Vztah, Žena

Čím to je, že někteří muži mohou mít každou ženu, a ti ostatní mohou jen závidět? Ženy prostě přitahují určité typy a není to zdaleka jen o krásné tváři. Nabízíme sedm typů, které ženy přitahují. Ale, pánové, pozor! Pokud se pokusíte na čas nebo trvale změnit v jeden z nich, žena zaručeně pozná, že to jenom hrajete a že jste ve skutečnosti někým úplně jiným! Ale klidně si vyberte něco z každé kategorie a vylepšete si svou osobnost.

Romantik

Jaký je: Muž, který věří na starou dobrou romantickou lásku. Zahrnuje ženu květinami, čokoládou, během večeře zapálí svíčky, aby vznikla ta pravá atmosféra. Často partnerce volá, jen aby jí řekl, jak moc na ni myslí.

Proč je tak neodolatelný: Být doceněná, to žena miluje. A romantik jí ten pocit ocenění poskytuje. Neustále jí dává najevo, jak moc pro něj znamená. Partnerka pak může pozornost oplácet a rozvíjet vlastní romantické představy.

Sebevědomý muž

Jaký je: Je si naprosto jistý sám sebou. Na veřejnosti se chová asertivně a vyzařuje sílu a sebevědomí (pochopitelně jen v rámci únosných mezí, namyšlence v našich kategoriích nehledejte). Nežárlí na každého muže kolem ani na partnerčiny kolegy v práci.
Proč je tak neodolatelný: Sebevědomí muži ženy přitahují. Pokud je muž přesvědčen o svých kvalitách, jeho partnerka ho jako takového ocení. Navíc, sebevědomý muž se obejde bez neustálého souhlasu partnerky, je samostatný a to ženy přitahuje ještě víc.

Umělec

Jaký je: Je spontánní a žije pro daný okamžik. Svůj tvůrčí potenciál využije k tomu, aby ženu oslnil a přivábil. Například budoucí partnerce složí píseň, napíše verše nebo namaluje obraz.

Proč je tak neodolatelný: Každá žena chce zažívat pocity jedinečnosti, chce být něčím zvláštním. A neexistuje lepší způsob, jak jí takový pocit dodat, než z ní učinit svou múzu nebo zdroj inspirace. Žena je fascinována umělcovou kreativní myslí a zbožňuje to, že ji začleňuje do své tvorby. Ať už je charismatický, rebelující, inteligentní nebo ohleduplný, takový typ muže si vždy najde cestu k srdci ženy.

Cizinec

Jaký je: Pochází ze vzdálené exotické země, má roztomilý přízvuk nebo svérázný pohled na svět. Z našeho pohledu se možná chová trochu divně, ale i ta podivnost je vždy nakonec roztomilá. Mimochodem, nemusí být nutně cizinec, aby se vešel do výše uvedeného popisu. Stačí být zcestovalý a mluvit několika jazyky a kouzlo bude stejně silné jako kteréhokoliv šarmantního cizince.

Proč je tak neodolatelný: Charisma, osobní kouzlo, říkejte si tomu, jak chcete, ale je to tam. A je v tom to svůdné francouzské »něco«, je ne sais quoi, čemu žena neodolá. Ženu často láká poznat svět, ale většinou je volba cizince pouze produktem touhy randit se zástupcem jiné kultury.

Volnomyšlenkář (neboli Rošťák)

Jaký je: Je jako vítr. Svobodně se prohání životem a žije dobrodružstvím. Vezme partnerku na divokou jízdu na motorce nebo se klidně vykašle na práci, aby mohli společně vyrazit na cesty. Moc si neláme hlavu s následky, jedná instinktivně a impulsivně.

Proč je tak neodolatelný: Ženy prostě chtějí mít pro sebe kus rebela (ale nesmí to přehánět, tedy ten rebel, ale ony vlastně také ne). Chtějí se nakazit jeho bezstarostností. Ta příchuť něčeho špatného, nesprávného vyvolává prvek věčného mládí a žena miluje chvíli, kdy se snaží svého divocha zkrotit, i když ví dopředu, že je to marné.

Intelektuál

Jaký je: Vyvolá intelektuální konverzaci a čeká, co mu partnerka odpoví. Jeho chytrý humor ženu rozesměje a nikdy ji nepřestane udivovat, že dokáže poutavě hovořit o něčem tak nudném, jako je politika. Dovede ho poslouchat hodiny a nikdy se jí neomrzí.

Proč je tak neodolatelný: Během let muži ubudou vlasy a ochabne tělo, ale pokud dokáže udržet intelektuální zájem ženy, má z poloviny vyhráno. Takovéto spojení je pevným základem vztahu a když muž ženě ukáže, že ho dokáže navázat a udržet, bude brzy jeho.

Pozorný typ

Jaký je: Podrží ženě dveře od auta, přistaví židli, zaplatí večeři a nezapomene nabídnout dezert. Schůzky domlouvá s předstihem a vždy ženu vyzvedne včas. Je si vědom pocitů partnerky a pozná, kdy chce zůstat a kdy jít.

Proč je tak neodolatelný: Vypadáte překvapeně.... Myslíte, že někdo takový ženu v dnešní době nezíská? Ale zvažte následující: Žena si prošla vztahy s drsňákem, s hulvátem i s chlápkem, co už nikdy nezavolá. A má toho dost. Prostě přehodnotí svoje priority. Z ženiny strany to chce kus dospělosti, ale většina jich nakonec dojde k závěru, že stojí o chlapa, který se o ně bude dobřeDobré rady pro muže

 • Nesnažte se dovést žádnou z těchto rad do extrému a nesnažte se být, kým nejste. Bilo by to do očí. 
 • Základem je pamatovat si, co ženy chtějí a jaké typy mužů oceňují. Vyberte si, co se vám hodí, a spojte to s už existujícími vlastními kvalitami. Zjistíte, že spousta z toho, co byste si chtěli osvojit, už ve vás je. A ženě bude imponovat, že jste objevili vlastní osobnost, kterou chcete navíc vylepšovat. A to už přece stojí za trochu námahy!

Zábavné vynálezy: Jak vznikla jídla jako pizza, hranolky a hamburger?

22. září 2010 v 14:30 | jask* |  Víte, že...
Myslíte si, že hranolky a hamburger pocházejí z USA? A víte, odkud je kečup nebo kde se poprvé objevily chipsy?

Hranolky, Jídlo, Vynález, Zmrzlina

Hranolky

Domníváte se, že hranolky pocházejí z USA? Či si myslíte, že jejich anglický název »french fries« odkazuje na Francii coby místo jejich vzniku? Mýlíte se! Rodištěm hranolek je Belgie. Obyvatelé této země si v letních měsících smažili jako přílohu k jídlu malé rybičky, ale v zimě se museli spokojit s kousky osmažených brambor.

Hamburger

Rodištěm hamburgerů je město Hamburk, ale nikoliv to v Německu. Jde o obec Hamburk na severovýchodě USA. V roce 1885 přijeli na zdejší trh bratři Frank a Charles Menchesovi, kteří tu prodávali mleté maso. Nemělo ale tvar tehdy běžných kuliček, ale placek. Označovali je jako »hamburgery«. O celosvětovou proslulost »hambáčů« se pak postarali bratři McDonaldové a jejich fast foodová síť.

Chipsy

Pověst praví, že v roce 1853 si jeden zákazník v luxusní restauraci v New Yorku stěžoval, že dostal brambory nakrájené na příliš tlusté plátky. Škodolibý kuchař mu tedy brambory nakrouhal na tenoučké plátečky. Navzdory kuchařově mínění měly skvělou chuť a rázem byly specialitou restaurace. Nakonec se chipsy staly skvěle prodejným artiklem mnoha firem na celém světě...

Kečup

Červená příloha k hranolkům, na pizzu a podle kuchaře Jiřího Babici vlastně do jakéhokoliv jídla, pochází z Číny. Evropští námořníci se s kečupem poprvé setkali v roce 1690, ale tehdy se omáčka ještě vyráběla z ryb. Rajčata jsou základem kečupu až od 18. století.

Tatarská omáčka

Tatarská omáčka je francouzský výmysl. V roce 1759, když francouzský vévoda Richelieu u Ort Mahonu porazil britské vojsko, připravovali vojenští kuchaři speciální hostinu. Měla se na ní podávat studená omáčka ze smetany a vajec. Smetana však došla, a tak ji šéfkuchař z nouze nahradil olivovým olejem...

Pizza

Pizza

Je několik teorií, kdy a kde pizza vznikla. Gurmáni dokonce veškeré články o historii pizzy označují jako mrhání časem. Přesto se o to pokusíme. Moučné placky se připravovaly už ve starém Egyptě, ale název pizza získaly na území dnešní Itálie až před čtrnácti sty lety. Tehdy zemi okupovaly západogermánské kmeny, jejichž členové používali slovo bizan (kousat). A odtud byl už kousek ke slovu pizza, které se v Itálii běžně používá od šestnáctého století. Tehdejší pizza byla velmi jednoduché jídlo, často připravované na sádle. Na placku se prostě poházely olivy a sýr - a bylo vymalováno. Od těch časů má pizza řadu variací a stále přibývají nové a nové...

Zmrzlinový kornout

Stejně jako pizza je jeho domovem Itálie. V roce 1903 si jeden zdejší podnikavec nechal patentovat kelímek na zmrzlinu vyrobený z jedné oplatky. Měl ale poněkud jiný tvar než dnešní kornouty - měl po stranách dvě ouška na držení. O rok později »připluly« kornouty do USA, konkrétně na světovou výstavu v St. Louis. A hned se staly hitem...


Produkty, které se nejí...

Lednice
První chladničku sestrojil roku 1856 Australan James Harrison. Pohánělo ji pětimetrové kolo.

Torpédo
Vynálezce Louis Brennan otestoval v roce 1874 podvodní torpédo se dvěma vrtulemi, které ovládal provázky. Za pár let už torpéda ničila lodě a zabíjela jejich posádky.

Černá skříňka
Opět australský vynález. V roce 1958 vymyslel černou skříňku David Warren z Melbourne. Dnes je černá skříňka v každém letadle.


A jeden český vynález

Kontaktní čočky
Nosíte je dnes a denně a možná ani netušíte, že jde o český vynález! Na svědomí je má profesor Otto Wichterle, který v 60. letech 20. století vyrobil polymer, který se stal základem pro měkké kontaktní čočky. A tento český vynálezce dal světu i silonové vlákno…

Zahradník se vyřádil

19. září 2010 v 23:22 | jask* |  Foto

Jak ostrouhat ovoce

19. září 2010 v 20:39 | jask* |  Foto


Nejsou roztomilí?

18. září 2010 v 19:20 | jask* |  Foto

Lady Gaga šokovala na cenách MTV

17. září 2010 v 20:39 | jask* |  Celebrity
Světová populární hudba má novou královnu! Zpěvačka Lady Gaga (24) proměnila 8 z 13 nominací na hudebních cenách MTV Video. Publikum na slavnostním předávání v Los Angeles však víc šokovala svými šaty...

Trhla rekord

Drobná blondýnka (měří pouhých 155 cm) je první ženou, která dostala tolik cen najednou. Stala se tak rekordmankou cen MTV, celkově pak drží druhé místo v počtu ocenění. Před ní je už jen zpěvák Peter Gabriel (60), který si před 23 lety odnesl 10 sošek. Lady Gaga ale triumfovala i jinak - o šatech, které si na předávání oblékla, se bude mluvit ještě hodně dlouho.

Šaty a boty z masa

Lady Gaga je svými výstředními modely pověstná, ovšem šaty a boty vytvořené jakoby z cárů hovězího masa byly opravdu nepřehlédnutelné. Zpěvačce zřejmě zalichotil pár dní starý skandál, který vyvolala fotografií na titulní stranu japonské verze časopisu Vogue. Tam se totiž nechala vyfotit v "bikinách" vytvořených přímo z kusů masa, čímž rozohnila světové ochránce zvířat. "Prací Lady Gaga je dělat bizarní věci, ale maso z mučeného zvířete je maso z mučeného zvířete," uvedla prezidentka organizace na ochranu práv zvířat PETA Ingrid Newkirk. Tato organizace zpěvačku před časem oslovila, aby se zapojila do kampaně Raději chodit nahá než nosit kožešinu. Teď si možná svůj nápad rozmyslí...

Lady Gaga

Lady Gaga: Ukradla image?

V souvislosti s předáváním cen MTV vylezl na světlo ještě jeden skandálek, který se týká věčné provokatérky Lady Gaga. Matka její bývalé kamarádky, mladé zpěvačky Liny Morgany (†19), která ukončila svůj život před dvěma lety skokem z výškové budovy, ji obvinila z plagiátorství. Svou výstřední image, která jí dopomohla ke slávě, prý od Liny komplet okopírovala! Lady Gaga se k tomu ještě nevyjádřila, ale dá se očekávat, že si s obviněním hravě poradí. Z kopírování kostýmů ji totiž už před časem obvinila kolegyně Christina Aguilera (29). "Aguilera je tak velká hvězda, že bych jí měla poslat květiny. Spousta lidí v Americe neměla ponětí, kdo jsem, dokud se o mně nezmínila," reagovala drze na obvinění zpěvačka. A měla pravdu! Sláva Lady Gaga roste každým okamžikem.

Můžou za to jen skandály a šokující kostýmy? Nebo je v tom něco víc?

Olomouc: Historie Čech a Moravy v kostce

17. září 2010 v 20:24 | jask* |  Moje rodná Olomouc
Jestliže nějakým městem s výjimkou Prahy kráčely dějiny mnoha kroky, pak Olomoucí. Vznikla (ano, spisovně je to ta Olomouc) už v 10. století, v roce 1063 je zde králem Vratislavem II. potvrzeno a obnoveno první biskupství.

Olomouc, Historie, Cestování s Honzíkem, Orloj

V roce 1306 zde byl zavražděn Václav III. a přemyslovská linie tak vymřela po meči. Roku 1563, resp. 1573 zde povýšením jezuitské koleje vznikla druhá nejstarší univerzita v ČR, Univerzita Palackého. Zde v roce 1620 zemřel na následky mušení Jan Sarkander. Město okupovali Švédové i Prusové. Roku 1762 Marie Terezie potvrdila Olomouci výsadu používat titul Hlavní město Moravy. 
Pobýval zde jedenáctiletý Wolfgang Amadeus Mozart a složil zde 6. symfonii F dur. Roku 1777 bylo olomoucké biskupství povýšeno na arcibiskupství. O 46 let později Ludwig van Beethoven svou Missu Solemnis věnoval olomouckému arcibiskupu Rudolfovi...
Před hlavním vlakovým nádražím si dejte pozor. Po rekonstrukci je výstup udělaný tak divně, že vás může přejet tramvaj. Proč nebyl využit starý tunel, je rovněž záhadou.

I když je to od hlavního vlakového nádraží do centra Olomouce procházka tak na deset minut pěšky (ale dá se jet i MHD), není nezajímavá. Nemyslím tím teď stánek s různými druhy olomouckých tvarůžků. Po cestě ale uvidíte třeba pravoslavný chrám (kostel sv. Gorazda), při přechodu jednoho z mostů přes řeku Moravu v povzdálí premonstrátský klášterní komplex - a pak se před vámi vynoří katedrála (a rovněž staré hradby).


Není pravda tak velká jako třeba pražská, ale ohromným dojmem zapůsobí, zvláště když k ní potom zahnete doprava a přijdete blíž. Nu a samozřejmě, když vejdete dovnitř. Hned u vstupu si povšimněte desky se jmény všech biskupů, kteří zde působili - historie je to skutečně úctyhodná.


Hned vedle katedrály jsou budovy fary, v dolních prostorách je galerie a muzeum umění. V uličce naproti té, kterou jste ke katedrále přišli, se nachází arcibiskupský palác. Když pak půjdete hlavní třídou, minete dva zajímavé historické kostely (Panny Marie Sněžné a kapli sv. Jana Sarkandera), muzeum umění a vlastivědné muzeum, barokní budovu Jezuitského konviktu (nyní patří Uměleckému centru Univerzity Palackého), kde se dá ze zahrady obdivovat hlavní část hradeb a bývalá Židovská brána, až konečně vyjdete na historickém Horním náměstí.
Pár nekulturních zásahů trochu kazí dojem - třeba ten McDonald na rohu (zase je tam hrací kout pro děti, na druhou stranu nemají Wi-Fi připojení) nebo kousek odtud moderní budova (dříve Prior, nyní nákupní centrum) vedle kostela svatého Mořice... Ale o tom více třeba zde.


Na náměstí lze obdivovat Sloup Nejsvětější trojice, starobylou kašnu, a samozřejmě budovu radnice s poněkud kontroverzním orlojem. Ten je sice zhruba 500 let starý, ale původní orloj byl dřevěný, vyřezávaný. Posléze zde byl astroláb, aby koncem 40. let byl přestavěn v duchu tehdy moderní, komunistické doby.


Vybrán byl návrh Karla Svolinského, rodáka z blízkého Svatého Kopečku, který uplatnil hanácké motivy, lidové postavy, ale také dělníky své doby. Ve spodní části pak byla uvedena hrozně důležitá data - dodnes asi důležitá - o jistých Stalinovi, Leninovi, Klementu Gottwaldovi či Antonínu Zápotockém.


Z náměstí můžete podniknout pár výpadů okolními uličkami a nebudete zklamáni. V již zmíněném unikátním gotickém kostele sv. Mořice můžete vylézt na věž a vězte, že je to docela dobrodružné, když se tak točíte po úzkých schodech nebo šlapete ve výšce po dřevěných prknech.


Památek Olomouce je samozřejmě daleko víc, ale na ty by nám nestačil článek. Stejně tak na informace o festivalech, jež se zde pravidelně konají. Když si vyhradíte něco přes půl hodinky tam a zpět (a samozřejmě i čas na prohlídku), můžete se MHD svézt na Svatý Kopeček, vzácný barokní komplex ze 17. století. Ať se líbí... :o)

Nechceš vymalovat ? :o)

17. září 2010 v 17:54 | jask* |  Umění
Toto je stropní malba v místnosti, oficiálně vyhrazené pro kuřáky....


A teď si představ  - jsi na party na x-tém poschodí mrakodrapu. Jdeš do koupelny, o které ti říkali, že má na podlaze specielní vzor. Otevřeš dveře - opakuješ si - toto je jen NAMALOVANÉ - a přeci se ti na chvílku zatají dech.
Vešli by jste v klidu do této koupelny?

Toto je jedna z veřejných toalet v Houstone.                                 
Co vidíš, je WC zvenku, teď se podíváme, jak to vypadá uvnitř....        Kabinka je z čistého skla - jednosměrného zrcadla - zvenku nic není vidět, ale uvnitř máš pocit, že trůníš v skleněné krabici...


Spánek nebo sex ?

16. září 2010 v 23:08 | jask*

Vědci odhalili, že se lidé milují mnohem méně, než to o sobě tvrdí. A nejsou to jen ženy, které
dávají přednost spánku před sexem. Také muži mají "své dny". Vypadá to, že spánek pro většinu z nás znamená víc než sex.

Opravdu pro nás spánek znamená víc než sex?

Výzkum, kterého se zúčastnilo 1.000 dospělých osob, se pokusil zjistit, kdo nebo co je hlavním zabijákem sexuality.
Výzkumu se zúčastnily osoby ve věku od 18 do 75 let, většina z nich byla v manželském svazku nebo měla dlouhodobé vztahy, téměř polovina osob měla děti mladší osmnácti let.
Vědci zjistili, že až 56 % mužů myslí na sex každý den (pouze 19 % žen spadá do této kategorie), i přes tuto ohromnou "touhu", se více než polovina z nich občas sexu vyhýbá.

5 nejčastějších zabijáků sexu:

 1. únava (53 %)
 2. špatná nálada nebo nemoc (49 %)
 3. nepřipravenost na milování (40 %)
 4. péče o děti (30 %)
 5. práce (29 %)

A když se ozve upomínka, je čas na milování …

Možná vás překvapí, že až 45 % lidí si plánuje pohlavní styk - 7 % si dokonce zaznamenává svou sexuální aktivitu do kalendáře.

Se zhoršeným zdravím touha po sexu nemizí

Výzkum dále ukázal, že u lidí, kteří hodnotí své zdraví jako slabé, dochází k pohlavnímu styku méně často. Ale to neznamená, že by to nechtěli. Myslí na to tak často jako lidé, kteří mají dobré zdraví.

Mohou za to třeba děti?

Ne, ani děti nejsou tou (pravou) příčinou. Výsledky ukázaly, že rodiče dětí mladších osmnácti let, se milují častěji než ti, jejichž děti již nebydlí doma.

Co pro vás znamená polibek?

16. září 2010 v 22:58 | jask*

Polibek každý vnímá trochu jinak. Pro někoho je prostředkem k vyjádření nespoutané vášně, pro jiného je projevem hluboké lásky, ostatní si polibek spojují spíše se vzpomínkami na dětství. Chcete zjistit, jak jste na tom s líbáním vy? Udělejte si test.

1. Kdo podle vašeho názoru potřebuje polibky nejvíc?

 1. Tříleté dítě
 2. Žena po padesátce
 3. 20letý kluk

2. Co si myslíte o rtech vylepšených silikonem?

 1. Jistě vzbuzují zájem okolí.
 2. Líbání s nimi může být daleko vzrušivější.
 3. Je to nepřirozené.

3. Říká se, že se prostitutky nikdy nelíbají. Myslíte si, že to je pravda?

 1. Ano, pokud dotyčného muže nemilují, polibek by pro ně byl obzvlášť nepříjemný.
 2. Ano, tímto způsobem se od klienta distancují.
 3. Nevím, ale myslím si, že to neplatí vždy.

4. Ostřílený lamač dívčích srdcí popadne dívku a políbí ji …

 1. … jemně na rty.
 2. … na krk a jiná citlivá místa.
 3. … na ruku, po které rafinovaně směřuje směrem vzhůru.

5. Líbá se sadista?

 1. Ne, nikdy.
 2. Ne, ten jen kouše.
 3. Ano, pokud chce.

6. Obtěžuje vás, když vás váš známý přivítá polibkem?

 1. Ano, pokud to není důvěrný přítel.
 2. Ano, pokud mě nepřitahuje.
 3. Ne.

7. Co si myslíte o muži, který drží ženě ruku na jejím břichu?

 1. Jde o jejího muže, se kterým čeká dítě.
 2. Je to milenec, který se s ní takto mazlí.
 3. Jde o lékaře, který právě provádí prohlídku.

8. Venku je nesnesitelné vedro, jakou zmrzlinu si vyberete?

 1. Zmrzlinový pohár s pořádnou porcí zmrzliny.
 2. Normální zmrzlinu v kornoutu.
 3. Nanuka.

9. Když jste nervózní, často…

 1. … si hrajete s vlasy.
 2. … okusujete tužku.
 3. … něco muchláte v rukou.

10. Políbení prstenu papeže je znakem…

 1. … podřízenosti.
 2. … respektu.
 3. … lásky.

11. V některých kmenech je zvykem novomanžele od sebe na nějakou dobu po svatbě oddělit. Proč?

 1. Aby dali tomuto životnímu kroku větší význam.
 2. Aby zvýšili jejich vzájemnou touhu.
 3. Je to chápáno jako oběť bohu.

12. Kdy byste rozhodně nepřistoupili na jakýkoliv fyzický kontakt?

 1. V přeplněném autobusu.
 2. Při lékařské prohlídce.
 3. Při masáži.

13. Nejlepší milenec je…

 1. … mladý muž plný energie.
 2. … zkušený muž.
 3. … muž, který rád zkouší nové věci.

14. Pít lahvové pivo slámkou…

 1. … není hygienické.
 2. … je velmi příjemné.
 3. … je fascinující.

15. Líbají se zvířata?

 1. Ne.
 2. Ne, ale místo toho dělají něco jiného.
 3. Některá ano.
Vyhodnocení

Spočítejte si body a přečtěte si své hodnocení.

Otázka
Odpověď


a
b
c

1
6
3
0

2
0
3
6

3
3
0
6

4
6
0
3

5
6
3
0

6
0
3
6

7
6
0
3

8
0
6
3

9
6
3
0

10
0
6
3

11
6
0
3

12
0
6
3

13
0
6
3

14
6
3
0

15
0
3
6Do 27 bodů

Žijete ve znamení vášně
Ve vašich žilách koluje vášnivá krev, rádi se necháváte strhávat vášní, a pokud vás to popadne, jste ochotni milovat se kdekoliv a kdykoliv. Polibek má u vás především erotický náboj a sexuální život byste si bez něj vůbec neuměli představit. Pokud však vášeň opadne, nemůže být o líbání řeč. Líbání bez vášně pro vás neexistuje. To samé platí i o vašem vztahu. Pokud vztah ztratí šťávu a sklouzne do stereotypu, přestanete se i líbat.

28 až 60 bodů

Vzpomínky na dětství
Polibky pokládáte za nepostradatelnou součást svého života. Bez nich si nedovedete představit žádný vztah. Vaše touha je řízena polibky, sex zakončujete polibkem. Polibky nutně potřebujete ke svému životu, ujišťujete se pomocí nich, že vás váš partner či partnerka stále miluje. Pokud nejsou vaše polibky opětovány, berete to jako znak úpadku vašeho vztahu a snažíte se pak opět pomocí polibků dobýt svou ztracenou lásku zpět.

Přes 60 bodů

Nepoučitelný romantik
Polibek chápete jako symbol a esenci lásky. Polibek je pro vás spontánní projev, který nemůže nic předstírat. Políbíte novorozeně, medaili, přítele z dětství nebo osobu, se kterou jste se právě sešli a kterou jste dlouho neviděli, protože to tak prostě cítíte. Polibkem lépe než slovy vyjádříte lásku, spokojenost nebo radost. Tisíce polibků od vašeho partnera nejsou tedy jen prostředkem touhy vašeho partnera, ale také projevem něhy, kterou tolik potřebujete.

Jste takoví, jaké maso jíte

16. září 2010 v 21:41 | jask* |  Zajímavosti
Masožravci jsou energičtí a vtipní. Do života se vrhají po hlavě, snadno překonávají výzvy. Někdy jsou však nuceni čelit neúspěchu. Tito lidé sklízí vavříny v pracovním životě, v lásce někdy narážejí problémy. Jejich milostný život je plný euforie, jednou překypuje vášní, podruhé propadá apatii. Nadměrný přísun živočišných proteinů způsobuje jejich vznětlivost. Někteří příznivci masité stravy bojují s nadváhou a zažívacími problémy.

Milovníky masa lze rozdělit do menších podskupin, podle toho, kterému druhu masa dávají přednost. Věřte nebo ne. To, jaké maso nejčastěji jíte, o vás prozradí víc, než si myslíte.

Pojídači hovězího a telecího

Jsou vynalézaví, plní idejí a velkorysosti. Na obchodním poli však doplácí na svou netrpělivost. I přes svou vysokou inteligenci nedokáží dosáhnout obchodních úspěchů, neboť tíhnou k unáhleným rozhodnutím a nepozorným analýzám.

Ctitelé vepřové

Jsou pilní pracovníci a mají velmi silné sociální cítění, často však přeceňují své schopnosti a přenášejí pak vinu na své okolí. Ženy jsou klidnější, sebevědomější a rády dosahují toho, co si předem vytyčí.

Drůbeží maniaci

Mají vysoce vyvinuté analytické schopnosti, což jim umožňuje dosahovat úspěchů v zaměstnání i ve vlastní formě. Jsou velmi komunikativní, milují společnost, často však pomlouvají druhé za jejich zády. V lásce bývají šťastní, ale musí se učit ovládat svou náladovost a sklony k podvádění.

Zastánci plodů moře

Jsou tiší a velmi hloubaví, podobně jako lidé žijící v blízkosti vodních zdrojů. Dokáží pozorně naslouchat druhým a v přátelství vynikají věrností. Neradi se zapojují do obchodních záležitostí. Kvůli své obezřetné povaze jen těžko dosahují úspěchů v podnikání. V lásce jsou oddaní, ale své city nedokáží dát dostatečně najevo. Pokud s někým nesouhlasí, snadno se rozčílí, posléze toho litují, omlouvají se a trpí špatným svědomím.

Krabožrouti

Jsou velmi velkorysí a vznešení. Ostatní lidé jim velmi důvěřují, proto mají mnoho přátel, často opačného pohlaví. V obchodní sféře jdou cílevědomě za svým cílem a poté dosahují záviděníhodných výsledků. Muži jsou v lásce velmi oddaní a hodní, ženy naopak potřebují partnera, který je dobrý a náruživý milenec.

Milovníci olihní

Mají nos na obchod a dokáží jednat s lidmi. Jsou však přecitlivělí. Rychle se rozněžní nebo rozpláčí. Jejich emoce se s věkem ustalují. Vždy jsou ochotni pomoci svým blízkým i ostatním lidem. Ačkoliv jsou velmi pracovití, úspěchů dosáhnou jen v případě, že je jejich práce baví.

Chobotnicoví labužníci

Jsou bystří, pyšní, milující a komunikativní. Velmi snadno vycítí příležitost, kterou dokáží využít ve svůj prospěch. Proto jsou v pracovním i osobním životě velmi úspěšní. V lásce jsou velmi poctiví. Tito lidé se starají o příjemnou a klidnou rodinnou atmosféru.

Konzumenti tuňáka

Rádi mění názory a chutě. Muži jsou známí jako dobrodruzi a ženy, ačkoliv se tváří chladně, často ztrácí hlavu.

Stoupenci masa z lososa

Úspěchů dosahují nečekaně a velmi nenápadně. Jsou charakterističtí malou pamětí, patří však k velmi pracovitým a houževnatým pracovníkům. Neradi se váží ne jednoho partnera, a proto mají v lásce problémy.